5. armáda [1939-1941]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 404 příspěvků vloženo, 1612 editováno a 390 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

5. armáda [1939-1941]

5th Army / 5-я армия

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    5. armáda 5th Army
    Originální název:
    Original Name:
    5-я армия
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.09.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Žitomirská armádní skupina Zhitomir Army Group
    Datum zániku:
    Disbanded:
    20.09.1941
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.09.1939-14.11.1939 Ukrajinský front
    14.11.1939-09.06.1940 Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    09.06.1940-07.07.1940 Jižní front
    07.07.1940-21.06.1941 Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    21.06.1941-20.09.1941 Jihozápadní front
    15.09.1939-14.11.1939 Ukrainian Front
    14.11.1939-09.06.1940 Kiev Special Military District
    09.06.1940-07.07.1940 Southern Front
    07.07.1940-21.06.1941 Kiev Special Military District
    21.06.1941-20.09.1941 South-Western Front
    Dislokace:
    Deployed:
    15.09.1939-17.09.1939 Žytomyr, ? /
    17.09.1939-DD.10.1939 východoevropské válčiště
    DD.10.1939-22.06.1941 Luck, ? /
    22.06.1941-20.09.1941 východoevropské válčiště
    Velitel:
    Commander:
    15.09.1939-04.06.1940 Sovětnikov, Ivan Gerasimovič (divizní velitel)
    04.06.1940-17.01.1941 Sovětnikov, Ivan Gerasimovič (generálmajor)
    17.01.1941-20.09.1941 Potapov, Michail Ivanovič (generálmajor tankového vojska)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    15.09.1939-04.06.1940 Trofimenko, Sergej Georgijevič (brigádní velitel)
    04.06.1940-08.08.1940 Trofimenko, Sergej Georgijevič (generálmajor)
    08.08.1940-11.03.1941 Sokolov, Alexandr Dmitrijevič (divizní velitel)
    11.03.1941-20.09.1941 Pisarevskij, Dmitrij Semjonovič (generálmajor)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    15.09.1939-27.12.1940 8. střelecký sbor
    DD.09.1939-DD.01.1940 15. střelecký sbor
    DD.03.1940-10.06.1940 15. střelecký sbor
    06.07.1940-15.08.1941 15. střelecký sbor
    14.03.1941-08.09.1941 22. mechanizovaný sbor
    19.06.1941-00.08.1941 1. dělostřelecká protitanková brigáda
    22.06.1941-25.09.1941 31. střelecký sbor
    24.06.1941-17.09.1941 9. mechanizovaný sbor
    25.06.1941-20.08.1941 19. mechanizovaný sbor


    15.09.1939-27.12.1940 8th Rifle Corps
    DD.09.1939-DD.01.1940 15th Rifle Corps
    DD.03.1940-10.06.1940 15th Rifle Corps
    06.07.1940-15.08.1941 15th Rifle Corps
    14.03.1941-08.09.1941 22nd Mechanised Corps
    19.06.1941-00.08.1941 1st Artillery Anti-Tank Brigade
    22.06.1941-25.09.1941 31th Rifle Corps
    24.06.1941-17.09.1941 9th Mechanised Corps
    25.06.1941-20.08.1941 19th Mechanised Corps



    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
    Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
    Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič a kol.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk, Sibirskij chronograf 2003.
    Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
    Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Struktura i kadry centralnogo apparata NKO SSSR, vojennych okrugov i obščevojskovych armij. Dokuměnty i matěrialy. Moskva, Letnij sad 2005.
    Melťuchov, Michail Ivanovič: Upuščennyj šanc Stalina. Moskva, Věče 2000.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/44611#515736Verze : 0
    MOD