Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 264 příspěvků vloženo, 1109 editováno a 296 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bílý, Josef

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bílý Bílý
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Bílý
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generál Army General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    30.06.1872 Zbonín /
    30.06.1872 Zbonín /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    28.09.1941 Praha /
    28.09.1941 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Zemské vojenské velitelství v Brně, velitel
    Zemské vojenské velitelství v Praze, velitel
    Vojenská odbojová organizace Obrana národa, hlavní velitel
    Land Military Command in Brno, Commander
    Land Military Command in Prague, Commander
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43470#172239Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bílý Bílý
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Bílý
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    01.09.1883-30.06.1888 Státní reálné gymnasium, Písek
    01.09.1883-30.06.1888 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    18.08.1888-18.08.1892 Kadetní škola pěchoty, Trieste
    01.10.1898-01.09.1900 Válečná škola, Wien
    DD.10.1924-DD.12.1924 Informační kurs pro generály a plukovníky, Versailles
    18.08.1888-18.08.1892 ?
    DD.10.1898-DD.09.1900 ?
    DD.10.1924-DD.12.1924 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    18.08.1892 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.05.1894 poručík rakousko-uherské branné moci
    01.11.1897 nadporučík rakousko-uherské branné moci
    01.05.1903 kapitán rakousko-uherské branné moci
    01.08.1914 major rakousko-uherské branné moci
    01.02.1916 podplukovník rakousko-uherské branné moci
    28.11.1918 podplukovník generálního štábu
    01.07.1919 plukovník generálního štábu
    16.12.1921 generál V. hodnostní třídy
    16.12.1927 brigádní generál
    04.05.1928 divisní generál
    26.06.1931 armádní generál
    01.07.1935 armádní generál ve výslužbě
    18.08.1892 ?
    01.05.1894 ?
    01.11.1897 ?
    01.05.1903 ?
    01.08.1914 ?
    01.02.1916 ?
    28.11.1918 ?
    01.07.1919 Colonel
    16.12.1921 General of the 5th Rank Class
    16.12.1927 Brigade General
    04.05.1928 Division General
    26.06.1931 Army General
    01.07.1935 Army General (Ret.)
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.06.1918-DD.11.1918 Velitel : Pěší pluk č. 74
    DD.03.1920-DD.05.1920 Velitel : Pěší pluk 66
    DD.05.1920-DD.01.1921 Velitel : 16. pěší brigáda
    DD.11.1921-16.12.1921 Velitel : 16. pěší brigáda
    16.12.1921-DD.01.1922 Velitel : 16. pěší brigáda
    00.08.1923-01.09.1926 Velitel : 6. divise
    01.09.1926-14.10.1926 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Brně
    DD.05.1927-DD.07.1927 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Brně
    00.10.1926-DD.04.1928 Velitel : 6. divise
    DD.04.1928-04.05.1928 Velitel : 1. divise
    04.05.1928-DD.02.1929 Velitel : 1. divise
    00.07.1928-26.06.1931 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Praze
    26.06.1931-01.04.1935 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Praze
    25.09.1938-02.10.1938 Velitel : Velitelství "M"

