Prešov

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 517 příspěvků vloženo, 1181 editováno a 490 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Prešov

okr. Prešov

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Prešov Prešov
    Originální název:
    Original Name:
    Prešov
    Další názvy:
    Other Names:
    (1247) Epuryes, Eperyes (1248), Eperies (1272), Epperias (1474), Pressow (1773); maďarsky Eperjes; nemecky Eperies; latinsky Eperjessinum, Fragopolis.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Prešov Presov District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    49°00'06.3."N 21°14'24.10"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    1. Mestské časti: Prešov, Nižná Šebastová, Solivar, Šalgovík,
    2. Sídliská: Duklianskych hrdinov, Mier, Mladosť, Sekčov, Sídlisko II, Sídlisko III, Šváby
    3. Ostatné časti: Cemjata, Delňa, Dúbrava, Kalvária, Rúrky, Soľná baňa, Šarišské Lúky, Šidlovec, Táborisko, Teľov, Vydumanec
    4. Osady: Išľa, Kúty, Okruhliak, Pustá dolina, Surdok
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1247
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Vznik
    Established
    Zánik
    Cancelled
    Název
    Name
    DD.MM.RRRR DD.12.2011 Kasárna Antonína Zápotockého
    Barracks of Antonin Zapotocky
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Kasárna Dukelských hrdinů
    Barracks of Heroes of Dukla
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Kasárny Slovenského národního povstání
    Barracks of Slovak National Uprising
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Letiště Prešov
    Presov Airfield
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Městské kasárny
    Town Barracks
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Sokolovské kasárna
    Barrack of Sokolovo
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Staré kasárny
    Old Barracks
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Vojenská nemocnice
    Military Hospital
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR Župní kasárny
    County Barracks
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    Mestské opevnenie stavané od roku 1347 do začiatku 16. storočia s trojitým pásom hradieb spevnených baštami a s dvoma hlavnými bránami (Hornou a Dolnou) s barbakanmi Z hradieb sa zachovali časti múru a polygonálne bašty.
    Farský kostol gotický z polovice 14. storočia, prestavba okolo roku 1400, barokový hlavný oltár z roku 1696 s pôvodnou gotickou skriňou (1490 - 1506) s plastikami rezbára J. Weissa v štýle plastiky z dielne Majstra Pavla z Levoče.
    Domy s gotickými architektonickými detailmi, väčšinou renesančne prestavané, mnoho renesančných domov postavených okolo roku 1600 a začiatkom 17. storočia, so štítovými atikami, ktoré prešli aj do barokového obdobia.
    Rákócsziho dom renesančný, s grafitmi v štítovej atike z konca 16. storočia, rekonštruovaný v rokoch 1951 - 55
    Radnica klasicistická z rokov 1511 - 20, úplne prestavaná v roku 1780 a neobarokovo upravená koncom 19. storočia, z ktorého bola vyhlásená Slovenská republika rád - národná kultúrna pamiatka
    Kostol evanjelický neskororenesančný z rokov 1637 - 42, upravený začiatkom 18. storočia
    Kostol a kláštor františkánov pôvodne gotický, upravený v polovici 17. storočia, prestavaný v rokoch 1709-18 T. Tornyossim. Vnútorné zariadenie a oltáre sú väčšinou barokové z polovice 18. storočia.
    Kláštor z čias po roku 1671, upravený v 20. storočí
    Budova bývalého evanjelického kolégia renesančná z rokov 1666 - 68, prístavba z roku 1724, v 18. a 19. storočí nadstavená a v roku 1887 podstatne prestavaná (na nároží budovy reliéf Caraffových prešovských jatiek)
    Kostol rímsko-katolícky na kalvárii barokový z rokov 1721 - 52, v interiéri iluzívne nástenné maľby z polovice 18. storočia (J. Trtina)
    Kostol grécko-katolícky na mieste pôvodného gotického kostola karmelitánov z roku 1492 (z neho je v dnešnom kostole gotická klenba na chóre a múry veže), prestavaný a zbarokizovaný G. Urlespracherom v rokoch 1753 - 54, neskôr opravovaný a doplňovaný, na hlavnom priečelí architektonická úprava s bohatou štukovou ornamentikou a plastikami
    Dom neskorobarokový na námestí Hlavnej ulici č. 22 z rokov 1760 - 70 s bohatou štukovou výzdobou priečelia na 1. poschodí
    Bývalý župný dom z roku 1790, upravovaný v 19. a 20. storočí
    Barokové plastiky
    Budova Divadla Jonáša Záborského z polovice 19. storočia
    Verejné budovy z konca 19. a začiatku 20. storočia ä bývalý grécko-katolícky internát, bývalé evanjelické kolegiálne gymnázium, grécko-katolícky seminár a učiteľský ústav, bývalý chudobinec, synagóga, atď.)
