5. armáda [1941-1991]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 406 příspěvků vloženo, 1256 editováno a 443 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

5. armáda [1941-1991]

5th Army / 5-я армия

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    5. armáda 5th Army
    Originální název:
    Original Name:
    5-я армия
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    11.10.1941
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Možajský opevněný prostor Mozhaysk Fortified Area
    Datum zániku:
    Disbanded:
    31.12.1991
    Nástupce:
    Successor:
    5. armáda 5th Army
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    11.10.1941-12.10.1941 Moskevský záložní front
    12.10.1941-24.04.1944 Západní front
    24.04.1944-20.04.1945 3. běloruský front
    20.04.1945-DD.05.1945 Hlavní stan nejvyššího velení
    DD.05.1945-05.08.1945 Přímořská skupina vojsk
    05.08.1945-10.09.1945 1. dálnovýchodní front
    10.09.1945-23.04.1953 Přímořský vojenský okruh
    23.04.1953-31.12.1991 Dálnovýchodní vojenský okruh
    11.10.1941-12.10.1941 Moscow Reserve Front
    12.10.1941-24.04.1944 Western Front
    24.04.1944-20.04.1945 3rd Byelorussian Front
    20.04.1945-DD.05.1945 Supreme Main Command of the Armed Forces
    DD.05.1945-05.08.1945 Maritime Group of Forces
    05.08.1945-10.09.1945 1st Far Eastern Front
    10.09.1945-23.04.1953 Maritime Military District
    23.04.1953-31.12.1991 Far Eastern Military District
    Dislokace:
    Deployed:
    11.10.1941-20.04.1945 východoevropské válčiště
    20.04.1945-DD.05.1945 přesun
    DD.05.1945-09.08.1945 Groděkovo, ? /
    09.08.1945-10.09.1945 dálnovýchodní válčiště
    10.09.1945-29.11.1957 Vorošilov, ? /
    29.11.1957-31.12.1991 Ussurijsk, ? /
    Velitel:
    Commander:
    11.10.1941-18.10.1941 Leljušenko, Dmitrij Danilovič (generálmajor)
    18.10.1941-09.11.1941 Govorov, Leonid Alexandrovič (generálmajor dělostřelectva)
    09.11.1941-25.04.1942 Govorov, Leonid Alexandrovič (generálporučík dělostřelectva)
    25.04.1942-13.06.1942 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (generálmajor)
    13.06.1942-15.10.1942 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (generálporučík)
    15.10.1942-27.02.1943 Čerevičenko, Jakov Timofejevič (generálplukovník)
    27.02.1943-25.10.1943 Polenov, Vitalij Sergejevič (generálporučík)
    25.10.1943-15.07.1944 Krylov, Nikolaj Ivanovič (generálporučík)
    15.07.1944-16.10.1944 Krylov, Nikolaj Ivanovič (generálplukovník)
    16.10.1944-15.12.1944 Šafranov, Pjotr Grigorjevič (generálporučík)
    15.12.1944-DD.12.1945 Krylov, Nikolaj Ivanovič (generálplukovník)
    DD.12.1945-19.02.1947 Zachvatajev, Nikanor Dmitrijevič (generálplukovník)
    19.02.1947-20.04.1948 Čisťakov, Ivan Michajlovič (generálplukovník)
    20.04.1948-08.06.1954 Koševoj, Pjotr Kirillovič (generálporučík)
    08.06.1954-DD.08.1954 ?
    DD.08.1954-16.04.1958 Potapov, Michail Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
    16.04.1958-25.05.1959 Jegorovskij, Alexandr Alexandrovič (generálmajor tankového vojska)
    25.05.1959-24.09.1960 Jegorovskij, Alexandr Alexandrovič (generálporučík tankového vojska)
    24.09.1960-27.04.1962 Repin, Jakov Fjodorovič (generálmajor)
    27.04.1962-03.03.1964 Repin, Jakov Fjodorovič (generálporučík)
    03.03.1964-DD.06.1964 ?
    DD.06.1964-10.12.1964 Petrov, Vasilij Ivanovič (generálmajor)
    10.12.1964-22.01.1966 Petrov, Vasilij Ivanovič (generálporučík)
    22.01.1966-23.02.1967 Ganějev, Kamil Samigullovič (generálmajor)
