Partizánska Ľupča

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 329 příspěvků vloženo, 946 editováno a 321 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Partizánska Ľupča

okr. Liptovský Mikuláš

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Partizánska Ľupča Partizanska Lupča
    Originální název:
    Original Name:
    Partizánska Ľupča
    Další názvy:
    Other Names:
    Lipche, Lypche (1252), Lypcza (1364), Lypcz Theutunicalis (1471), Nemecka Lypča (1773), Nemecká Ľupča (1808), Partizánska Ľupča (1946); maďarsky Németlipcse, nemecky Deutsche Lipsche, Deutsch-Lipsche
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Liptovský Mikuláš Liptovsky Mikulas District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    49°03'54.46"N 19°26'11.25"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    osady Magurka, Železnô
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1252
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol rímsko-katolícky gotický z poslednej tretiny 13. storočia, v 14. a 15. storočí doplnený, renesančne prestavaný v rokoch 1620-1630, opevnený múrom so strieľňami a renesančnou bránou, zbarokizovaná veža a interiér; nástenné maľby i oltárny obraz od J. B. Klemensa (1855)
    - Kostol rímsko-katolícky gotický na cintoríne z roku 1263, v 17. storočí renesančne rozšírený a v 18. storočí barokovo prestavaný; oltárny obraz od P. M. Bohúňa a fragment gotického krídlového oltára
    - Fara zo 17. storočia
    - Kúria zo 17. storočia
    - Hostinec bývalý zo 17. storočia
    - Budovy banskej správy zo 17. storočia
    - Domy renesančné zo 17. storočia
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    - Adam Chalúpka (1767-1840) – národný buditeľ
    - Gustáv Kordoš (1836-1908) – pedagóg
    - Ján Krno (1862-1926) – národný pracovník
    - Jozef Nedobrý (1841-1921) – pedagóg, publicista
    - Andrej Sokolík (1849-1913) – vlastivedný pracovník
    Magurka:
    - Karol Ruppeldt (1740-1909) – hudobník

    Pôsobisko:
    - Samuel Chalupka st. (? –1668) – básnik
    - Ján Kadavý 1810-1883) – zberateľ ľudových piesní
    - Pavel Šrámko (1743-1831) – básnik, filofóg
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Obec bola vyznamená Radom červenej hviezdy a Pamätnou medailou Rádu Slovenského národného povstania.
    -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.partizanskalupca.com
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/44917#520428Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Partizánska Ľupča (Nemecká Ľupča)
    (okr. Liptovský Mikuláš)


    V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Liptovský Svätý Mikuláš.


    Sčítání lidu v roce 1930: 2 024 obyvatel (z toho 2 002 osob národnosti československé, 6 osob národnosti maďarské, 7 osob národnosti německé, 2 osoby národnosti ruské a 2 osoby národnosti židovské).


    Posádka byla ustanovena v říjnu 1920. Zrušena v červnu 1924.


    Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
    náhradní rota Hraničářského praporu 9 (leden 1921 – září 1921),
    I. oddíl Horského dělostřeleckého pluku 201 (říjen 1920 – leden 1923),
    I. oddíl Dělostřeleckého pluku 201 (leden 1923 – červen 1924).


    Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
    Recenze knihy
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/44917#175941Verze : 0