Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 300 příspěvků vloženo, 891 editováno a 283 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vrchní armádní velitelství [1849-1860]

Armee-Ober-Commando

    Avatar
    Vrchní armádní velitelství
    Armee-Ober-Commando



    Vrchní armádní velitelství bylo zřízeno rozkazem z 16. října 1849. Sestávalo ze dvou částí - jednu tvořil generální ubytovatel a zároveň šéf operační kanceláře, druhou tvořila generální adjutantura v čele s hrabětem Grünnem, který zároveň stál v čele Ústřední vojenské kanceláře Jeho Veličenstva císaře.


    V září 1850 přibylo ke generální adjutantuře a operační kanceláři ještě organizační oddělení a při generální adjutantuře byl zřízen vojenský odbor. V roce 1852 bylo zřízeno oddělení pro vojenská vzdělávací zařízení.


    V roce 1853 bylo včleněno dosavadní ministerstvo války jako III. sekce do Vrchního armádního velitelství. Generální adjutantura se stala I. sekcí, operační kancelář II. sekcí a oddělení pro vzdělávací zařízení IV. sekcí. V čele Vrchního armádního velitelství stál arcivévoda Vilém - nejprve jako předsedající konference sekčních šéfů a posléze jako šéf Vrchního armádního velitelství. Zpočátku neměl vlastní kancelář, avšak v červenci 1854 bylo zřízeno presidiální byro.



    V letech 1853-1860 bylo Vrchní armádní velitelství nadřízenou instancí pro:
    I. armádnu
    II. armádnu
    III. armádnu
    IV. armádnu



    V čele tohoto ústředního vojenského úřadu stál arcivévoda Vilém. V letech 1853-1857 oficiálně jako předsedající konference sekčních šéfů vrchního armádního velitelství (Vorsitzender bei den Conferenzen der Sections-Chefs des Armee-Ober-Commandos) a v letech 1857-1860 pak jako šéf Vrchního armádního velitelství (Chef des Armee-Ober-Commandos).



    V roce 1860 bylo obnoveno Ministerstvo války.



    Zdroje:
    - Vojenské schematismy pro roky 1850-1860
    - archivinformationssystem.gv.at
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43843#328987Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Struktura v roce 1850


    Nejvyšší velitel: Jeho Veličenstvo císař František Josef I.


    Generální ubytovatel a šéf Ústřední operační kanceláře Jeho Veličenstva: polní zbrojmistr Heinrich svobodný pán von Hess


       K služebním úkonům při Vrchním armádním velitelství přidělen: polní podmaršál August hrabě Degenfeld-Schonburg



    Adjutantura Jeho Veličenstva
       Generální pobočníci:
       První generální pobočník Jeho Veličenstva a armádní generální pobočník: polní podmaršál Carl hrabě Grünne
       Druhý generální pobočník Jeho Veličenstva: generálmajor Friedrich Kellner von Köllenstein


       Křídelní pobočníci:
       podplukovník Vincenz Müller
       major Eugen hrabě Wrbna und Freudenthal
       major Max hrabě O'Donel
       major Heinrich Rupprecht von Virtsolog


       Pobočníci:
       rytmistr Alexander Karst von Karstenwerth
       setník August Schwarzer
       rytmistr Carl Dorner
       rytmistr Heinrich hrabě Schönfeld
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43843#345735Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Struktura v roce 1851


    Nejvyšší velitel:
    Jeho Veličenstvo císař František Josef I.


    Ústřední vojenská kancelář Jeho Veličenstva
    přednosta: polní podmaršál Carl hrabě Grünne, první generální pobočník Jeho Veličenstva císaře a armádní generální pobočník
    přiděleni:
    generálmajor Friedrich Kellner von Köllenstein, druhý generální pobočník Jeho Veličenstva císaře
    podplukovník Vincenz Müller, křídelní pobočník Jeho Veličenstva císaře
    podplukovník Joseph von Branttem
    major ve výslužbě Joseph Sachs
    major Emerich von Babarczy
    setník Johann Friedel


    Adjutantura Jeho Veličenstva
       Generální pobočníci:
       První generální pobočník Jeho Veličenstva a armádní generální pobočník: polní podmaršál Carl hrabě Grünne
       Druhý generální pobočník Jeho Veličenstva: generálmajor Friedrich Kellner von Köllenstein


