Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 302 příspěvků vloženo, 1347 editováno a 269 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pajštún

zřícenina hradu

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Pajštún -
    Další názvy:
    Other Names:
    Kvetov, Stupavský kameň
    Typ:
    Style:
    hrad castle
    Stav:
    Condition:
    zřícenina ruin
    Přístupnost:
    Accessibility:
    volně přístupno open free
    Obec:
    Municipality:
    Borinka -
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°16'31.02"N 17°04'57.09"E
    První písemná zmínka:
    First Written Reference :
    DD.MM.RRRR
    Památky a muzea v okolí:
    Places of Interest and Museums in the Vicinity:
    - -
    Poznámka:
    Note:
    Viac informácií v článku o hrade -
    Zdroje:
    Sources:
    Slovenské hrady, Ľ. Janota, 1935
    www.hrady.sk




    obrázok:
    rytina zo začiatku 19. storočia
    zdroj: Slovenské hrady, Ľ. Janota, 1935

    Pajštún rytina zo začiatku 19. storočia
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163200Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Pôdorys ruín: nákres približne vystihuje súčasný stav
    červená šípka označuje miesto, kde sa nachádzajú konzoly s maskarónmi "pajštúnske levy"
    zelenou farbou je zvýraznená vodná nádrž
    modrou farbou je zvýraznená ďalšia dochovaná stavba - delová bašta, (alebo hladomorňa, iný zdroj)

    www.hrady.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163409Verze : 0
    MOD
    Avatar
    súčasné fotografie:


    vchod do hradu:




    vstupná veža:

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163425Verze : 0
    MOD
    Avatar
    súčasné fotografie:


    konzoly s maskarónmi:





    konzola padnutá na zem:
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163426Verze : 0
    MOD
    Avatar
    súčasné foto:


    východná stena:




    severná stena:

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163491Verze : 0
    MOD
    Avatar
    súčasné fotografie:


    západná stena:






    časť steny - pravdeopdobne delová bašta, alebo hladomorňa:
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163498Verze : 0
    MOD
    Avatar
    súčasné forografie:


    horný hrad:



    horný hrad - pohľad z nádvoria:

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163506Verze : 0
    MOD
    Avatar
    súčasné foto:


    nádrž na vodu - prepadnutá časť:



    pohľad dovnútra:




    otvor, ktorým pritekala voda:
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#163512Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Ľudová povesť hovorí, že vždy o polnoci cvála okolo zrúcanín rytier na bielom koni a napokon zoskočí z múru do priepasti.
    (zdroj: SLOVENSKÉ HRADY, druhý diel; Ľudovít Janota, 1935)


    Ani niekoľko nočných pozorovaní však túto informáciu nepotvrdilo - bez požitia alkoholu nebol nijaký rytier videný.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#172988Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Poloha hradu pre program Google Earth
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#173002Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Prvá hodnoverná správa o hrade v tom období zvanom Pailinstain /niečo ako skala s dobrým rozhľadom/ pochádza z roku 1271. Niekde inde sa uvádza aj názov Paullenstein čo môže mať súvis z rehoľným radom Paulínov ktorý vykonávali obrady v zámockej kaplnke.



    (Zdroj : Kamenní strážcovia, Miroslav Slámka, Slovenský skauting, Bratislava 2004, vydanie druhé)
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41711#176620Verze : 0