Petržalka

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 473 příspěvků vloženo, 1324 editováno a 455 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Petržalka

okr. Bratislava V.

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Petržalka Petrzalka
    Originální název:
    Original Name:
    Petržalka
    Další názvy:
    Other Names:
    Wlocendorf (1222), Mogorscigel (1225), Flycendorf (1233), Ungerau (1493), Engerau (1654), Ligetfalva (1863), Liget (1865), Petržalka (1920); maďarsky Ligetfalu, Pozsonyligetfalu, nemecky Engerau, Audorf, Au
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Bratislava V. Bratislava V. District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°06'39.19"N 17°06'41.62"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1255
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol rímskokatolícky z roku 1932
    - Cintorín vojakov z 1. sv. vojny
    - Línia opevnenia (B-S 1 “Štěrkoviště″, B-S 2 “Mulda″, B-S 3 “Paseka″, B-S 4 “Lány″, B-S 6 “Vrba″, B-S 7 “Cvičiště″, B-S 8 “Hřbitov″, B-S 9 “Kittsee″, B-S 10 “Tři hranice″, B-S 13 “Stoh″, B-S 14 “Duna″, B-S 15 “Ostrov″, B-SV 1, B-SV 2 a B-SV 4)
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    DD.06.1921 DD.01.1930 Pěší pluk 39
    39th Infantry Regiment
    15.07.1938 24.09.1938 1. rota hraničářského praporu 50
    1st Company of the 50th Border Battalion
    15.07.1938 24.09.1938 2. rota hraničářského praporu 50
    2nd Company of the 50th Border Battalion
    15.07.1938 24.09.1938 3. rota hraničářského praporu 50
    3rd Company of the 50th Border Battalion
    15.07.1938 24.09.1938 4. rota hraničářského praporu 50
    4th Company of the 50th Border Battalion
    15.07.1938 24.09.1938 Hraničářský prapor 50
    50th Border Battalion
    15.07.1938 24.09.1938 Rota doprovodných zbraní hraničářského praporu 50
    Heavy Weapons Company of the 50th Border Battalion
    15.06.1948 12.10.1950 Pohraniční rota 1/XIV
    1st Border Guards Company
    12.10.1950 26.01.1951 Pohraniční rota 1/IV
    1st Border Guards Company
    26.01.1951 01.09.1952 11. pohraniční rota
    11th Border Guards Company
    01.09.1952 10.02.1954 11. pohraniční rota
    11th Border Guards Company
    01.09.1952 10.02.1954 12. pohraniční rota
    12th Border Guards Company
    10.02.1954 01.04.1966 13. pohraniční rota
    13th Border Guards Company
    10.02.1954 01.04.1966 14. pohraniční rota
    14th Border Guards Company
    15.01.1964 01.04.1966 2. pohraniční prapor
    2nd Border Guards Battalion
    01.04.1966 01.01.1991 10. pohraniční rota
    10th Border Guards Company
    01.04.1966 01.01.1991 11. pohraniční rota
    11th Border Guards Company
    01.04.1966 01.01.1991 12. pohraniční rota
    12th Border Guards Company
    15.06.1973 01.01.1991 2. pohraniční prapor
    2nd Border Guards Battalion
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    V rokoch 1938-1945 bola obec pripojená ku Nemeckej ríši. Obec bola pripojená ku mestu Bratislava v roku 1946. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.petrzalka.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45081#509889Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Petržalka
    Dnes součást města hl. m. Bratislava.


    V období 1.republiky součást politického okresu Bratislava-venkov a soudního okresu Bratislava.


    Sčítání lidu v roce 1930: 14 164 obyvatel (z toho 7 854 osob národnosti československé, 2 034 osob národnosti maďarské, 3 173 osob národnosti německé, 25 osob národnosti ruské a 58 osob národnosti židovské).


    Posádka byla ustanovena v říjnu 1920.


    Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
    I. prapor Pěšího pluku 23 (říjen 1920 – leden 1921),
    Pěší pluk 39 (od ledna 1921).


    Ubytované v Jelínkových kasárnech.


    Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
    Recenze knihy
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45081#176395Verze : 1