    23.02.1967-19.08.1969 Ganějev, Kamil Samigullovič (generálporučík)
    19.08.1969-29.04.1970 Sysojev, Pjotr Ivanovič (generálmajor)
    29.04.1970-DD.04.1971 Sysojev, Pjotr Ivanovič (generálporučík)
    DD.04.1971-08.11.1971 Končic, Vladimir Nikolajevič (generálmajor)
    08.11.1971-07.03.1974 Končic, Vladimir Nikolajevič (generálporučík)
    07.03.1974-13.02.1976 Rjachov, Anatolij Jakovlevič (generálmajor tankového vojska)
    13.02.1976-04.01.1979 Rjachov, Anatolij Jakovlevič (generálporučík)
    04.01.1979-10.02.1981 Smirnov, Anatolij Petrovič (generálmajor)
    10.02.1981-DD.06.1983 Smirnov, Anatolij Petrovič (generálporučík)
    DD.06.1983-03.02.1984 Rodionov, Igor Nikolajevič (generálmajor)
    03.02.1984-19.04.1985 Rodionov, Igor Nikolajevič (generálporučík)
    19.04.1985-07.05.1987 Kostěnko, Anatolij Ivanovič (generálmajor)
    07.05.1987-DD.10.1987 Kostěnko, Anatolij Ivanovič (generálporučík)
    DD.10.1987-DD.12.1989 Judin, Alexandr Alexandrovič (generálmajor)
    DD.12.1989-20.02.1990 Zvinčukov, Nikolaj Ivanovič (generálmajor)
    20.02.1990-DD.07.1990 Zvinčukov, Nikolaj Ivanovič (generálporučík)
    DD.07.1990-29.04.1991 Potapov, Vladimir Jakovlevič (generálmajor)
    29.04.1991-31.12.1991 Potapov, Vladimir Jakovlevič (generálporučík)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    11.10.1941-DD.10.1941 Chotimskij, ? ( ? )
    DD.10.1941-DD.01.1942 Filatov, Alexandr Alexejevič (generálmajor)
    DD.01.1942-30.06.1943 Pigarevič, Boris Alexejevič (generálmajor)
    30.06.1943-21.08.1943 Suchomlin, Alexandr Vasiljevič (generálporučík)
    21.08.1943-DD.10.1943 Počema, Filipp Jevsejevič (plukovník)
    DD.10.1943-DD.05.1945 Prichilko, Nikolaj Jakovlevič (generálmajor)
    DD.05.1945-DD.09.1945 Prichilko, Nikolaj Jakovlevič (generálporučík)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    26.10.1941-19.03.1942 82. motostřelecká divize
    01.11.1941-01.08.1942 20. tanková brigáda
    01.11.1941-30.11.1941 25. tanková brigáda
    20.11.1941-DD.02.1943 108. střelecká divize
    01.02.1942-01.08.1942 354. střelecká divize
    19.03.1942-DD.04.1942 3. gardová motostřelecká divize
    DD.08.1942-DD.11.1942 3. gardová motostřelecká divize
    01.10.1942-31.10.1942 25. tanková brigáda
    01.10.1942-31.10.1942 31. tanková brigáda
    DD.12.1942-23.01.1943 1. gardová motostřelecká divize
    DD.02.1943-DD.04.1943 3. gardová motostřelecká divize
    12.07.1943-31.08.1943 62. střelecký sbor
    13.06.1955-05.08.1957 7. střelecký sbor
    26.10.1941-19.03.1942 82nd Motor Rifle Division
    01.11.1941-01.08.1942 20th Tank Brigade
    01.11.1941-30.11.1941 25th Tank Brigade
    20.11.1941-DD.02.1943 108th Rifle Division
    01.02.1942-01.08.1942 354th Rifle Division
    19.03.1942-DD.04.1942 3rd Guards Motor Rifle Division
    DD.08.1942-DD.11.1942 3rd Guards Motor Rifle Division
    01.10.1942-31.10.1942 25th Tank Brigade
    01.10.1942-31.10.1942 31st Tank Brigade
    DD.12.1942-23.01.1943 1st Guards Motorised Rifle Division
    DD.02.1943-DD.04.1943 3rd Guards Motor Rifle Division
    12.07.1943-31.08.1943 62nd Rifle Corps
    13.06.1955-05.08.1957 7th Rifle Corps
    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    22.02.1968 Řád rudého praporu
    Poznámka:
    Note:
    11.10.1941-31.12.1991 VÚ 29506 11.10.1941-31.12.1991 MU 29506
    Zdroje:
    Sources:
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
    Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/44613#515952Verze : 0
    MOD