Atlas druhej svetovej vojny - D. Jordan, A. Wiest

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 521 příspěvků vloženo, 2182 editováno a 512 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Atlas druhej svetovej vojny - D. Jordan, A. Wiest

Atlas druhej svetovej vojny
    (fakty o bojových stretnutiach najväčšej vojny v histórii)

Hneď na úvod chcem povedať, že som úhlavným nepriateľom atlasov a im podobných publikácií, pretože sa na malej ploche snažia o maximálny záber a výsledok - minimum info a väčšinou značne povrchných (poťažmo úplných bludov). Preto ponuky na kúpu všetkých tých atlasov lietadiel, lodí a neviemčohovšetkého úspešne odmietam a dokonca aj rodina pochopila, že veľký formát a hafo fotiek nie je práve to, po čom moja duša piští.

Našťastie ako z každého pravidla i tu existuje výnimka. A tou je Atlas druhej svetovej vojny, ktorý sa mi dostal do ruky minulý týždeň spôsobom opovrhnutia hodným Very Happy - ponúkol mi ho podomový obchodník, alias dealer priamo na mojom pracovisku. Spustil niečo o podrobnom opise kľúčových udalostí na všetkých frontoch WWII, množstve podrobných máp a to všetko len za 399,- Sk! Skrátka klasika.

Keď som však "tovar" zobral do rúk a zbežne ho prebehol začal som tušiť, že tie necelé štyri stovky zrejme nebudú zbytočne vyhodenými peniazmi.

Kniha v solídnej tvrdej väzbe je vytlačená na kvalitnom kriedovom papieri a má celkovo 256 strán. V desiatich kapitolách je na atlas celkom podrobne popísaný priebeh celej druhej svetovej vojny od vysvetlenia pozadia jej vzniku až po dozvuky vojny a vznik OSN. Pútavo napísaný text je dopĺňaný takmer 250 mapami. A práve mapy sú tým, čo robí túto publikáciu skutočne zaujímavou. Pohromade sú tu veľmi prehľadnou formou a v slovenčine zobrazené všetky dôležité bitky druhej vojny, presuny armád, situačné plány a pod. Grafická úroveň máp je, podľa môjho skromného názoru, veľmi vysoká a vďaka jednotnému používaniu symbolov pre zbory, armády či pluky aj z komplikovaného oslobodenia Ukrajiny a Krymu alebo situácie na fronte pri Leningrade a Karélii v januári/lednu až októbri/říjnu 1944 vytvára zrozumiteľný situačný prehľad.

Takže resumé – jednoznačne odporúčam, za tú cenu by to bol hriech nekúpiť.

autori: David Jordan a Andrew Wiest
    vydavateľ: Ottovo nakladatelství s.r.o., Praha 2006, prvé slovenské vydanie
    názov originálu: ATLAS OF WORLD WAR II
    odporúčaná cena (na Slovensku): 399,- Sk (dealerská) 599,- Sk (obchodná)
    ISBN 80-7360-274-1 (SR)
    ISBN: 80-7360-273-3 (ČR)
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/42839#169071Verze : 0
    MOD