    Budovy úradov a škôl z 20. storočia, najmä z rokov 1930 - 60
    Pomníky, pamätné tabule (náhrobník M. Moyzesa od L. Snopka z roku 1957 a pamätné tabuľa M. Moyzessa od F. Gibalu z roku 1969)
    Fontána s figurálnou kompozíciou (bronz) z roku 1956 a vysoké reliéfy na portáli psychiatrickej liečebne (pieskovec) od Otakara Čičátku z rokov 1962 - 63,
    Muzea:
    Museums:
    - Krajské múzeum
    - Múzeum vín
    -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Datum *
    Date *
    Datum †
    Date †
    Fotografie
    Photo
    Jméno
    Name
    Stát
    Country
    13.03.1904   Adamovský, Július
    14.07.1904   Danielovič, Vojtech
    05.01.1905   Zadžora, Josef
    03.07.1905   Perko, Emil
    03.04.1906   - Zámocký, Vojtech
    07.09.1907   Želinský, Štefan
    13.04.1954   Bartko, František
    24.04.1961   Trochan, Marko
    28.06.1963   Navrátil, Karol
    28.01.1965   Pach, Ivan
    18.04.1965   Bujňák, Ján
      18.01.1966 Wágner, František
      27.12.2012 Kačmár, Ján
    Rodisko:
    Ján Bayer (1630 - 1674) - filozof
    Já Béreš (1894 - 1970) - zakladateľ a funkcionár FRTJ
    Jakub Bogdan (1660 - 1724) - maliar
    Janko Borodáč (1892 - 1964) - režisér SND, národný umelec
    Kornek Divald (1872 - 1931) - historik umenia
    Teodor Fuchs (1842 - 1925) - geológ a paleontológ
    Martin Hladký (1795 - 1870) - lekár, humanista
    Frigyes Kerényi-Christman (1822 - 1852) - maďarský básnik
    Július Klein (1844 - 1915) - botanik
    Ján Matej Korabinský (1740 - 1811) - geograf, historik
    Leopold Lahola (1918 - 1968) - spisovateľ, dramatik
    Koloman Majerník (1842 - 1881) - hudobník
    Ján Nepomuk de Martini (18. storočie) - botanik
    František Pulszky (1814 - 1897) - maďarský politik
    Ján Adam Raymann (1690 - 1770) - lekár
    Ján Sartorius (1656 - 1729) - filozof
    Július Török (1879 - 1963) - maliar, zberateľ ľudového umenia
    Ján Weber (1612 - 1684) - lekár, lekárnik
    Teodor Zemplényi-Zapletal (1864 - 1917) - maliar
    Gejza Žebrácky (1869 - 1951) - osvetový a muzeálny pracovník

    Pôsobisko:
    Matej Bahil (1706 - 1761) - náboženský spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1734 - 46
    Aurel Ballo (1871 - 1940) - maliar; tu zomrel
    Ján Bocatius (1549 - 1621) - básnik, pedagóg, pôsobil tu v rokoch 1594 - 99
    Jonáš Bubenka (17. storočie) - drevorytec
    Ján B òhringer (17. storočie) - pedagóg, pôsobil tu v rokoch 1648 - 51
    Izák Caban (1632 - 1707) - filozof, pedagóg, pôsobil tu v rokoch 1662 - 70
    Alexander Duchnovič (1803 - 1865) - rusínsky básnik a buditeľ, gréckokatolícky kňaz, pôsobil tu v rokoch 1827 - 30, 1832 - 1833, 1844 - 1845
    Samuel Dòrner (17. storočie) - pedagóg
    Lukáš Fabinus (17. storočie) - pedagóg, jazykovedec, pôsobil tu v rokoch 1672 - 84
    Gregor Fabri (1718 - 1779) - pedagóg, pôsobil tu v rokoch 1748 - 79
    Stanislav Felber (1905 - 1956) - marxistický filozof, pôsobil tu v rokoch 1930 - 45
    Ján Patersonius Hain (1615 - 1675) - chirurg a gynekológ
    Izrael Hiebner (1619 - 1668) - astronóm, lekár, pôsobil tu v rokoch 1661 - 65
    Michal Hlaváček (1803 - 1885) - pedagóg, pôsobil tu v roku 1854
    Jakub Jakobeus (1591 - 1645) - humanistický básnik, pôsobil tu v rokoch 1630 - 45; tu pochovaný
    Antonín Janoušek (1877 - 1941) - predseda SRR; ľudový komisár zahraničných vecí, pôsobil tu v roku 1919
    Ján Samuel Klein (1748 - 1820) - historik, pôsobil tu v rokoch 1774 - 83
    Belo Klein Tesnoskalský (1853 - 1941) - spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1897 - 41; tu pochovaný
    Ján Korabinský (1708 - 1747) - hudobník a básnik, pôsobil tu v rokoch 1738 - 1747
    Jozef Koreň (1887 - 1969) - pedagóg, jazykovedec
    Ernest T. Krieger (1800 - 1855) - básnik