    Ručně vyplněné položky:
    18.08.1892-01.04.1896 Pěší pluk č. 15, velitel pěší čety
    01.04.1896-01.10.1898 Pěšího pluku č. 15, praporní pobočník
    01.10.1898-01.09.1900 Válečná škola, studium
    01.09.1900-DD.05.1901 7. pěší divise, štábní důstojník
    DD.05.1901-DD.05.1903 13. pěší brigáda, štábní důstojník
    DD.05.1903-DD.05.1906 Pěší pluk č. 95, velitel pěší roty
    DD.05.1906-01.09.1908 Pěší pluk č. 97, velitel pěší roty
    01.09.1908-01.09.1910 Kadetní škola pěchoty, profesor
    01.09.1910-DD.08.1914 Pěší pluk č. 4, velitel pěší roty
    DD.08.1914-DD.11.1914 Pěší pluk č. 18, velitel praporu
    DD.11.1914-DD.01.1915 Pěší pluk č. 18, zatímní velitel
    DD.01.1915-DD.03.1915 nemocniční ošetřování
    DD.03.1915-DD.07.1915 Tolmeinská hraniční skupina, náčelník štábu
    DD.07.1915-DD.09.1915 nemocniční ošetřování
    DD.09.1915-DD.04.1916 Vojenská vláda v Lublinu, přednosta oddělení štábu
    DD.04.1916-DD.06.1918 Pěší pluk č. 92, velitel náhradního praporu
    DD.06.1918-DD.11.1918 Pěší pluk č. 74, velitel
    DD.11.1918-DD.03.1920 Okrskové velitelství České Budějovice, velitel
    DD.03.1920-DD.05.1920 Pěší pluk č. 66, velitel
    DD.05.1920-DD.01.1922 16. pěší brigáda, velitel
    DD.01.1922-DD.08.1923 Zemské vojenské velitelství pro Moravu a Slezsko, zástupce velitele
    DD.08.1923-DD.10.1924 6. divise, velitel
    DD.10.1924-DD.12.1924 Informační kurs pro generály a plukovníky, vojenské studium
    DD.12.1924-01.09.1926 6. divise, velitel
    01.09.1926-14.10.1926 Zemské vojenské velitelství v Brně, velitel
    14.10.1926-01.05.1927 6. divise, velitel
    DD.05.1927-DD.09.1927 Zemské vojenské velitelství v Brně, velitel
    DD.09.1927-DD.04.1928 6. divise, velitel
    DD.04.1928-DD.07.1928 1. divise, velitel
    DD.07.1928-DD.06.1935 Zemské vojenské velitelství v Praze, velitel
    DD.09.1938-DD.10.1938 Velitelství „M“, velitel
    Automatically linked items:
    DD.06.1918-DD.11.1918 Commander : 74th Infantry Regiment
    DD.03.1920-DD.05.1920 Commander : 66th Infantry Regiment
    DD.05.1920-DD.01.1921 Commander : 16th Infantry Brigade
    DD.11.1921-16.12.1921 Commander : 16th Infantry Brigade
    16.12.1921-DD.01.1922 Commander : 16th Infantry Brigade
    00.08.1923-01.09.1926 Commander : 6th Division
    01.09.1926-14.10.1926 Commander : Land Military Headquarters in Brno
    00.10.1926-DD.04.1928 Commander : 6th Division
    DD.05.1927-DD.07.1927 Commander : Land Military Headquarters in Brno
    DD.04.1928-04.05.1928 Commander : 1st Division
    04.05.1928-DD.02.1929 Commander : 1st Division
    00.07.1928-26.06.1931 Commander : Land Military Command in Prague
    26.06.1931-01.04.1935 Commander : Land Military Command in Prague
    25.09.1938-02.10.1938 Commander : Headquarters "M"

    Manually added items:
    18.08.1892-01.04.1896 15th Infantry Regiment, Platoon Commander
    01.04.1896-01.10.1898 15th Infantry Regiment,
    01.10.1898-01.09.1900 War School,
    01.09.1900-DD.05.1901 7th Infantry Division,
    St.ff.Offi-er.MM.RRRR
    DD.05.1901-DD.05.1903 13th Infantry Brigade,
    St.ff.Offi-er.MM.RRRR
    DD.05.1903-DD.05.1906 95th Infantry Regiment, Company Commander
    DD.05.1906-01.09.1908 97th Infantry Regiment, Company Commander
    01.09.1908-01.09.1910
    01.09.1910-DD.08.1914 4th Infantry Regiment, Company Commander
    DD.08.1914-DD.11.1914 18th Infantry Regiment, Battalion Commander
    DD.11.1914-DD.01.1915 18th Infantry Regiment, Commander
    DD.01.1915-DD.03.1915 nemocniční ošetřování
    DD.03.1915-DD.07.1915 Tolmein Border Group, Chief of Staff
    DD.07.1915-DD.09.1915 nemocniční ošetřování
    DD.09.1915-DD.04.1916 Military Gouvernement in Lublin
    DD.04.1916-DD.06.1918 92nd Infantry Regiment,
    DD.06.1918-DD.11.1918 74th Infantry Regiment, Commander
    DD.11.1918-DD.03.1920 Region Command České Budějovice, Commander
    DD.03.1920-DD.05.1920 66th Infantry Regiment, Commander
    DD.05.1920-DD.01.1922 16th Infantry Brigade, Commander
    DD.01.1922-DD.08.1923 Land Military Command for Moravia and Silesia, Deputy Commander
    DD.08.1923-DD.10.1924 6th Division, Commander
    DD.10.1924-DD.12.1924
    DD.12.1924-01.09.1926 6th Division, Commander
    01.09.1926-14.10.1926 Land Military Command in Brno, Commander
    14.10.1926-01.05.1927 6th Division, Commander
    01.05.1927-DD.09.1927 Land Military Command in Brno, Commander
    DD.09.1927-DD.04.1928 6th Division, Commander
    DD.04.1928-DD.07.1928 1st Division, Commander
    DD.07.1928-01.06.1935 Land Military Command in Prague, Commander
    26.09.1938-06.10.1938 Command „M“, Commander
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.12.1898
    Jubilejní pamětní medaile 1898
    Jubilee Commemorative Medal 1898
    Jubiläums - Erinnerungsmedaille 1898
    -


