Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 351 příspěvků vloženo, 1324 editováno a 381 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Identifikácia nálezu - pomoc

Hliníková bedňa s nemeckými insigniami

  Avatar
  Dňa 14.7.2006 sa mi podarilo detektorom nájsť hliníkovú bedničku kvadratických rozmerov so špeciálnym uzáverom a vývodom. Rozmery:
  šírka základne je 35 x 35 cm, výška 27 cm. Z vnútornej strany je vo výške 6 cm od vrchu lem s gumenným tesnením a nad ním na každej strane výrez, do ktorého zapadajú tie trojuholníkové zámiky z vrchnáku. Ako sa točí s tou veľkou maticou, všetky štyri zámiky sa buď vysúvajú alebo zasúvajú. Nádoba vyzerá byť z hliníka, vrchnák je železný a tá matica v strede je tiež z hliníka. Zámiky z vrchu vytvárajú symbol železného kríža a z vnútornej strany vytvára prelis to isté. Z vrchnáka vystupuje medená, zahnutá trubka.Na hrane nádoby sú vyrazené písmená, ktoré nie sú všetky čitateľné. Zľava doprava:
  Znak orlice s hákovým krížom a pod ním nápis "MT3", daľej:
  " 2 cm ?atrkst Bentem 15cm Brünn / 42 brb "


  Na vrchnáku na matici je tiež ten istý znak orlice s hákovým krížom a písmená " BRB"
  Vyzerá to ako termoska, várnica, alebo čo. Nemám predstavu. Viď foto.
  ďakujem za radu.
  Vlado
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168448Verze : 0
  Avatar
  Sice nejsem odborník na dělostřelectvo (možná bude víc vědět Bitaxe), ale řekl bych, že se jedná o krabici na nějaké vybavení ke 150mm houfnici. Podle nápisu Brünn (neboli Brno) by se mohlo jednat o čs. 15cm hrubou houfnici vz.37, kterou Němci zavedli jako 15cm schwere Feldhaubitze 37(t). Ale je to jen moje spekulace, protože houfnice se nevyráběla v Brně, ale v plzeňské Škodovce. Krabice je evidentně vodotěsná, takže první co mě napadlo, bylo uložení nábojek (půdorysně akorát na 4 kusy), ale na to mi to přijde moc nízké.


  Ale teď zase na pevnou půdu - 42 je rok výroby, brb je kód výrobce, v tomto případě firmy Richard Rinker GmbH, Iserlohn (u Dortmundu).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168459Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Přiznám se že taky netuším, nemohl bys nápisy ofotit a vložit sem? Na nábojky do houfnice mi ta bedna přijde moc "nóbl" obvykle to byla dřevěná bedna s vyložením (prostě spotřebák) ne taková pěkná a docela složitá věc. divné je že to nemá žádná držadla po stranách (to by nejspíš MOHLO (ne muselo) znamenat že to co v tom bylo nebylo moc těžké, nebo taky že celá věc byla součástí něčeho většího a byla upevněna třeba pásem okolo k něčemu většímu. Trochu mne mate ta trubky (na fotce není moc vidět) u utěsněné věci je divné že tam je (nebo že tam nejsou dvě - pokud by to byl třeba filtr). Může to být součást třeba nějakého stroje. opravdu nevím, zkus to víc nafotit (nápis a podobně) a podívej se jestli nejsou známky že to bylo někde uchyceno, není ta trubka třeba pozdější? třeba si z toho někdo něco udělal (třeba destilační přístroj Smile ) divné je mi že to má dvě barvy (na boku) jako by to bylo různě vystaveno povětří.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168479Verze : 0
  Avatar
  Bitax, dobrý postreh, aj mne sa to nezdalo, tá medená trubka mi tam nepasuje, zvlášť keď ten zvar okolo trubky z vnútornej strany dekla je veľmi pofidérny. MAť destilačný prístroj z hliníkovej nádoby, to je umenie. Ale nemení to na veci nič, že neviem, k čomu tá nádoba s tým vzduchotesným uzáverom bola originál v nemeckej armáde určená.
  Foto dekla je pripojené.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168594Verze : 0
  Avatar
  Tak a tu je foto dekla z vnútornej strany, vidno tam tú dieru po navarení tej trubky a obrazec toho kríža, čo vytvára ten prelis
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168596Verze : 0
  Avatar
  No fotka toho deklu ukazuje ne jedno, nejspíš se to nenosilo v ruce (ten držák na to moc nevapadá je do kulata a na nošení moc vhodný není) i ta trubka vypadá jako něco co tam možná nepatřilo (destilák jsem napsal proto že mne nenapadá nic co by mělo jen jeden výstup a pokud do toho vede trubka pak zas je divné že je to těsněné)
  Ale čím dál víc to na mne působí jako součást nějakého většího zařízení, spíš než třeba bedna na munici nebo jiné věci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168601Verze : 0
  Avatar
  Po malom pátraní len taká úvaha...nieje to nejaká nádoba na výrobu foriem, či samotná nádoba,do ktorej sa čosi odlievalo ?


  Richard Rinker GmbH z Iserlohnu bola firma, kt. sa zaoberala výrobou komponentov, prístrojov či už vecičiek do domácností, tak i súčiastok do zbraní.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168609Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Skúšal som to, nosí sa to pohodlne. Teda prázdne. Ak by tam malo byť tak napr. 10 litrov vody, už by to také jednoduché nebolo.
  Ta trubka je tam jednoznačne navarená dodatočne, bol to vyrobený destilák na chlast.
  Ale pôvodne, čo v tom mohli prenášať, vzduchotesne uzavreté, s patentným uzáverom, v hliníkovej bedničke s 2 cm hrubými stenami. Nebola to várnica na transport jedla alebo tekutín k jednotkám v predných líniach??
  Akurát že hliník je ako nádoba ne jedlo jedovatý, je to výborný vodič tepla, ale ako rýchlo sa zahreje, ešte rýchlejšie vďaka okoliu vychladne. A okrem toho si myslím, že Nemci potrebovali hliník na lietadlá, lode, ponorky, rakety apod. a nie na poondiané várnice.
  Neexistuje nejaký nemecký portál, ktorý sa venuje takýmto záležitostiam?
  Tam by to mohli vedieť, veď to vyrobili.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168677Verze : 0
  Avatar
  Hliník se běžně na jídelní nádobí používal až do osmdesátých let, takže tady bych to klidně připustil, ale to uzavření a celkem malý objem cca 25 - 30 litrů mluví spíš proti. Jinak i várnice v ČSLA byly s hliníkovým vnitřkem, ale byly tenkostěné a v uzavřeném vnějším obalu. samozřejmě to může být třeba součást třeba polní kuchyně (a za to "ucho" by se to dalo vyndat třeba pomocí tyče) na žádné německé kuchyni jsem nic takového ale neviděl.
  Německé várnice byly těm našim velmi podobné - tedy oválné - (po pravdě byly prakticky stejné - zřejmě jsme je po válce okopírovali) . Němci dělali z hliníku spoustu věcí, to že "je potřebovali ... " je sice pravda, ale oni to možná nevěděli Smile
  Německé portály určitě existují, já je bohužel neznám (němčina není mou oblíbenou řečí Sad ) snad někdo nějaký doporučí
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42715#168688Verze : 0