3. armáda [1939-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 514 příspěvků vloženo, 2099 editováno a 522 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

3. armáda [1939-1945]

3rd Army / 3-я aрмия

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    3. armáda 3rd Army
    Originální název:
    Original Name:
    3-я aрмия
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.09.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Vitebská armádní skupina Vitebsk Army Group
    Datum zániku:
    Disbanded:
    09.07.1945
    Nástupce:
    Successor:
    Minský vojenský okruh Minsk Military District
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.09.1939-14.11.1939 Běloruský front
    14.11.1939-11.07.1940 Běloruský zvláštní vojenský okruh
    11.07.1940-21.06.1941 Západní zvláštní vojenský okruh
    21.06.1941-05.07.1941 Západní front
    05.07.1941-10.07.1941 Hlavní stan hlavního velení
    10.07.1941-01.08.1941 Hlavní stan vrchního velení
    01.08.1941-25.08.1941 Střední front
    25.08.1941-11.11.1941 Brjanský front
    11.11.1941-24.12.1941 Jihozápadní front
    24.12.1941-13.03.1943 Brjanský front
    13.03.1943-27.03.1943 Střední front
    27.03.1943-28.03.1943 Orelský front
    28.03.1943-08.10.1943 Brjanský front
    08.10.1943-20.10.1943 Střední front
    20.10.1943-24.02.1944 Běloruský front
    24.02.1944-05.04.1944 1. běloruský front
    05.04.1944-16.04.1944 Běloruský front
    16.04.1944-05.07.1944 1. běloruský front
    05.07.1944-10.02.1945 2. běloruský front
    10.02.1945-16.04.1945 3. běloruský front
    16.04.1945-10.06.1945 1. běloruský front
    10.06.1945-09.07.1945 Bělorusko-litevský vojenský okruh
    15.09.1939-14.11.1939 Byelorussian Front
    14.11.1939-11.07.1940 Byelorussian Special Military District
    11.07.1940-21.06.1941 Western Special Military District
    21.06.1941-05.07.1941 Western Front
    05.07.1941-10.07.1941 Main Command of the Armed Forces
    10.07.1941-01.08.1941 Supreme Command of the Armed Forces
    01.08.1941-25.08.1941 Central Front
    25.08.1941-11.11.1941 Bryansk Front
    11.11.1941-24.12.1941 South-Western Front
    24.12.1941-13.03.1943 Bryansk Front
    13.03.1943-27.03.1943 Střední front
    27.03.1943-28.03.1943 Orel Front
    28.03.1943-08.10.1943 Bryansk Front
    08.10.1943-20.10.1943 Central Front
    20.10.1943-24.02.1944 Byelorussian Front
    24.02.1944-05.04.1944 1st Byelorussian Front
    05.04.1944-16.04.1944 Byelorussian Front
    16.04.1944-05.07.1944 1st Byelorussian Front
    05.07.1944-10.02.1945 2nd Byelorussian Front
    10.02.1945-16.04.1945 3rd Byelorussian Front
    16.04.1945-10.06.1945 1st Byelorussian Front
    10.06.1945-09.07.1945 Byelorussian-Lithuanian Military District
    Dislokace:
    Deployed:
    15.09.1939-17.09.1939 Vitebsk, ? /
    17.09.1939-14.11.1939 východoevropské válčiště
    14.11.1939-21.06.1941 Grodno, ? /
    21.06.1941-DD.MM.1944 východoevropské válčiště
    DD.MM.1944-09.07.1945 středoevropské válčiště
    DD.06.1945-09.07.1945 Sluck, ? /
    Velitel:
    Commander:
    15.09.1939-04.06.1940 Kuzněcov, Vasilij Ivanovič (Komandir korpusa / Командир корпуса)
    04.06.1940-25.08.1941 Kuzněcov, Vasilij Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    25.08.1941-13.12.1941 Krejzer, Jakov Grigorjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