    Alexander Križka (1903 - 1955) - publicista, spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1928 - 32
    Max Kurth (1869 - 1962) - maliar
    Leopold Kohout (1857 - 1918) - hudobník
    Eliáš Ladiver (1633- 1686) - pedagóg a filozof, pôsobil tu v rokoch 1682 - 86; tu pochovaný
    Jozef Mikloši (1792 - 1841) - maliar ikon
    Mikuláš Moyzes (1872 - 1944) - hudobný skladateľ a pedagóg, pôsobil tu v rokoch 1908 - 44
    Anton Prídavok (1904 - 1945) - básnik, rozhlasový pracovník, pôsobil tu v rokoch 1938 - 44; tu aj študoval
    Ján Rezik (17. storočie - 1710) - pedagóg, historik, pôsobil tu v rokoch 1684 - 89
    Ján Rombauer (1782 - 1849) - maliar, pôsobil tu v rokoch 1824 - 49; tu pochovaný
    Július Sándy (1827 - 1894) - maliar, pôsobil tu v rokoch 1867 - 68
    Michal Semian (1741 - 1812) - básnik
    Severín Skultéty (- 1600) - náboženský spisovateľ, pedagóg, pôsobil tu v rokoch 1589 - 91
    Jozef Gregor Tajovský (1874 - 1940) - spisovateľ, dramatik, pôsobil tu v rokoch 1910 - 12
    Mihály Tompa (1817 - 1868) - maďarský básnik, pôsobil tu v roku 1844
    Karol Wagner (1732 - 1790) - historik, pôsobil tu v rokoch 1770 - 71
    Juraj Wernher (- 1557) - humanistický básnik, pôsobil tu v rokoch 1734 - 46

    Študovali:
    Leopold Abaffy (1827 - 1883) - spisovateľ
    Daniel Bachát-Dumný (1840 - 1906) - spisovateľ
    Koloman Banšell (1850 - 1887) - básnik
    Július Botto (1848 - 1926) - historik
    Štefan Marko Daxner (1823 - 1892) - politik
    Mikuláš Štefan Ferienčík (1825 - 1881) - novinár, spisovateľ
    Janko Francisci Rimavský (1822 - 1905) - básnik, publicista
    Jakub Grajchman (1822 - 1897) - básnik
    Michal Miloslav Hodža (1811 - 1870) - spisovateľ, filológ
    Pavol Országh-Hviezdoslav (1849 - 1921) - básnik
    Ján Chalupka (1791 - 1871) - dramatik
    Bohuslav Klimo-Hájomil (1882 - 1952) - básnik
    Ľudovít Kossuth (1802 - 1894) - maďarský politik
    Gustáv Maršall-Petrovský (1862 - 1916) - spisovateľ
    Janko Jesenský (1874 - 1945) - spisovateľ, národný umelec
    Mária Rázusová-Martáková (1905 - 1964) - spisovateľka
    Ján Seberíny (1787 - 1857) - osvietenský spisovateľ
    Ján Simonides (1648 - 1708) - náboženský spisovateľ
    Jozef Tomášik Dumín (1900 - 1937) - básnik
    Jonáš Záborský (1812 - 1876) - spisovateľ
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    DD.MM.1740 DD.MM.RRRR Pěší pluk Františka Lotrinského
    Franz Lothringen Infantry Regiment
    DD.MM.1914 DD.MM.RRRR 54. pěší brigáda
    54th Infantry Brigade
    01.01.1920 DD.02.1920 22. pěší brigáda
    22nd Infantry Brigade
    21.03.1920 28.06.1920 1. rota horského pěšího pluku 2
    1st Company of the 2nd Mountain Infantry Regiment
    21.03.1920 28.06.1920 2. rota horského pěšího pluku 2
    2nd Company of the 2nd Mountain Infantry Regiment
    21.03.1920 28.06.1920 3. rota horského pěšího pluku 2
    3rd Company of the 2nd Mountain Infantry Regiment
    21.03.1920 28.06.1920 4. rota /kulometná/ horského pěšího pluku 2
    4th Company /Machine-gun/ of the 2nd Mountain Infantry Regiment
    21.03.1920 28.06.1920 I. prapor horského pěšího pluku 2
    1st Battalion of the 2nd Mountain Infantry Regiment
    20.04.1920 04.10.1933 Horský pěší pluk 4
    4th Mountain Infantry Regiment
    15.07.1920 01.01.1923 Horský dělostřelecký pluk 202
    202nd Mountain Artillery Regiment
    26.08.1920 DD.10.1920 Pěší pluk 2
    2nd Infantry Regiment
    01.01.1921 15.09.1933 1. rota horského praporu XII
    1st Company of the 12th Mountain Battalion
    01.01.1921 15.09.1933 2. rota horského praporu XII
    2nd Company of the 12th Mountain Battalion
    01.01.1921 15.09.1933 3. rota horského praporu XII
    3rd Company of the 12th Mountain Battalion
    01.01.1921 15.09.1933 4. rota /kulometná/ horského praporu XII
    4th Company /Machine-gun/ of the 12th Mountain Battalion
