GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva

The Royal Artillery Museum
Počas pobytu v Londýne som navštívil múzeum delostrelectva, ktoré sa nachádza v historickom areáli Royal Arsenalu vo Woolwichi. Do múzea som sa z centra mesta dostal vlakom z Cannon Street, po cca 15 minútach cesty som vystúpil na zastávke Plumstead a po ďalších zhruba 15 minútach chôdze a orientácie v mape som bol na mieste. Lepšie je vystúpiť na zastávke Woolwich Arsenal, odkiaľ je to do múzea kúsok, ale bola vtedy uzavretá.
Expozícia sa nachádza v dvoch budovách, v prvej, Farndale Building je pokladňa, obchod, kaviareň, a vlastne samostatné výstavy The Breech Cinema, Field of Fire (tam sa však pokiaľ si pamätám vstupovalo vždy v určitý čas, cca. každú pol hodinu) a hlavne Gunnery Hall. V nej sú vystavené exponáty zachycujúce vývoj delostrelectva zhruba do začiatku 50.rokov minulého storočia. Okrem kanónov zo 17. - 18.stor. a typov používaných v 1. a 2.sv. vojne ktoré sú pomerne známe (25 librová húfnica, 6 a 17 librové PT kanóny, 75mm výsadková húfnica M1), je tu vystavených aj niekoľko vývojových zbraní a zriedkavo používaných typov. Z vozidiel je zrejme najzaujímavejší Morris C 9 so 40mm Boforsom na korbe, M7 Priest, 105mm SHD Abbot alebo Saracen v úprave ako mobilné centrum riadenia paľby. Exponáty dopĺňajú obrazovky s interaktívnymi programami, po stlačení tlačidla si môžeme napr. vypočuť spomienky veterána z Adenu a Suezu, porovnať jednotlivé PT kanóny a ich účinok proti vtedajším tankom atď. Z reproduktorov sa počas celej prehliadky ozývajú povely vydávané obsluhe kanóna, až po výstrel a následný dopad granátu. (Prvý raz som sa pri tej explózii poriadne strhol.)
V budove oproti je Cold War Gallery, v tejto expozícii sú zastúpené typy používané alebo vyvíjané po skončení 2.sv. vojny až po súčasnosť. Okrem niekoľkých vývojových typov sú v hale hlavne vozidlá, napr. americké SHD M40, sovietska Gvozdika, Humber Pig (policajná úprava zo Severného Írska) atď. Pri vstupe do haly sú vystavené kanóny, z časti ktorých boli odliate prvé Victoria Cross. Ďalej je tu oddelenie orientálnych zbraní (zaujímavé boli čínske hlavne vyrobené z dreva železa), tu však nie je povolené fotografovať.
Inak sa v múzeu môže fotografovať bez obmedzenia, to isté platí pre používanie blesku. Vstupné pre dospelého je 5 libier, na lístok vám personál napíš dátum a behom dňa môžete z múzea ľubovoľne odísť a znova sa vrátiť. Múzeum je otvorené denne okrem pondelka od 10.00h do 17.00h. Na prehliadku treba počítať tak 2,5 hodiny.
Ešte adresa múzea:
The Royal Artillery Museum
Roal Arsenal
Woolwich, London
SE18 6ST
www.firepower.org.uk
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Gunnery Hall, pohľad z galérie

Gunnery Hall, pohľad z galérie
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Kanóny zo 17. a 18.storočia

Kanóny zo 17. a 18.storočia
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Gunnery Hall, galéria

Gunnery Hall, galéria
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Dračí kanón z Barmy

Dračí kanón z Barmy
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Časť irackého superkanónu pred budovou múzea

Časť irackého superkanónu pred budovou múzea
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Hlavná budova so vstupom do múzea

Hlavná budova so vstupom do múzea
URL : https://www.valka.cz/GBR-Londyn-Woolwich-Muzeum-kralovskeho-delostrelectva-t44102#173832 Verze : 0
V múzeu ma oslovil starší sympatický pán, popýtal sa odkiaľ som a tak. Po tom čo sme si vyjasnili rozdiel medzi Slovenskom a Slovinskom sa ma ujal a vďaka nemu som sa dozvedel niektoré zaujímavé veci. Napríklad že 25lb húfnica vystavená v hale (je vidieť na zábere z galérie) je posledný kus použitý bojovo v britských ozbrojených silách. Na štíte má niekoľko priestrelov od AK-čka, zo služby v jednej z afrických operácií S.A.S. Po tom ako som sa opýtal na nemecké kanóny ma zaviedol naproti do budovy kde je expozícia Studenej vojny, otvoril dvere na nádvorie a ja som si mohol prezrieť 8,8cm Flak, ktorý nie je bežne prístupný verejnosti. Síce nijaká rarita, ale bolo to milé. Keď sme sa dostali k vojenskej službe, zistil som že starý pán je bývalý výsadkár, ktorý od Malajska cez Suez a Aden absolvoval všetky zahraničné misie britskej armády. Aj preto vo mne návšteva tohoto múzea zanechala veľmi príjemné spomienky.
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Victoria Cross Gun

Victoria Cross Gun
GBR - Londýn - Woolwich - Muzeum královského dělostřelectva - Budova v ktorej sa nachádza Cold War Gallery

Budova v ktorej sa nachádza Cold War Gallery
URL : https://www.valka.cz/GBR-Londyn-Woolwich-Muzeum-kralovskeho-delostrelectva-t44102#173836 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více