Balagtas, Francisco

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 442 příspěvků vloženo, 1187 editováno a 2474 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Balagtas, Francisco

  Avatar
  básník Francisco Balagtas


  * 2. duben 1788 + 20. únor 1862


  Další z hrdinů filipínského boje za nezávislost a uvědomování si vlastní identity.


  Francisco Balagtas, po svém pokřtění také znám jako Francisco Baltazar, byl prominentním básníkem, který je na Filipínách považován za jakéhosi William Shakespeara píšícího jazykem tagalog a ovlivňujícím ostrovní literaturu až do dnešních dnů. Důkazem obdivu k tomuto autorovi je i skutečnost, že v soudobém jazyce tagalog je slovo pro poezii odvozeno od jeho jména – tedy balagtasan.


  Narodil se ve městečku Bigaa v provincii centrální Bulacan. Balagtas již od malička projevoval čilý zájem o básně a tehdejší literaturu. Poté, co se přestěhoval do Manily započal se svými rannými texty. Zde se také seznámil s vynikajícím básníkem tehdejší doby Jose de la Cruzem (známým spíše jako Huseng Sisiw), který jej vzal jako svého žáka a rozvinul vlohy, které v mladém Baltazarovi třímali. Pod jeho vlivem také píše svou první básnickou sbírku Floranta at Laura, ve které již samotným slohem a stylem psaní bojuje proti tehdejším španělským nařízením. Všechny texty básní a literatury tehdejší doby totiž museli splňovat silná omezení daná náboženskými autoritami - ty vyžadovali i takové detaily jako byla struktura textu či metrum. Balagtas se rozhodl revoltovat svojí vlastní cestou a to tak, že odstranil veškerá pravidla poezie tehdejší doby a ustanovil zvláštní typ „mobilizační“ poezie. Společně s tím pozvedl jazyk tagalog jako hlavní jazyk, kterým protestoval proti tyranii.


  Náplní jeho básní byla především snaha po zobrazení všedních strastí a nespravedlnosti, které musel běžný Filipínec trpět ze strany Španělů. Také popisoval následky zla, které násilná okupace souostroví přinesla ostrovanům. Jeho básně se tak staly, i pro dnešní dobu, jedním ze zdrojů, odkud lidé čerpají a odvozují své morální hodnoty. Proto asi nepřekvapí, že jeho báseň Floranta at Laura je považována za nejlepší báseň, která kdy byla napsána. Balagtas je také označován za „Krále poezie tagalogu“.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/39694#151096Verze : 0
  Avatar
  A málem bych zapomněl na podobiznu Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/39694#151098Verze : 0