    01.01.1921 15.09.1933 Horský prapor XII
    12th Mountain Battalion
    01.01.1921 15.09.1933 Náhradní rota horského praporu XII
    Replacement Company of the 12th Mountain Battalion
    01.01.1921 15.09.1933 Technická rota horského praporu XII
    Technical Company of the 12th Mountain Battalion
    00.08.1922 15.09.1933 Náhradní rota horského praporu XI
    Replacement Company of the 11th Mountain Battalion
    01.01.1923 DD.09.1935 Dělostřelecký pluk 202
    202nd Artillery Regiment
    01.10.1923 15.09.1933 Radiotelegrafní rota 4
    4th Radiotelegraphic Company
    DD.09.1925 DD.09.1933 Pěší pluk 14
    14th Infantry Regiment
    15.08.1926 24.09.1938 1. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 4
    1st Company /Telegraph/ of the 4th Signal Battalion
    15.08.1926 01.08.1937 2. rota /telefonní/ telegrafního praporu 4
    2nd Company /Telephone/ of the 4th Signal Battalion
    15.08.1926 01.08.1937 3. rota /telefonní/ telegrafního praporu 4
    3rd Company /Telephone/ of the 4th Signal Battalion
    15.08.1926 24.09.1938 4. rota /radiotelegrafní/ telegrafního praporu 4
    4th Company /Radiotelegraphic/ of the 4th Signal Battalion
    15.08.1926 24.09.1938 Náhradní rota telegrafního praporu 4
    Depot Company of the 4th Signal Battalion
    15.08.1926 24.09.1938 Telegrafní prapor 4, velitelství
    Headquarters of the 4th Signal Battalion
    15.08.1926 15.09.1933 Telegrafní rota 11
    11th Telegraph Company
    15.08.1926 15.09.1933 Telegrafní rota 12
    12th Telegraph Company
    DD.10.1927 15.09.1933 Vozatajská rota 12
    12th Train Company
    DD.08.1933 25.09.1938 Pěší pluk 16
    16th Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 10. rota horského pěšího pluku 4
    10th Company of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 11. rota horského pěšího pluku 4
    11th Company of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 12. rota /kulometná/ horského pěšího pluku 4
    12th Company /Machine-gun/ of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 9. rota horského pěšího pluku 4
    9th Company of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 01.01.1936 I. korouhev jezdeckého pluku 5
    1st Guidon of the 5th Cavalry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 III. prapor horského pěšího pluku 4
    3rd Battalion of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 Náhradní prapor horského pěšího pluku 4
    Replacement Battalion of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 Náhradní rota horského pěšího pluku 4
    Replacement Company of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 Pomocná rota horského pěšího pluku 4
    Auxiliary Company of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 04.10.1933 Technická rota horského pěšího pluku 4
    Technical Company of the 4th Mountain Infantry Regiment
    15.09.1933 25.09.1933 Vozatajská eskadrona 12
    12th Train Squadron
    DD.09.1933 DD.09.1936 Polní eskadrona 1/5
    1st Field Squadron of the 5th Cavalry/Dragoon Regiment
    DD.09.1933 DD.09.1936 Polní eskadrona 2/5
    2nd Field Squadron of the 5th Cavalry/Dragoon Regiment
    DD.10.1933 31.12.1937 22. pěší brigáda
    22nd Infantry Brigade
    DD.11.1933 01.01.1936 Náhradní eskadrona jezdeckého pluku 5
    Replacement Squadron of the 5th Cavalry Regiment
    DD.11.1933 01.01.1936 Náhradní korouhev jezdeckého pluku 5
    Replacement Guidon of the 5th Cavalry Regiment
    DD.11.1933 01.01.1936 Remontní eskadrona jezdeckého pluku 5
    Remont Squadron of the 5th Cavalry Regiment
    01.01.1936 26.09.1936 I. korouhev dragounského pluku 5
    1st Guidon of the 5th Dragoon Regiment
    01.01.1936 26.09.1936 Náhradní eskadrona dragounského pluku 5
    Replacement Squadron of the 5th Dragoon Regiment
    01.01.1936 26.09.1936 Náhradní korouhev dragounského pluku 5
