38. armáda [1942-1956]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 485 příspěvků vloženo, 988 editováno a 470 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

38. armáda [1942-1956]

38th Army / 38-я армия

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    38. armáda 38th Army
    Originální název:
    Original Name:
    38-я армия
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    03.08.1942
    Předchůdce:
    Predecessor:
    4. záložní armáda 4th Reserve Army
    Datum zániku:
    Disbanded:
    24.11.1956
    Nástupce:
    Successor:
    Jižní skupina vojsk Southern Group of Forces
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    03.08.1942-DD.09.1942 Brjanský front
    DD.09.1942-23.03.1943 Voroněžský front
    23.03.1943-27.03.1943 Kurský front
    27.03.1943-20.10.1943 Voroněžský front
    20.10.1943-DD.11.1944 1. ukrajinský front
    DD.11.1944-09.07.1945 4. ukrajinský front
    09.07.1945-24.11.1956 Přikarpatský vojenský okruh
    03.08.1942-DD.09.1942 Bryansk Front
    DD.09.1942-23.03.1943 Voronezh Front
    23.03.1943-27.03.1943 Kursk Front
    27.03.1943-20.10.1943 Voronezh Front
    DD.10.1943-DD.11.1944 1st Ukrainian Front
    DD.11.1944-09.07.1945 4th Ukrainian Front
    09.07.1945-24.11.1956 Carpathian Military District
    Dislokace:
    Deployed:
    03.08.1942-10.06.1945 východoevropské válčiště
    10.06.1945-09.07.1945 ?
    09.07.1945-DD.MM.RRRR Proskurov, ?
    DD.MM.RRRR-DD.10.1948 Ivano-Frankovsk, ? /
    DD.10.1948-24.11.1956 Székesfehérvár, ? /

    Velitel:
    Commander:
    03.08.1942-27.10.1943 Čibisov, Nikandr Jevlampijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    27.10.1943-16.08.1948 Moskalenko, Kirill Semjonovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
    16.08.1948-01.04.1949, ( )
    01.04.1949-23.06.1955 Krejzer, Jakov Grigorjevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
    23.06.1955-24.11.1956 Mamsurov, Chadži-Umar Džiorovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    15.03.1943-30.04.1943 Samostatná armádní spojovací letka 38. armády
    30.04.1943-11.05.1945 447. samostatná armádní spojovací letka
    DD.09.1943-DD.10.1943 3. gardový tankový sbor
    20.10.1943-DD.12.1943 5. gardový tankový sbor
    DD.MM.1943-28.02.1944 21. střelecký sbor
    DD.04.1944-DD.06.1944 18. gardový střelecký sbor
    25.08.1944-DD.10.1944 25. tankový sbor
    06.09.1944-DD.10.1944 1. gardový jezdecký sbor
    20.02.1945-DD.07.1945 126. lehký horský střelecký sbor
    01.03.1945-30.04.1945 127. lehký horský střelecký sbor
    DD.05.1945-DD.11.1954 3. horský střelecký sbor
    DD.05.1945-09.07.1945 31. tankový sbor
    DD.11.1954-DD.11.1956 3. střelecký sbor
    DD.06.1955-16.11.1955 13. gardová mechanizovaná divize
    16.11.1955-15.12.1956 39. gardová mechanizovaná divize
    DD.11.1956-15.04.1957 17. gardová mechanizovaná divize
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 11. střelecký sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 60. samostatná pozorovací letka
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 76. střelecký sbor


    15.03.1943-30.04.1943 Detached Army Liaison Aviation Squadron of the 38th Army
    30.04.1943-11.05.1945 447th Detached Army Liaison Aviation Squadron
    DD.09.1943-DD.10.1943 3rd Guards Tank Corps
    20.10.1943-DD.12.1943 5th Guards Tank Corps
    DD.MM.1943-28.02.1944 21st Rifle Corps
    DD.04.1944-DD.06.1944 18th Guards Rifle Corps
    25.08.1944-DD.10.1944 25th Tank Corps
    06.09.1944-DD.10.1944 1st Guards Cavalry Corps
    20.02.1945-DD.07.1945 126th Light Mountain Rifle Corps
    01.03.1945-30.04.1945 127th Light Mountain Rifle Corps
    DD.05.1945-09.07.1945 31st Tank Corps
    DD.05.1945-DD.11.1954 3rd Mountain Rifle Corps
    DD.11.1954-DD.11.1956 3rd Rifle Corps
    DD.06.1955-16.11.1955 13th Guards Mechanised Division
    16.11.1955-15.12.1956 39th Guards Mechanised Division
    DD.11.1956-15.04.1957 17th Guards Mechanised Division
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 11th Rifle Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 60th Detached Observation Aviation Squadron
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 76th Rifle Corps



    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
    Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45010#290915Verze : 0
    MOD