17. tanková divize [1940-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 444 příspěvků vloženo, 1761 editováno a 315 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

17. tanková divize [1940-1945]

17th Tank Division

17. Panzer-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    17. tanková divize 17th Tank Division
    Originální název:
    Original Name:
    17. Panzer-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.11.1940
    Předchůdce:
    Predecessor:
    27. pěší divize 27th Infantry Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.11.1940-DD.04.1941 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.04.1941-DD.05.1941 11. armáda
    DD.05.1941-DD.07.1941 2. tanková armáda
    DD.07.1941-DD.11.1941 XXXXVII. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.11.1941-DD.01.1942 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.01.1942-DD.03.1942 XXXXVII. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.03.1942-DD.04.1942 LIII. armádní sbor
    DD.04.1942-DD.05.1942 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.05.1942-21.06.1942 XXXXVII. armádní sbor (motorizovaný)
    21.06.1942-DD.08.1942 XXXXVII. tankový sbor
    DD.08.1942-DD.09.1942 2. tanková armáda
    DD.09.1942-DD.10.1942 LIII. armádní sbor
    DD.10.1942-DD.12.1942 XXXV. armádní sbor
    DD.12.1942-01.01.1943 Skupina armád Don
    01.01.1943-05.02.1943 LVII. tankový sbor
    05.02.1943-06.02.1943 1. tanková armáda
    06.02.1943-07.02.1943 XXXX. tankový sbor
    07.02.1943-14.02.1943 III. tankový sbor
    14.02.1943-18.02.1943 1. tanková armáda
    18.02.1943-21.02.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    21.02.1943-23.02.1943 1. tanková armáda
    23.02.1943-05.03.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    05.03.1943-15.05.1943 LVII. tankový sbor
    15.05.1943-16.05.1943 1. tanková armáda
    16.05.1943-18.06.1943 LVII. tankový sbor
    18.06.1943-DD.08.1943 1. tanková armáda
    DD.08.1943-DD.09.1943 XXXX. tankový sbor
    DD.09.1943-DD.10.1943 6. armáda
    DD.10.1943-DD.11.1943 IV. armádní sbor
    DD.11.1943-DD.12.1943 Gruppe Westtaurien
    DD.12.1943-DD.01.1944 XXXXIV. armádní sbor
    DD.01.1944-DD.02.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.02.1944-DD.03.1944 XXXXVII. tankový sbor
    DD.03.1944-DD.04.1944 1. tanková armáda
    DD.04.1944-DD.05.1944 III. tankový sbor
    DD.05.1944-DD.07.1944 1. tanková armáda
    DD.07.1944-DD.08.1944 XXXXVI. tankový sbor
    DD.08.1944-DD.09.1944 III. tankový sbor
    DD.09.1944-DD.11.1944 XXXXII. armádní sbor
    DD.11.1944-DD.02.1945 Skupina armád A
    DD.02.1945-DD.03.1945 Gruppe Friedrich
    DD.03.1945-DD.04.1945 XXXIX. tankový sbor
    DD.04.1945-DD.05.1945 1. tanková armáda
    DD.05.1945-08.05.1945 XXXX. tankový sbor
    01.11.1940-DD.04.1941 XXIV Army Corps (motorized)
    DD.04.1941-DD.05.1941 11th Army
    DD.05.1941-DD.07.1941 2nd Tank Army
    DD.07.1941-DD.11.1941 XXXXVII Army Corps (motorized)
    DD.11.1941-DD.01.1942 XXIV Army Corps (motorized)
    DD.01.1942-DD.03.1942 XXXXVII Army Corps (motorized)
    DD.03.1942-DD.04.1942 LIII Army Corps
    DD.04.1942-DD.05.1942 XXIV Army Corps (motorized)
    DD.05.1942-21.06.1942 XXXXVII Army Corps (motorized)
    21.06.1942-DD.08.1942 XXXXVII Tank Corps
    DD.08.1942-DD.09.1942 2nd Tank Army
    DD.09.1942-DD.10.1942 LIII Army Corps
    DD.10.1942-DD.12.1942 XXXV Army Corps
    DD.12.1942-01.01.1943 Army Group Don
    01.01.1943-05.02.1943 LVII Tank Corps
    05.02.1943-06.02.1943 1st Tank Army
    06.02.1943-07.02.1943 XXXX Tank Corps
    07.02.1943-14.02.1943 III Tank Corps
    14.02.1943-18.02.1943 1st Tank Army
    18.02.1943-21.02.1943 XXXXVIII Tank Corps
    21.02.1943-23.02.1943 1st Tank Army
    23.02.1943-05.03.1943 XXXXVIII Tank Corps
    05.03.1943-15.05.1943 LVII Tank Corps
    15.05.1943-16.05.1943 1st Tank Army
    16.05.1943-18.06.1943 LVII Tank Corps
    18.06.1943-DD.08.1943 1st Tank Army
    DD.08.1943-DD.09.1943 XXXX Tank Corps
    DD.09.1943-DD.10.1943 6th Army
    DD.10.1943-DD.11.1943 IV Army Corps
    DD.11.1943-DD.12.1943 Gruppe Westtaurien
    DD.12.1943-DD.01.1944 XXXXIV Army Corps
    DD.01.1944-DD.02.1944 XXIV Tank Corps
    DD.02.1944-DD.03.1944 XXXXVII Tank Corps
    DD.03.1944-DD.04.1944 1st Tank Army
    DD.04.1944-DD.05.1944 III Tank Corps
    DD.05.1944-DD.07.1944 1st Tank Army
    DD.07.1944-DD.08.1944 XXXXVI Tank Corps
    DD.08.1944-DD.09.1944 III Tank Corps
    DD.09.1944-DD.11.1944 XXXXII Army Corps
    DD.11.1944-DD.02.1945 Army Group A
    DD.02.1945-DD.03.1945 Gruppe Friedrich
    DD.03.1945-DD.04.1945 XXXIX Tank Corps
    DD.04.1945-DD.05.1945 1st Tank Army
    DD.05.1945-08.05.1945 XXXX Tank Corps
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