       Křídelní pobočníci:
       podplukovník Vincenz Müller
       podplukovník Eugen hrabě Wrbna unf Freudenthal
       podplukovník Maximilian hrabě O'Donnel
       podplukovník Carl rytíř von Véver


       Pobočníci:
       rytmistr Alexander Karst von Karstenwerth
       setník August Schwarzer
       rytmistr Carl Dorner
       rytmistr rytmistr Alfred hrabě Königsegg zu Aulendorf
       setník Johann rytíř Fröhlich
       rytmistr Carl kníže Liechtenstein


    Generální ubytovatel armády a šéf Ústřední operační kanceláře Jeho Veličenstva:
    polní zbrojmistr Heinrich svobodný pán von Hess


    K služebním úkonům při Vrchním armádním velitelství přidělen:
    polní podmaršál August hrabě Degenfeld-Schonburg


    Vojenský odbor Vrchního armádního velitelství
    referent: generálmajor Joseph Bamberg
    přiděleni:
    major August Müller
    major Franz Philippovich von Philippsberg
    setník Joseph Dworaczek
    setník Johann Brenneis
    setník Joseph Ellerich
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43843#345790Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Struktura v roce 1852


    Ústřední vojenská kancelář Jeho Veličenstva
    přednosta: polní podmaršál Carl hrabě Grünne, první generální pobočník Jeho Veličenstva císaře a armádní generální pobočník
    přiděleni:
    generálmajor Friedrich Kellner von Köllenstein, druhý generální pobočník Jeho Veličenstva císaře
    plukovník Vincenz Müller
    plukovník Joseph von Branttem
    major ve výslužbě Joseph Sachs
    major Emerich von Babarczy
    setník Johann Friedel


    Adjutantura Jeho Veličenstva
       Generální pobočníci:
       První generální pobočník Jeho Veličenstva a armádní generální pobočník: polní podmaršál Carl hrabě Grünne
       Druhý generální pobočník Jeho Veličenstva: generálmajor Friedrich Kellner von Köllenstein
       Joseph Bamberg, referent Vojenského odboru Vrchního armádního velitelství


       Křídelní pobočníci:
       plukovník Maximilian hrabě O'Donnel
       major Hugo von Weckbecker
       major Carl svobodný pán Boxberg



       Pobočníci:
       rytmistr Alexander Karst von Karstenwerth
       setník August Schwarzer
       rytmistr Carl Dorner
       rytmistr Alfred hrabě Königsegg zu Aulendorf
       setník August kníže Windisch-Grätz
       setník Johann rytíř Fröhlich
       rytmistr Carl kníže Liechtenstein


    Generální ubytovatel armády a šéf Ústřední operační kanceláře Jeho Veličenstva:
    polní zbrojmistr Heinrich svobodný pán von Hess


    K služebním úkonům při Vrchním armádním velitelství přiděleni:
    polní podmaršál August hrabě Degenfeld-Schonburg
    podplukovník štábu generálního ubytovatele Anton Seudier


    Vojenský odbor Vrchního armádního velitelství
    referent: generálmajor Joseph Bamberg, generální pobočník Jeho Veličenstva císaře
    přiděleni:
    major August Müller
    major Franz Philippovich von Philippsberg
    setník Joseph Dworaczek
    setník Johann Brenneis
    setník Joseph Ellerich
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43843#345797Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Struktura v roce 1853:


    Předsedající konference sekčních šéfů vrchního armádního velitelství:
    polní podmaršál arcivévoda Vilém


    I. sekce (generální adjutantura)
    šéf: generálmajor Peter Springensfeld, druhý armádní generální pobočník
    přiděleni: 11 důstojníků 2x setník 2. třídy, 7x setník 1. třídy, 2x major)
       Podatelna
       šéf: řízením pověřen plukovník ve výslužbě Anton Walz
       2x adjukt


    II. sekce (operační kancelář)
    šéf: polní zbrojmistr Heinrich svobodný pán von Hess, generální ubytovatel Jeho Veličenstva císaře a krále a armády
    přiděleno: vícero vyšších i nižších důstojníků