    Replacement Guidon of the 5th Dragoon Regiment
    01.01.1936 26.09.1936 Remontní eskadrona dragounského pluku 5
    Remont Squadron of the 5th Dragoon Regiment
    00.09.1936 25.09.1938 Náhradní korouhev dragounského pluku 10
    Replacement Guidon of the 10th Dragoon Regiment
    01.08.1937 24.09.1938 2. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 4
    2nd Company /Telegraph/ of the 4th Signal Battalion
    01.08.1937 24.09.1938 3. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 4
    3rd Company /Telegraph/ of the 4th Signal Battalion
    00.09.1938 25.09.1938 Náhradní eskadrona dragounského pluku 10
    Replacement Squadron of the 10th Dragoon Regiment
    00.09.1938 25.09.1938 Remontní eskadrona dragounského pluku 10
    Remont Squadron of the 10th Dragoon Regiment
    30.09.1938 01.10.1938 Polní pošta 11
    11th Field Post Office
    22.10.1938 22.10.1938 12. divise
    12th Division
    22.10.1938 22.10.1938 Telegrafní prapor 12
    12th Signal Battalion
    22.10.1938 22.10.1938 Velitelství dělostřelectva 12. divise
    Artillery Command of the 12th Division
    22.10.1938 22.10.1938 Velitelství telegrafního vojska 12. divise
    Signal Command of the 12th Division
    22.10.1938 22.10.1938 Velitelství ženijního vojska 12. divise
    Engineer Command of the 12th Division
    02.05.1939 01.10.1940 Automobilní oddíl III
    3rd Automobile Detachment
    02.05.1939 01.10.1940 Telegrafní prapor II
    2nd Telegraph Battalion
    02.05.1939 01.10.1940 Vozatajská eskadrona 3
    3rd Charrioters Squadron
    02.05.1939 15.08.1939 Vozatajská eskadrona 3
    3rd Charioteers Squadron
    02.05.1939 20.10.1939 Vyšší velitelství 3
    3rd High Command
    09.05.1939 01.10.1940 Náhradní prapor pěšího pluku 2
    Replacement Battalion of 2nd Infantry Regiment
    09.05.1939 28.08.1939 Pěší pluk 2
    2nd Infantry Regiment
    09.05.1939 28.08.1939 Pěší prapor I/2
    1st Infantry Battalion
    09.05.1939 28.08.1939 Pěší rota 1/2
    1st Infantry Company
    09.05.1939 28.08.1939 Pěší rota 2/2
    2nd Infantry Company
    09.05.1939 28.08.1939 Pěší rota 3/2
    3rd Infantry Company
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 5/2
    5th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 6/2
    6th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 7/2
    7th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 7/3
    7th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 8/2
    8th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 8/3
    8th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecká baterie 9/3
    9th Artillery Battery
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecký oddíl II/2
    2nd Artillery Battalion
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecký oddíl III/3
    3rd Artillery Battalion
    01.08.1939 28.08.1939 Dělostřelecký pluk 3
    3rd Artillery Regiment
    01.08.1939 28.08.1939 Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 3
    Replacement Battalion of 3rd Artillery Regiment
    09.09.1939 DD.MM.1939 Letka 45
    45th Flight
    14.09.1939 01.10.1939 Polní armáda Bernolák
    Field Army Bernolák
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší prapor 104
    104th Infantry Battalion
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší prapor 105
    105th Infantry Battalion
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší prapor 106
    106th Infantry Battalion
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší prapor 107
    107th Infantry Battalion
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 1/104
    1st Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 1/105
    1st Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 1/106
    1st Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 1/107
