Pozdišovce

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 374 příspěvků vloženo, 1194 editováno a 408 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pozdišovce

okr. Michalovce

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Pozdišovce Pozdisovce
    Originální název:
    Original Name:
    Pozdišovce
    Další názvy:
    Other Names:
    (1315) Pazdics, (1335) Pazdych Pazdycz, (1773) Pozdissowcze, (1786) Pazdissowce, (1920) Pozdišovce, maďarsky Pazdicz
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Michalovce Michalovce District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°43'34.70"N 21°51'33.48"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1315
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    Kostol evanjelický pôvodne gotický, zbarokizovaný v 18. storočí
    Kaštieľ neskororenesančný z roku 1648, neogotický prestavaný v roku 1890
    Kaplnka klasicistický zo začiatku 19. storočia
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Pôsobisko:
    Július Barč-Ivan (1909 – 1953), evanjelický kňaz, dramatik, pôsobil tu v rokoch 1935-1942
    Jonáš Záborský (1812 – 1876), kňaz, spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1835-1839
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    DD.10.1920 DD.09.1921 Lehký dělostřelecký pluk 52
    52nd Light Artillery Regiment
    01.04.1960 01.04.1963 4. rota
    4th Company
    01.04.1963 01.12.1963 3. rota
    3rd Company
    01.12.1963 01.07.1966 1. rota
    1st Company
    01.07.1966 01.04.1992 3/1. strážní rota
    3/1st Guard Company
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Betlen - obec doložená v roku 1338. Ako samota sa spomína v roku 1787, keď mala 3 domy a 31 obyvateľov. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45146#406034Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Pozdišovce
    (okr. Michalovce)


    V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Michalovce.


    Sčítání lidu v roce 1930: 1 164 obyvatel (z toho 81 osob národnosti cikánské, 963 osob národnosti československé, 3 osoby národnosti maďarské, 63 osob národnosti ruské a 40 osob národnosti židovské).


    Posádka byla ustanovena v říjnu 1920. Zrušena v září 1921.


    Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
    Lehký dělostřelecký pluk 52


    Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
    Recenze knihy
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45146#176463Verze : 0