    Velitel:
    Commander:
    01.11.1940-28.06.1941 Arnim, Hans Jürgen von (Generalleutnant)
    28.06.1941-07.07.1941 Streich, Johannes (Generalmajor)
    07.07.1941-18.07.1941 Weber, Karl Ritter von (Generalmajor)
    18.07.1941-21.07.1941 Licht, Rudolf Eduard (Oberst)
    21.07.1941-19.09.1941 Thoma, Wilhelm Josef Ritter von (Generalleutnant)
    19.09.1941-11.11.1941 Arnim, Hans Jürgen von (Generalleutnant)
    11.11.1941-10.12.1942 Licht, Rudolf Eduard (Generalmajor)
    10.12.1942-16.06.1943 Senger-Etterlin, Fridolin von (Generalleutnant)
    16.06.1943-20.07.1943 Schilling, Walter (Generalleutnant)
    20.07.1943-20.09.1944 Meden, Karl Friedrich von der (Generalmajor)
    20.09.1944-02.12.1944 Demme, Rudolf (Generalmajor)
    02.12.1944-17.01.1945 Brux, Albert (Oberst)
    30.01.1945-08.05.1945 Kretschmer, Theodor (Generalmajor)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    01.11.1940-20.12.1940 Gronemann-Schoenborn, Hans (Oberstleutnant)
    20.12.1940-15.01.1942 Bonin, Bogislaw von (Oberstleutnant)
    15.01.1942-29.10.1942 Berlin, Hermann (Major)
    29.10.1942-05.06.1943 Krasa, Karla (Major)
    05.06.1943-DD.09.1944 Neckelmann, Herbert (Oberstleutnant)
    DD.09.1944-20.10.1944 Voß, Friedrich Wilhelm (Major)
    20.10.1944-01.02.1945 Krebs, Hans Georg (Oberstleutnant)
    01.02.1945-08.05.1945 Stünzner, Ewald von (Major)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    01.11.1940-05.07.1942 17. střelecká brigáda
    01.11.1940-01.05.1943 Motocyklistický střelecký prapor 17
    01.11.1940-08.05.1945 Tankový pluk 39
    21.11.1940-01.04.1942 Tankový průzkumný oddíl 27
    05.07.1942-10.10.1944 17. brigáda tankových granátníků
    05.07.1942-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 63
    01.05.1943-08.05.1943 Tankový průzkumný oddíl 17
    27.11.1944-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 40

