Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 296 příspěvků vloženo, 1357 editováno a 287 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

8. tanková divize [1939-1945]

8th Tank Division

8. Panzer-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    8. tanková divize 8th Tank Division
    Originální název:
    Original Name:
    8. Panzer-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    16.10.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    3. lehká divize 3rd Light Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    16.10.1939-DD.12.1939 Velitelství záložního vojska
    DD.12.1939-DD.05.1940 Skupina armád B
    DD.05.1940-DD.06.1940 12. armáda
    DD.06.1940-DD.07.1940 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.07.1940-DD.11.1940 XV. armádní sbor
    DD.11.1940-DD.01.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.01.1941-DD.03.1941 1. armáda
    DD.03.1941-DD.04.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.04.1941-DD.05.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LIX
    DD.05.1941-DD.07.1941 Velitelství záložního vojska
    DD.07.1941-DD.08.1941 LVI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.08.1941-DD.09.1941 Tanková skupina 4
    DD.09.1941-DD.10.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.10.1941-DD.01.1942 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.01.1942-DD.02.1942 Skupina armád Sever
    DD.02.1942-DD.03.1942 16. armáda
    DD.03.1942-09.07.1942 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
    09.07.1942-DD.08.1942 XXXIX. tankový sbor
    DD.08.1942-DD.12.1942 Gruppe Brandenberger
    DD.12.1942-DD.02.1943 LIX. armádní sbor
    DD.02.1943-DD.04.1943 XXXXIII. armádní sbor
    DD.04.1943-DD.08.1943 Skupina armád Střed
    DD.08.1943-DD.09.1943 XXIII. armádní sbor
    DD.09.1943-DD.10.1943 LVI. tankový sbor
    DD.10.1943-DD.11.1943 LIX. armádní sbor
    DD.11.1943-DD.12.1943 XIII. armádní sbor
    DD.12.1943-DD.01.1944 XXXXII. armádní sbor
    DD.01.1944-DD.02.1944 XXXXVIII. tankový sbor
    DD.02.1944-DD.04.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.04.1944-DD.05.1944 XXXIX. tankový sbor
    DD.05.1944-DD.06.1944 4. tanková armáda
    DD.06.1944-DD.07.1944 1. tanková armáda
    DD.07.1944-DD.08.1944 III. tankový sbor
    DD.08.1944-DD.09.1944 LIX. armádní sbor
    DD.09.1944-DD.11.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.11.1944-DD.12.1944 6. armáda
    DD.12.1944-DD.01.1945 XXIX. armádní sbor
    DD.01.1945-DD.02.1945 LVII. tankový sbor
    DD.02.1945-DD.04.1945 17. armáda
    DD.04.1945-08.05.1945 1. tanková armáda
    16.10.1939-DD.12.1939 Replacement Army Command
    DD.12.1939-DD.05.1940 Army Group B
    DD.05.1940-DD.06.1940 12th Army
    DD.06.1940-DD.07.1940 XXXXI Army Corps (motorized)
    DD.07.1940-DD.11.1940 XV Army Corps
    DD.11.1940-DD.01.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    DD.01.1941-DD.03.1941 1st Army
    DD.03.1941-DD.04.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    DD.04.1941-DD.05.1941 LIX Special Purpose Higher Command
    DD.05.1941-DD.07.1941 Replacement Army Command
    DD.07.1941-DD.08.1941 LVI Army Corps (motorized)
    DD.08.1941-DD.09.1941 4th Tank Group
    DD.09.1941-DD.10.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    DD.10.1941-DD.01.1942 XXXIX Army Corps (motorized)
    DD.01.1942-DD.02.1942 Army Group North
    DD.02.1942-DD.03.1942 16th Army
    DD.03.1942-09.07.1942 XXXIX Army Corps (motorized)
    09.07.1942-DD.08.1942 XXXIX Tank Corps
    DD.08.1942-DD.12.1942 Gruppe Brandenberger
    DD.12.1942-DD.02.1943 LIX Army Corps
    DD.02.1943-DD.04.1943 XXXXIII Army Corps
    DD.04.1943-DD.08.1943 Army Group Centre
    DD.08.1943-DD.09.1943 XXIII Army Corps
    DD.09.1943-DD.10.1943 LVI Tank Corps
    DD.10.1943-DD.11.1943 LIX Army Corps
    DD.11.1943-DD.12.1943 XIII Tank Corps
    DD.12.1943-DD.01.1944 XXXXII Army Corps
    DD.01.1944-DD.02.1944 XXXXVIII Tank Corps
    DD.02.1944-DD.04.1944 XXIV Tank Corps
    DD.04.1944-DD.05.1944 XXXIX Tank Corps
    DD.05.1944-DD.06.1944 4th Tank Army
    DD.06.1944-DD.07.1944 1st Tank Army
    DD.07.1944-DD.08.1944 III Tank Corps
    DD.08.1944-DD.09.1944 LIX Army Corps
    DD.09.1944-DD.11.1944 XXIV Tank Corps
    DD.11.1944-DD.12.1944 6th Army
    DD.12.1944-DD.01.1945 XXIX Army Corps
    DD.01.1945-DD.02.1945 LVII Tank Corps
    DD.02.1945-DD.04.1945 17th Army
    DD.04.1945-08.05.1945 1st Tank Army
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

