Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 406 příspěvků vloženo, 1513 editováno a 409 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Přeučil, Augustin

  Avatar
  Augustin PŘEUČIL


  * 1914 - + 1947


  Pilot, zrádce - konfident Gestapa


  Augustin Přeučil byl předválečným čsl. vojenským pilotem. Po okupaci ČSR se pokusil o útěk do zahraničí, nikoliv však do zahraničního odboje, ale do exilu do Brazílie. Na hranicích byl chycen Němci a zverbován jako agent Gestapa. Podruhé se dostal do Polska s vědomím Němců při fingovaném útěku a vstoupil do řad čsl. zahraniční vojenské skupiny. Sloužil u letectva ve Francii, kde však již s ním začaly být dle vzpomínek pamětníků problémy (hazardní hry, alkohol, dluhy). Po pádu Francie se dostal s čsl. letci do Anglie, kde byl přijat do RAF. Sloužil postupně krátce u 43. a 605. Fighter Squadron, později u nebojových jednotek, naposledy u 55. OTU v Usworth. Neustále udržoval kontakty s Němci, kterým konspirativně podával zprávy z prostředí čsl. letectva. Na podzim 1941 byl vyzván k úletu z Anglie, jelikož Němci měli zájem o novou verzi stroje Hawker Hurricane Mk. II C s výzbrojí 4 kanonu ráže 20 mm. Tyto stroje však Přeučilova jednotka neměla, létal pouze na starším Hurricanu Mk. I s kulometnou výzbrojí. Ulétl do Belgie dne 18.9. 1941 na stroji Hawker Hurricane Mk. I s/n W9147, kód PA-A a přistál na poli u obce Ortho, poblíž Bastogne. Letoun oproti předpisům nezničil, naopak později udal místní občany, kteří mu jako "sestřelenému letci" poskytli pomoc. Přeučilův stroj byl později vystaven v leteckém muzeu v Berlíně a byl zničen při spojeneckém náletu.


  Přeučil nadále pracoval jako spolupracovník Gestapa a velice aktivně se podílel na usvědčování českých letců v zajetí, parašutistů a podobně. Poskytl Němcům závažné informace z prostředí čsl. letectva v Anglii, aktivně se účastnil výslechů letců a podle vzpomínek pamětníků (V. Bufka, P. Uruba a jiných) si v ničem s gestapáky nezadal. Lze uvést, že společně s parašutistou Karlem Čurdou způsobil československému zahraničnímu odboji asi nejtěžší rány.


  Po válce byl A. Přeučil na základě zatykače velmi rychle zadržen a po prokázání jeho činnosti odsouzen po zásluze k trestu smrti a dne 14.4. 1947 popraven.


  Myslím, že je ctí československému odboji, že takových zrůd jako byl Přeučil v něm byl jen mizivý zlomek, zcela zanedbatelný v porovnání s množstvím čestných a hrdinných vlastenců, kteří dobrovolně bojovali a umírali za všeobecně platné lidské hodnoty!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41984#165134Verze : 0
  Avatar


  Hawker Hurricane Mk.I, s/n W9147, volací znak PA-A, 55. OTU RAF, základna Usworth. Na tomto stroji 18. září 1941 dezertoval z Británie do Němci okupované Belgie agent Gestapa Sgt. Augustín Přeučil. Přeučil při přistání postavil mašinu "na hlavu" a poškodil tak konce vrtulových listů. Stroj už proto později nelétal, byl vystaven v Berlíně jako součást Německé letecké sbírky. V noci z 23. na 24. 11. 1943 byla značná část sbírky včetně tohoto Hurricanu zničena při britském náletu. Stroj nese obvyklou kamufláž té doby, horní a boční plochy kryjí nepravidelná pole tmavé zelené a tmavé zemité, spodní plochy Sky. Zajímavostí je vlaječka hodnosti Wing Commander pod kabinou, některého z předchozích uživatelů.


  Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/504195
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/41984#504196Verze : 0
  MOD