    13.12.1941-28.12.1941 Pšennikov, Pjotr Stěpanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    28.12.1941-11.02.1942 Batov, Pavěl Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    11.02.1942-12.05.1942 Žmačenko, Filipp Fedosejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
    12.05.1942-DD.06.1943 Korzun, Pavěl Pětrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    DD.06.1943-29.06.1944 Gorbatov, Alexandr Vasiljevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    29.06.1944-DD.06.1945 Gorbatov, Alexandr Vasiljevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
    DD.06.1945-09.07.1945 ?, ? ( ? )
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    15.09.1939-04.06.1940 Kondraťjev, Alexandr Kondraťjevič (Komandir brigady / Командир бригады)
    04.06.1940-31.07.1941 Kondraťjev, Alexandr Kondraťjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
    31.07.1941-11.05.1942 Žadov, Alexej Semjonovič (Geněral-major / Генерал-майор)
    11.05.1942-13.09.1944 Ivašečkin, Makar Vasiljevič (Geněral-major / Генерал-майор)
    13.09.1944-09.07.1945 Ivašečkin, Makar Vasiljevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    15.09.1939-29.06.1941 4. střelecký sbor
    11.03.1941-09.08.1941 11. mechanizovaný sbor
    DD.06.1941-DD.MM.1941 21. střelecký sbor
    01.03.1942-01.05.1942 60. střelecká divize
    01.07.1942-01.03.1943 60. střelecká divize
    25.01.1943-05.05.1943 20. tankový sbor
    DD.01.1943-DD.06.1943 5. střelecká divize
    12.03.1943-16.04.1943 Samostatná armádní spojovací letka 3. armády
    16.04.1943-DD.MM.RRRR 437. samostatná armádní spojovací letka
    25.06.1943-DD.MM.1945 40. střelecký sbor
    04.07.1943-09.05.1945 41. střelecký sbor
    01.08.1943-01.09.1943 186. střelecká divize
    20.09.1943-DD.07.1944 80. střelecký sbor
    DD.MM.1943-DD.MM.RRRR 53. samostatná pozorovací letka
    DD.01.1944-DD.04.1944 5. střelecká divize
    19.02.1944-DD.05.1945 35. střelecký sbor
    01.05.1944-31.07.1944 46. střelecký sbor
    15.09.1939-29.06.1941 4th Rifle Corps
    11.03.1941-09.08.1941 11th Mechanised Corps
    DD.06.1941-DD.MM.1941 21st Rifle Corps
    01.03.1942-01.05.1942 60th Rifle Division
    01.07.1942-01.03.1943 60th Rifle Division
    25.01.1943-05.05.1943 20th Tank Corps
    DD.01.1943-DD.06.1943 5th Rifle Division
    12.03.1943-16.04.1943 Detached Army Liaison Aviation Squadron of the 3rd Army
    16.04.1943-DD.MM.RRRR 437th Detached Army Liaison Aviation Squadron
    25.06.1943-DD.MM.1945 40th Rifle Corps
    04.07.1943-09.05.1945 41st Rifle Corps
    01.08.1943-01.09.1943 186th Rifle Division
    20.09.1943-DD.07.1944 80th Rifle Corps
    DD.MM.1943-DD.MM.RRRR 53rd Detached Observation Aviation Squadron
    DD.01.1944-DD.04.1944 5th Rifle Division
    19.02.1944-DD.05.1945 35th Rifle Corps
    01.05.1944-31.07.1944 46th Rifle Corps
    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
    Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
    Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič a kol.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk, Sibirskij chronograf 2003.
    Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
    Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Struktura i kadry centralnogo apparata NKO SSSR, vojennych okrugov i obščevojskovych armij. Dokuměnty i matěrialy. Moskva, Letnij sad 2005.
    Melťuchov, Michail Ivanovič: Upuščennyj šanc Stalina. Moskva, Věče 2000.
    http://goo.gl/dCfXUd
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/44662#513708Verze : 0
    MOD