    Ručně vyplněné položky:
    01.11.1940-08.05.1945 Divizní jednotky 27
    Automatically linked items:
    01.11.1940-01.05.1943 17th Motorcycle Rifle Battalion
    01.11.1940-05.07.1942 17th Rifle Brigade
    01.11.1940-08.05.1945 39th Tank Regiment
    21.11.1940-01.04.1942 27th Tank Reconnaissance Battalion
    05.07.1942-10.10.1944 17th Tank Grenadier Brigade
    05.07.1942-08.05.1945 63rd Tank Grenadier Regiment
    01.05.1943-08.05.1943 17th Tank Reconnaissance Battalion
    27.11.1944-08.05.1945 40th Tank Grenadier Regiment

    Manually added items:
    01.11.1940-08.05.1945 Division Units 27
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.feldgrau.com/ ; http://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/ ; http://www.wikipedia.org/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3815#462586Verze : 3
    MOD
    Avatar
    17. Panzer-Division
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3815#40255Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 17. Panzer Division:




    Hans-Juergen Arnim 9/4/1941
    Ludwig Beckmann 10/26/1943
    Kurt Boettcher 9/4/1941
    Otto Buesing 11/21/1942
    Günther Corssen 2/8/1943
    Kurt Cuno 1/18/1942
    Johann Goettler 9/1/1943
    Hans Gradl 11/15/1941
    Josef Gretschmann 8/11/1941
    Walter Henrich 2/8/1943
    Erich Kaiser 2/26/1942
    Max Kluever 10/12/1943
    Wilhelm Lehner 6/15/1943
    Friedrich Lindenberg 1/30/1943
    Franz Mentz 9/22/1943
    Werner Pietsch 11/16/1943
    Karl Proell 1/30/1943
    Konrad Rehnitz 8/12/1942
    Josef Rueger 3/7/1944
    Walter Schilling 7/28/1943
    Friedrich-Ferdinand Schleswig-Holstein-Sonderburg-Gluecksburg 2/22/1945
    Fridolin Senger und Etterlin 2/8/1943
    Hans Troeger 5/4/1944
    Helmut Vocke 3/26/1943
    Lothar Zahn 10/2/1943
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3815#40262Verze : 0
    MOD
    Avatar
    17.tanková divízia (17. PzD) – 14.4.1945 boli jednotky divízie rozložené po oboch brehoch rieky Opavy, v priestore medzi Opavou a Benešovom ako súčasť XI. nemeckého zboru. 15.4.1945 začala tzv. 3. fáza ostravskej operácie. Už v ten deň sa 17. tanková divízia zapojila do obranných bojov v priestore obce Svoboda, kde sa postavila proti čelu 30. tankového zboru 60. sovietskej armády. Na ľavom (západnom) krídle susedila s 1 .lyžiarskou divíziou a na pravou krídle s 97. horskou divíziou. Tá sa vo svojich postaveniach úspešne bránila ešte 17.4.1945 teda tretí deň sovietskeho útoku. Až 19.4.1945 sa jednotka stiahla za rieku Opavu a 21.4.1945 si vymenila svoj obranný úsek s 10. divíziou tankových granátnikov a bola dočasne stiahnutá z hlavnej obrannej línie. Už 25.4.1945 bola však divízia vo svojich pôvodných pozíciích, kde zotravala až do 27.4.1945, keď bol obnovený sovietsky útok, ktorý znamenal ústup nemeckých síl od Ostravy.

    JAKL Tomáš: Nemecká obrana čs. opevnění ve Slezsku, in : Historie a vojenství 3/2004, s. 91-95
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3815#90168Verze : 1