Rimavská Sobota

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 445 příspěvků vloženo, 1182 editováno a 438 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Rimavská Sobota

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Rimavská Sobota Rimavská Sobota
    Originální název:
    Original Name:
    Rimavská Sobota
    Další názvy:
    Other Names:
    Rimaszombat, Großsteffelsdorf,
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Rimavská Sobota Rimavská Sobota District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°22'52.00"N 20°00'52.00"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Bakta, Dúžava, Kurinec, Mojín, Nižná Pokoradz, Sabová, Sobôtka, Včelinec, Vinice, Vyšná Pokoradz
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1268
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    -
    Muzea:
    Museums:
    Gemersko-malohontské múzeum -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Datum *
    Date *
    Datum †
    Date †
    Fotografie
    Photo
    Jméno
    Name
    Stát
    Country
    26.12.1851   von Hazai, Samuel
    22.07.1963   Balciar, Ján
    06.11.1970   Iboš, Zoltán
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    16.05.1919 11.06.1919 4. pěší brigáda
    4th Infantry Brigade
    DD.01.1922 DD.09.1924 Jezdecká eskadrona 2/3
    2nd Squadron of the 3rd Cavalry Regiment
    DD.04.1924 01.05.1928 Jezdecká eskadrona 4/5
    4th Squadron of the 5th Cavalry Regiment
    01.05.1928 01.01.1936 Polní eskadrona 5/5
    5th Field Squadron of the 5th Cavalry/Dragoon Regiment
    15.09.1933 01.01.1936 II. korouhev jezdeckého pluku 11
    2nd Guidon of the 11th Cavalry Regiment
    15.09.1933 24.01.1938 Polní eskadrona 4/11
    4th Squadron of the 11th Dragoon Regiment
    01.01.1936 24.01.1938 II. korouhev dragounského pluku 11
    2nd Guidon of the 11th Dragoon Regiment
    07.09.1945 07.10.1945 Průzkumná rota 2
    2nd Reconnaissance Company of the 2nd Division
    10.10.1945 01.10.1947 Pěší prapor II/26
    2nd Infantry Battalion
    01.10.1947 01.06.1948 Pěší prapor 26 /horský/
    26th Infantry Battalion /Mountain/
    15.03.1951 01.01.1954 Okresné vojenské velitelství Rimavská Sobota
    District Military Command Rimavská Sobota
    26.11.1952 01.11.1954 41. protitankový dělostřelecký oddíl
    41st Anti-Tank Artillery Division
    01.01.1954 31.12.1992 Okresná vojenská správa Rimavská Sobota
    District Military Command Rimavská Sobota
    01.11.1954 01.11.1955 41. protitankový oddíl
    41st Anti-Tank Division
    01.11.1955 01.10.1956 41. protitankový dělostřelecký oddíl
    41st Anti-Tank Artillery Division
    01.10.1956 17.08.1958 219. protitankový dělostřelecký pluk
    219th Anti-Tank Artillery Regiment
    01.09.1965 15.10.1968 10. železniční stavební prapor
    10th Railways Construction Battalion
    01.05.1992 31.12.1992 Posádková správa Rimavská Sobota
    Military Administration Rimavská Sobota
    31.10.1992 31.12.1992 3. brigáda chemické ochrany
    3rd Chemical Protection Brigade
    01.01.1993 01.10.1995 3. brigáda chemické ochrany
    3rd Chemical Protection Brigade
    01.01.1993 01.01.2005 Posádkové velitelství Rimavská Sobota
    Garrison Headquarters Nováky
    01.10.1995 01.10.2001 5. základna radiační, chemické a biologické ochrany
    5th Nuclear, Chemical and Biological Defence Base
    01.10.2001 01.01.2004 Výcviková základna radiační, chemické a biologické ochrany
    Nuclear, Chemical and Biological Defence Training Base
    01.01.2004 01.01.2005 Prapor radiační, chemické a biologické ochrany
    Nuclear, Biological and Chemical Defence Battalion
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Tauris
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.rimavskasobota.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45120#544822Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Rimavská Sobota (Rima-Szombat)


    V období 1.republiky sídlo politického a soudního okresu.


    Sčítání lidu v roce 1930: 8 044 obyvatel (z toho 239 osob národnosti cikánské, 2 939 osob národnosti československé, 3 504 osob národnosti maďarské, 116 osob národnosti německé, 79 osob národnosti ruské a 423 osob národnosti židovské).


    Posádka byla ustanovena v lednu 1921.


    Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
    roty Hraničářského praporu 9 (leden 1921 – leden 1922 a od září 1924),
    eskadrona Jezdeckého pluku 3 (leden 1922 – duben 1924),
    eskadrona Jezdeckého pluku 5 (leden 1924 – září 1933),
    II. korouhev Jezdeckého pluku 11 (září 1933 – leden 1936),
    II. korouhev Dragounského pluku 11 (leden 1936 – leden 1938).


    Pro ubytování vojska byly k dispozici Daxnerovy kasárny a Kasárny Jana Jiskry z Brandýsa.


    Zdroj:
    ÚVA Trnava, fond Posádková velitelství.
    J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
    Recenze knihy
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45120#176438Verze : 0