DEU - Glasmine 43

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 366 příspěvků vloženo, 1942 editováno a 3080 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

DEU - Glasmine 43

protipěchotní mina

  Avatar
  Glasmine 43


  Německé označení : Gl Mi 43
  Průměr : 152 mm
  Výška : 120 mm
  Náplň : kyselina pikrová a TNT
  Iniciační tlak : 17 – 20 kg


  Mina byla vyrobena ze skla aby bylo sníženo její vyhledávání minohledačkou (neobsahovala téměř žádný kov) víčko obsahovalo tenkou skleněnou destičku která se pod tlakem prolomila a iniciovala roznětku, ta odpálila nálož která obsahovala 200 g TNT
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42344#166973Verze : 0
  Avatar
  Taky přídám pár obrázku


  trochu popravím způsob iniciace
  k iniciaci miny došlo na šlápnutí na víčko pod kterým byl tlakový zapalovač, je vidět na fotce který potom inicioval roznětku a ...........
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42344#166979Verze : 0
  Avatar
  Budu poněkud off topic ale týká se to tématu. Použití skla a případně dřeva (prostě náhražkového materiálu) není tak úplně podmíněno jeho "nekovostí" z důvodu zabránění odhalení detektorem kovu ale v první řadě použitím materiálů které nejsou stragicky důležité a nenahraditelné jinde. A týká se to i využití výrobních kapacit. Lisovna plech jen vyměnila nástroje nohla vyrábět cokoliv. Co mohla vyrábět sklárna nebo truhlárna?? To samé platí o fámě o používání skleněných granátů z důvodu větší ranivosti. Je to nesmysl už jen z důvodu že sklo je výbuchem roztříštěno na prach a nemá samo o sobě žádný ranivý účinek.


  P.S. Nemožnost odhalení je vlastně vedlejší produkt. Ale jistě né zandebatelný.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42344#166996Verze : 0
  Avatar
  V tomto případě jde opravdu o off topic, miny se dělaly v době kdy ještě němci náhradní výrobu nezaváděli, v tomto konkrétním případě šlo opravdu především o to aby nebyla zjištěna minohledačkou. Pozdější miny byly z některých nekovových materiálů dělány opravdu z důvodů šetření (obvykle byl použit beton a kovové úlomky) u skleněných granátů se sklo nerozpadne na prach (jednak jej jde předfragmentovat) rozletí se na střepy které sice mají stejnou ranivost jako kov ale mají nevýhodu své nižší váhy a tedy i energie (výhodu je že se obtížně v těle zjišťují a nejsou vidět třeba na rentgenu) . U této miny je samozřejmě střepinový účinek vedlejší, jde o minu která je uložena v zemi a působí proti jedinci.
  Pokud jde o roznětku miny, u Glasmine byly použita jak klasická roznětka tak roznětka tvořená kyselinou pikrovou uzavřenou ve víčku k jejíž iniciaci došlo prolomením skleněné destičky po došlápnutí na minu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42344#166998Verze : 0
  Avatar
  © Radek Havelka, Brusel


  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42344#381278Verze : 0
  MOD