Podlužany

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 481 příspěvků vloženo, 1343 editováno a 475 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Podlužany

okr. Bánovce nad Bebravou

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Podlužany Podluzany
    Originální název:
    Original Name:
    Podlužany
    Další názvy:
    Other Names:
    Polluzsan (1295), Podlusan (1388), Podlusany (1389); maďarsky Podluszány, Bánluzsány
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Bánovce nad BebravouBanovce nad Bebravou District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°46'23.92"N 18°14'17.58"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1295
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol rímskokatolícky barokový zo začiatku 18. storočia
    - Kostol evanjelický pôvodne klasicistický z roku 1827, v roku 1935 postavená veža a vonkajšok pseudorománsky upravený
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    - Ján Teofil Šimko (1785 – 1868), lekár, prírodovedec
    - Emanuel Viliam Šimko (1791 – 1875), pedagóg, spisovateľ
    - Július Viktory (1907 – 1985), športovec, sudca, povereník vnútra a spravodlivosti, námestník predsedu najvyššieho súdu ČSR, veľvyslanec ČSR v Maďarsku, vyznamenaný čs. vojnovým krížom 1939 a Radom SNP 1. triedy


    Pôsobisko:
    - Daniel Krman ml. (1663 - 1740), rektor, filozof a historik
    - Michal Kišš (1846 - 1927), básnik, evanjelický učiteľ, národný buditeľ
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Zaniknutá obec v okolí – Zlobiny. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.podluzany.eu
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45135#514251Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Podlužany
    (okr. Bánovce nad Bebravou)


    V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Bánovce nad Bebravou.


    Sčítání lidu v roce 1930: 782 osob národnosti československé, 1 osoba národnosti německé a 3 osoby národnosti židovské).


    Posádka byla ustanovena v červnu 1922. Zrušena v dubna 1923.


    Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
    Vojenská hříbárna 3


    Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
    Recenze knihy
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45135#176452Verze : 0