    III. sekce (správa)
    šéf: generálmajor Joseph Bamberg, generální pobočník Jeho Veličenstva císaře a krále
       1. oddělení
       přednosta: podplukovník Friedrich svobodný pán Weigelsperg
       přidělen: setník 1. třídy Adolph Pehm
       2. oddělení
       přednosta: major Stephan Victor
       přiděleni: 3x nižší důstojník
       3. oddělení
       přednosta: generál jezdectva Heinrich hrabě Hardegg-Glatz und im Machlande, generální remotní inspektor
       přiděleni: 1x generálmajor, 1x dvorní rada, 1x dvorní tajemník, 1x rytmistr 1. třídy ve výslužbě
       4. oddělení
       přednosta: Ignaz Adolph Storch, sekční rada a zároveň ředitel kanceláře
       přidělen: 1x polní válečný tajemník
       5. oddělení
       přednosta: neobsazeno
       1x dvorní rada
       přiděleni: 1x dvorní tajemník
       6. oddělení
       přednosta: polní podmaršál Carl svobodný pán Karaisl von Karais, generální výstrojní inspektor
       7. oddělení
       přednosta: nejvyšší polní lékař Johann Traugott Dreyer, doktor medicíny a chirurgie, magistr porodnictví a očního lékařství, dvorní rada
       přidělen: 1x dvorní tajemník
       8. oddělení
       přednosta: neobsazeno
       1x dvorní rada
       přiděleni: 1x setník 1. třídy, 1x setník 2. třídy, oba od zařazení u hraničních pěších pluků
       9. oddělení
       přednosta: Georg Hofmann, dvorní rada
       přidělen: Joseph Knesevich von Lersheim, dvorní tajemník
       10. oddělení
       přednosta: Franz Carl Braunitzer von Braunenthal, dvorní rada
       11. oddělení
       přednosta: August Noë, dvorní rada
       přiděleni: 1x dvorní tajemník, 1x dvorní účetní
       12. oddělení
       přednosta: generální auditor Carl Komers
       přiděleni: 1x titulární dvorní tajemník, 1x major auditor


       19x dvorní koncipista
       2x mit dem charakter dvorní koncipista
       21x konceptní adjunkt


       Výpravna
       ředitel: Raimund Herzog
       5x direkční adjunkt
       36x dvorní kancelista
       21x akcesista výpravny


       Spisovna a archiv kanceláře
       ředitel: neobsazeno
       vice-ředitel: Friedrich Klemm, pověřen řízením
       8x direkční adjunkt
       15x dvorní registrant
       7x spisový akcesista


       Kancelářní správa náhrad
       pod vrchním řízením ředitelství kanceláře
       přidělen: Eduard Martini, titulární dvorní kancelista


       Univerzální výplatní úřad
       2x univerzální válečný výplatčí
       4x válečný výplatčí oficiál


       Univerzální vojenská depozit
       ředitel: Johann Kuglmayr
       2x kontrolor
       2x oficiál


       Ředitelství vojenských církevních záležitostí
       Apoštolský polní vikář: Johann Michael Leonhard, doktor teologie, vládní rada, biskup z Diokleciánopole
       Auditor causarum a ředitel polní konzistoře: Peter Michael Richly
       1x tajemník a aktuár
       2x kancelista a kurzor


    IV. sekce (vzdělávací zařízení)
    šéf: generálmajor Joseph Bamberg, generální pobočník jeho výsosti císaře a krále
    přiděleni: 6 důstojníků (1x podporučík 2. třídy, 1x nadporučík, 2x setník 2. třídy, 1x major, 1x podplukovník štábu generálního ubytovatele)


    Přidělen k zvláštním služebním úkonům při Vojenské ústřední kanceláři jeho výsosti císaře a krále
    polní podmaršál August hrabě Degenfeld-Schonburg


    Přidělen k služebním úkonům při Vrchním armádním velitelství
    generálmajor Carl svobodný pán Schlitter von Niedernberg



    Zdroj:
    Militär-Schematismus des österreichischen Kaiserthumes, K. k. Hof- und Staatsdruckerei, Wien 1853.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43843#345730Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Struktura v roce 1854:


    Předsedající konference sekčních šéfů vrchního armádního velitelství:
    polní podmaršál arcivévoda Vilém


    I. sekce (generální adjutantura)
    šéf: generálmajor Peter Springensfeld, druhý armádní generální pobočník
    přiděleni: 9 důstojníků 1x setník 2. třídy, 6x setník 1. třídy, 2x podplukovník)
       Podatelna
       šéf: řízením pověřen plukovník ve výslužbě Anton Walz
       2x adjukt


    II. sekce (operační kancelář)
    šéf: polní zbrojmistr Heinrich svobodný pán von Hess, generální ubytovatel Jeho Veličenstva císaře a krále a armády
    přiděleno: vícero vyšších i nižších důstojníků


    III. sekce (správa)
    šéf: generálmajor Joseph Bamberg, generální pobočník Jeho Veličenstva císaře a krále
       1. oddělení
       přednosta: plukovník Friedrich svobodný pán Weigelsperg
       přidělen: setník 1. třídy Adolph Pehm
       2. oddělení
       přednosta: major Stephan Victor
       přiděleni: 5x nižší důstojník
       3. oddělení
       přednosta: generál jezdectva Heinrich hrabě Hardegg-Glatz und im Machlande, generální remontní inspektor
       generálmajor Franz Haas von Bilgen
       1x dvorní rada    přidělen: rytmistr 1. třídy ve výslužbě
       4. oddělení
       přednosta: Ignaz Adolph Storch, sekční rada a zároveň ředitel kanceláře
       5. oddělení
       přednosta: neobsazeno
       1x dvorní rada
       6. oddělení
       přednosta: generálmajor Joseph Fejérváry de Komlós-Kereszten
       1x dvorní rada
       přidělen: 1x setník 1. třídy
       7. oddělení
       přednosta: nejvyšší polní lékař Johann Traugott Dreyer, doktor medicíny a chirurgie, magistr porodnictví a očního lékařství, dvorní rada
       8. oddělení
       přednosta: Carl Friedrich Bernhard Beck, dvorní rada
       přiděleni: 1x správní setník 2. třídy
       9. oddělení
       přednosta: Georg Hofmann, dvorní rada
       10. oddělení
       přednosta: Franz Carl Braunitzer von Braunenthal, dvorní rada
       11. oddělení
       přednosta: August Noë, dvorní rada
       12. oddělení
       přednosta: generální auditor Carl Komers
       přiděleni: 2x major auditor



       6x dvorní tajemník
       1x dvorní válečný účetní
       10x konceptní adjunkt


       Ředitelství vojenských církevních záležitostí
       Apoštolský polní vikář: Johann Michael Leonhard, doktor teologie, vládní rada, biskup z Diokleciánopole
       Auditor causarum a ředitel polní konzistoře: Peter Michael Richly
       1x tajemník a aktuár
       2x kancelista a kurzor


       Spisovna a archiv kanceláře
       ředitel: neobsazeno
       vice-ředitel: Friedrich Klemm, pověřen řízením
       8x direkční adjunkt
       16x dvorní registrant
       8x spisový akcesista
       3x dvorní koncipista přidělený k třídění spisů


       Výpravna
       ředitel: Raimund Herzog
       5x direkční adjunkt
       35x dvorní kancelista
       20x akcesista výpravny


       Kancelářní správa náhrad
       pod vrchním řízením ředitelství kanceláře
       přidělen: Eduard Martini, titulární dvorní kancelista


       Univerzální výplatní úřad
       1x univerzální válečný výplatčí
       1x kontrolor
       4x válečný výplatčí oficiál


       Univerzální vojenská depozitní správa
       ředitel: Johann Kuglmayr
       2x kontrolor
       2x oficiál



    IV. sekce (vzdělávací zařízení)
    šéf: generálmajor Joseph Bamberg, generální pobočník Jeho Veličenstva císaře a krále
    přiděleni: 5 důstojníků (1x nadporučík, 2x setník 2. třídy, 1x major, 1x plukovník štábu generálního ubytovatele)




    Zdroj:
    Militär-Schematismus des österreichischen Kaiserthumes, K. k. Hof- und Staatsdruckerei, Wien 1854.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43843#345815Verze : 0
    MOD