Vojenský rád sv. Ferdinanda

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 589 příspěvků vloženo, 2867 editováno a 2374 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vojenský rád sv. Ferdinanda

Orden Militar de San Ferdinando

  Avatar
  Vojenský rád sv. Ferdinanda
  Orden Militar de San Ferdinando  Rád ktorý v roku 1811 bol založený počas napoleonských vojen. Rád bol založený ako vojenský záslužný rád. Zasvätený je sv. Ferdinandovi III. /1198 až 1252/ kráľovi Kastílie a Leonu. V súčasnej dobe je zrušený.


  Rozdeľuje sa do piatich číslovaných tried:
  - 5. trieda /veľkostuha, hviezda/
  - 4. trieda /na prsiach, iná hviezda/
  - 3. trieda /na prsiach, kríž bez venca, hviezda/
  - 2. trieda /na prsiach, hviezda/
  - 1. trieda /na prsiach, kríž a hviezda bez venca/


  Stuha je červená so žltými postrannými pruhmi.
  Hviezda 5. trieda je strieborný rádový kríž v strede s postavou svätca s dvoma zástavami a heslom.
  Hviezda 4. a 2. trieda je strieborný briliantujúci rádový kríž v strede červený kríž so zlatým venčekom a heslom.
  Hviezda 3. a 1. trieda je strieborný briliantujúci rádový kríž v strede červený kríž bez venca s heslom.


  Odznak tvorí zlatý osemhrotý do biela smaltovaný kríž s guličkami na konci a vavrínovým vencom medzi ramenami kríža (okrem 3. a 1 triedy). V okrúhlom strede je postava sv. Ferdinanda vo farbe a okolo nápis Vojenským zásluhám (Al mérito militar). Zo zadu je červený kríž v bielom poli na ktorom je položený zlatý veniec. U 3. a 1 triedy je v strede postava svätca nahradená dvoma zemeguľami pod korunkou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/39561#150390Verze : 0
  Avatar
  Královna Isabela Španělská dala nový statut řádu dne 19.května 1862. Samotný řád byl založen již 31.srpna 1811 a to říšským parlamentem. Jeho určení bylo za vojenské zásluhy a král Ferdinand VII. Dne 10.července 1815 potvrdil platnost řádu a řádových stanov. Tento řád tedy nezaložil panovník.Byl však založen z rozhodnutí zástupci lidu v boji za svobodu, v bojích proti Napoleonovi a jeho soldatesce.Vlastním cílem řádu bylo pozvednou ducha odporu. A rozdmýchat válečné nadšení lidu k odporu proti Francouzům. Po návratů na trůn byl však králem Ferdinandem VII. Sankcionován. Přesto obdržel nový statut a své jméno nese po králi Ferdinandovi III. Svatém (1230-1252), králi Leonu a Kastilie,který byl papežem Klementem X. prohlášen za svatého. I proto nese řád obraz tohoto světce v rytířské zbroji a královském plášti s korunou na hlavě, meč a říšské jablko v rukou, vedle modrý a červený prapor, symbol řádu.

  Řád se nosí na červené stuze se žlutým pruhem u každého okraje a je tvořen osmihrotým křížem, bíle smaltovaným s kuličkami na hrotech,jehož ramena jsou spojeny vavřínovým věncem a klenot je převýšen oválným věncem s vavřínu. Medailon má modré mezikruží okolo obrazu světce se zlatým nápisem AL MERITO MILITARE. Řádová hvězda má tvar rytířského kříže,ale není smaltovaná, je větší a briliantující. U hvězdy chybí převýšení, věnec.


  Literatura:
  Maxmilián Gritzner: Ritter und Verdienstorden, Lipsko 1893
  A.M.Perrot: Vom Hosenbandorden zur Ehrenlegion, Leipzig 1821(reprint)

  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/39561#304498Verze : 0