Prosba o identifikaci - K.u.K. munice

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 439 příspěvků vloženo, 1866 editováno a 469 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Prosba o identifikaci - K.u.K. munice

Dva nálezy ze Slovinska

  Avatar
  Dobrý den,
  minulý týden jsem se účastnil speleologické mapovací expedice do slovinského Krasu (konkrétně oblasti kolem Temnice JV od Nové Gorice). Mimo přírodních jeskyní se na místě nachází i řada pozůstatků z první světové (Sočská fronta). Ve vojenské technice se příliš neorientuji, ale rád bych měl aspoň akurátně popsané fotky, tak přicházím s prosbou o identifikaci.
  Především mi jde o tyto dva "kousky" - snad by mi stačil i typ zbraně (děla/minomety...), ve které se to používalo:

  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#154131Verze : 0
  Avatar
  Myslím že jde o dělostřelecké náboje (granáty) ale vzhledem že jsi neuvedl rozměry (hlavně průměr těžko se dá říci z jaké konkrétní zbraně byly vystřeleny. U tojo většího je zřejmě odšroubován zapalovač který byl v přední části (měl by tam být otvor a v něm šroubení)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#154209Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  Myslím že jde o dělostřelecké náboje (granáty) ale vzhledem že jsi neuvedl rozměry (hlavně průměr těžko se dá říci z jaké konkrétní zbraně byly vystřeleny. U tojo většího je zřejmě odšroubován zapalovač který byl v přední části (měl by tam být otvor a v něm šroubení)  Díky, ta lať, co vedle nich leží má dílek po 10cm, přesné rozměry ale nevím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#154269Verze : 0
  Avatar
  Problém je ža na Soči byly použity jak rakouské tak italské a možná i francouzské a anglické kanony, ráže jsou dost blízké a tvary střel taky, takže nez přesnějších měr se dá těžko něco odhadnout. Pokud bys tam ještě někdy byl, zkus změřit průměr a délku ode dna ke špičce. pak bychom snad něco dokázali určit přesněji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#154296Verze : 0
  Avatar
  OK, takhle mi to zatím snad stačí - hned tak se tam zas nepodívám a mezitím to asi zruší tamní pyrotechnik. Předběžně jsem ochoten tu munici považovat za rakouskou, protože ležela v rakouském týlu a nevypadá, že by tam doletěla.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#154534Verze : 0
  Avatar
  Mohu udělat ještě jednu věc (není jisté zda pomůže) mohu tyhle fotky příležitostně ukázat kamarádovi který je profesí pyrotechnik a poptat se ho jestli to nedokáže určit přesněji. Já se sice sokromě domnívám že jde o munici do rakouského horského děla ráže 75 mm (ta menší ) ale nejsem si úplně jistý a nechtěl bych to tvrdit. U větší by to mohl být granát do houfnice 15 cm ale ani tady si nejsem moc jist. Takže to ber hodně s rezervou. Pokud chceš abych se zeptal odborníků, pošli mi přes SZ (ten knoflík pod příspěvkem Smile ) adresu na tvůj mail a já se pokusím to dohledat, ale může to nějakou dobu trvat, nevídám se s kamarádem zas tak často. Munice je zřejmě už dávno inertní a chybí jí (při nejmenším té větší) zapalovače.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#154558Verze : 0
  Avatar
  Bohužel asi doletěla Sad na menším granátu jsou na těsnícím prstenci stopy drážek z hlavně, i podle jejich velikosti a počtu se dá identifikovat zbraň.... a u druhého chybí ... při dopadu pod určitým úhlem se nemusely střely ani moc zdefotmovat či zabořit do hlíny...v prostoru střelnice Prášilech na šumavě se podobných nálezů dá najít dost....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/40261#156322Verze : 0