    DD.MM.1907
    Vojenská záslužná medaile bronzová
    Bronze Military Merit Medal
    Bronzene Militär-Verdienstmedaille
    -


    DD.12.1908
    Jubilejní kříž 1908
    Jubilee Cross 1908
    Jubiläumskreuz 1908
    -


    DD.MM.1912
    Vojenský záslužný kříž 3. třída
    Military Merit Cross 3rd Class
    Militärverdienstkreuz III. Kl.
    -


    DD.MM.1913
    Vojenský služební odznak III. třída pro důstojníky
    Long Service Cross 3rd Class for Officers
    Militärdienstzeichen III. Kl. für Offiziere
    -


    DD.MM.1914
    Vojenská záslužná medaile stříbrná
    Silver Military Merit Medal
    Silberne Militär-Verdienstmedaille
    -


    DD.MM.1915
    Vojenský záslužný kříž 3. třída
    Military Merit Cross 3rd Class
    Militärverdienstkreuz III. Kl.
    -


    DD.MM.1915
    Řád železné koruny 3. třída
    Order of Iron Crown 3rd Class
    Orden der Eisernen Krone III. Kl.
    -


    DD.MM.1916
    Řád Leopolda rytíř
    Order of Leopold Knight
    Leopold-Orden Ritter
    -


    DD.MM.1918
    Řád železné koruny 2. třída
    Order of Iron Crown 2nd Class
    Orden der Eisernen Krone II. Kl.
    -


    DD.MM.1923
    Řád polského znovuzrození 4. třída
    Order of Polonia Restituta 4th Class
    Order Odrodzenia Polski IV Klasa
    -


    DD.MM.1924
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -


    DD.MM.1925
    Řád italské koruny komandér (3. třída)
    Order of Crown of Italy Commander (3rd Class)
    Ordine Della Corona d´Italia
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1925
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída
    Order of Star of Romania 3rd Class
    Ordinul Steaua României Comandor
    -


    DD.MM.1926
    Řád medvědobijce 2. třída
    Order of Bearslayer 2nd Class
    Lacplesa Kara Ordenis
    -


    DD.MM.1926
    Řád Sv. Sávy 2. třída
    Order of St. Sava 2nd Class
    Орден Светог Саве 2. ред
    -


    DD.MM.1929
    Řád Čestné legie 3. třída
    Order of Legion of Honour 3rd Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Commandeur
    -
    Zaniklé státy / Defunct States

    DD.MM.1929
    Řád Nilu 2. třída
    Order of Nile 2nd Class
    Nishan al-Nil
    -


    DD.MM.1932
    Řád rumunské koruny 2. třída
    Order of Crown of Romania 2nd Class
    Ordinul Coroana României Mare Ofițer
    -


    DD.MM.1933
    Řád Jugoslávské koruny 2. třída
    Order of Yugoslav Crown 2nd Class
    Orden Jugoslavenske krune 2 stepen
    -


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam


    DD.MM.1992
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 2. třída
    Order of Milan Rastislau Stefanik, 2nd Class
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 2. třída
    in memoriam


    27.10.2008
    Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
    State Defence Cross of the defence minister of the Czech republic
    Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
    in memoriam


    28.10.2018
    Řád Bílého lva I. tř. vojenská skupina
    Order of the White Lion 1st Class Military Division
    Řád Bílého lva I. tř. vojenská skupina
    in memoriam
    Poznámka:
    Note:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Fidler, J. a kol.: Československá generalita 1918-1938, armádní generálové. Praha 1995.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43470#374722Verze : 0
    MOD
    Avatar
    V roce 1992 udělen Řád M.R.Štefánika II. třídy in memoriam
    V roce 2008 udělěn Kříž obrany státu ministra obrany České republiky in memoriam


    Dne 16.5.2009 byla generálu Josefu Bílému odhalena pamětní deska na vojenském hřbitově v Písku.





    Zdroj: www.hrad.cz,
    www.mocr.army.cz,
    www.vets.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43470#428483Verze : 0