    Velitel:
    Commander:
    16.10.1939-20.02.1941 Kuntzen, Adolf Friedrich (General der Panzertruppe)
    20.02.1941-21.02.1941 Brandenberger, Erich (General der Panzertruppe)
    21.02.1941-26.05.1941 Neumann-Silkow, Walter (Generalleutnant)
    26.05.1941-08.12.1941 Brandenberger, Erich (General der Panzertruppe)
    08.12.1941-20.03.1942 Hühner, Werner (Generalleutnant)
    20.03.1942-06.08.1942 Brandenberger, Erich (General der Panzertruppe)
    06.08.1942-10.11.1942 Schrötter, Josef (Generalleutnant)
    10.11.1942-17.01.1943 Brandenberger, Erich (General der Panzertruppe)
    17.01.1943-20.09.1943 Fichtner, Sebastian (Generalleutnant)
    20.09.1943-01.04.1944 Frölich, Gottfried (Generalmajor)
    01.04.1944-21.07.1944 Friebe, Werner (Generalmajor)
    21.07.1944-05.01.1945 Frölich, Gottfried (Generalmajor)
    05.01.1945-08.05.1945 Hax, Heinrich Georg (Generalmajor)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    16.10.1939-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 80
    16.10.1939-01.01.1941 Tankový oddíl 67
    04.11.1939-05.07.1942 8. střelecká brigáda
    08.01.1940-DD.MM.1945 Tankový pluk 10
    01.04.1940-25.01.1942 Tankový průzkumný oddíl 59
    23.04.1942-08.05.1945 Tankový dělostřelecký pluk 80
    05.07.1942-10.11.1942 8. brigáda tankových granátníků
    10.11.1942-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 28
    10.11.1942-01.12.1944 Pluk tankových granátníků 8
    01.12.1944-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 98

    Ručně vyplněné položky:
    16.10.1939-08.05.1945 Divizní jednotky 59
    Automatically linked items:
    16.10.1939-01.01.1941 67th Tank Battalion
    16.10.1939-08.05.1945 80th Artillery Regiment
    04.11.1939-05.07.1942 8th Rifle Brigade
    08.01.1940-DD.MM.1945 10th Tank Regiment
    01.04.1940-25.01.1942 59th Tank Reconnaissance Battalion
    23.04.1942-08.05.1945 80th Tank Artillery Regiment
    05.07.1942-10.11.1942 8th Tank Grenadier Brigade
    10.11.1942-08.05.1945 28th Tank Grenadier Regiment
    10.11.1942-01.12.1944 8th Tank Grenadier Regiment
    01.12.1944-08.05.1945 98th Tank Grenadier Regiment

    Manually added items:
    16.10.1939-08.05.1945 Division Units 59
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.feldgrau.com/ ; http://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/ ; http://www.wikipedia.org/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3806#462208Verze : 0
    MOD
    Avatar
    8. Panzer-Division
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3806#40228Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Stručná historie 8. tankové divize

    V říjnu 1939 vznikla z 3. lehké divize. Do bojů byla nasazena ve Francii na přelomu května a června 1940. V dubnu 1941 bojovala v Jugoslávii.
    Během útoku na Sovětský svaz byla nasazena ne severním úseku u Leningradu. Od března do listopadu 1942 bojovala u Gomelu. V roce 1943 se zúčastnila protiútoku u Kursku. V říjnu téhož roku bojovala v okolí Kyjeva. Na východní frontě zůstala do září 1944, kdy byla odeslána do Maďarska k obraně Budapešti.
    Po ústupu z Maďarska byla na konci války v květnu 1945 v okolí Brna odzbrojena Rudou armádou.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3806#11045Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 8. Panzer Division:




    Wolfgang Bohn 12/9/1944
    Erich Brandenberger 7/15/1941
    Wilhelm Crisolli 7/15/1941
    Gerhard Etzold 6/3/1940
    Jürgen Flotow 8/25/1941
    Werner Friebe 4/21/1944
    Gottfried Froelich 12/20/1943
    Erich Fronhoefer 7/24/1941
    Hellmuth Hallauer 6/24/1941
    Heinrich Hax 3/8/1945
    Ewald Jannes 4/30/1945
    Hans Klotsche 12/28/1943
    Adolf Kuntzen 6/3/1940
    Walter Lippelt 5/8/1945
    Walter Littmann 4/17/1945
    Walter Neumann-Silkow 8/5/1940
    Hellmut Schmidt 9/16/1943
    Heinz Schneider 9/22/1941
    Kurt Schoenfeld 9/22/1941
    Friedrich Sieberg 6/16/1940
    Sven Stauss 4/30/1945
    Hans Wolf 7/13/1940
    Karl-Heinz Zillies 12/11/1944
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3806#40233Verze : 0
    MOD