    1st Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 2/104
    2nd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 2/105
    2nd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 2/106
    2nd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 2/107
    2nd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 3/104
    3rd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 3/105
    3rd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 3/106
    3rd Infantry Company
    15.09.1939 11.10.1939 Pěší rota 3/107
    3rd Infantry Company
    24.09.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 5/2
    5th Artillery Battery
    24.09.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 6/2
    6th Artillery Battery
    24.09.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 7/2
    7th Artillery Battery
    24.09.1939 01.11.1939 Dělostřelecká baterie 7/3
    7th Artillery Battery
    24.09.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 8/2
    8th Artillery Battery
    24.09.1939 01.11.1939 Dělostřelecká baterie 8/3
    8th Artillery Battery
    24.09.1939 01.11.1939 Dělostřelecká baterie 9/3
    9th Artillery Battery
    24.09.1939 22.06.1941 Dělostřelecký oddíl II/2
    2nd Artillery Battalion
    24.09.1939 01.10.1940 Dělostřelecký oddíl III/3
    3rd Artillery Battalion
    24.09.1939 01.10.1940 Dělostřelecký pluk 3
    3rd Artillery Regiment
    24.09.1939 01.10.1940 Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 3
    Replacement Battalion of 3rd Artillery Regiment
    01.10.1939 01.10.1940 Pěší pluk 2
    2nd Infantry Regiment
    01.10.1939 01.10.1940 Pěší prapor I/2
    1st Infantry Battalion
    01.10.1939 01.10.1940 Pěší rota 1/2
    1st Infantry Company
    01.10.1939 01.10.1940 Pěší rota 2/2
    2nd Infantry Company
    01.10.1939 01.10.1940 Pěší rota 3/2
    3rd Infantry Company
    20.10.1939 01.10.1940 Velitelství divisní oblasti 3
    3rd Divisional District Command
    01.11.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 10/3
    10th Artillery Battery
    01.11.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 11/3
    11th Artillery Battery
    01.11.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 12/3
    12th Artillery Battery
    01.11.1939 01.10.1940 Dělostřelecká baterie 9/3
    9th Artillery Battery
    01.10.1940 30.08.1944 Automobilní prapor 2
    2nd Automobile Battalion
    01.10.1940 30.08.1944 Doplňovací okresní velitelství Prešov
    Enlist District Command Prešov
    01.10.1940 22.06.1941 Dělostřelecká baterie 4/2
    4th Artillery Battery
    01.10.1940 22.06.1941 Dělostřelecká baterie 5/2
    5th Artillery Battery
    01.10.1940 22.06.1941 Dělostřelecká baterie 6/2
    6th Artillery Battery
    01.10.1940 30.08.1944 Náhradní prapor pěšího pluku 6
    Replacement Battalion of 6th Infantry Regiment
    01.10.1940 22.06.1941 Pěší pluk 6
    6th Infantry Regiment
    01.10.1940 22.06.1941 Pěší prapor I/6
    1st Infantry Battalion
    01.10.1940 22.06.1941 Pěší rota 1/6
    1st Infantry Company
    01.10.1940 22.06.1941 Pěší rota 2/6
    2nd Infantry Company
    01.10.1940 22.06.1941 Pěší rota 3/6
    3rd Infantry Company
    01.10.1940 22.06.1941 Spojovací prapor 2
    2nd Signal Battalion
    01.10.1940 DD.MM.1944 Velitelství divisní oblasti 2
    2nd Divisional District Command
    01.10.1940 30.08.1944 Vozatajská eskadrona 2
    2nd Charrioter Squadron
    DD.MM.1940 DD.MM.1944 Vojenská nemocnice 3
    3rd Military Hospital
    22.06.1941 30.06.1941 1. divise
    1st Division
    25.07.1941 30.08.1944 Dělostřelecká baterie 4/2
    4th Artillery Battery
    25.07.1941 30.08.1944 Dělostřelecká baterie 5/2
    5th Artillery Battery
    25.07.1941 30.08.1944 Dělostřelecká baterie 6/2
    6th Artillery Battery
    25.07.1941 30.08.1944 Dělostřelecký oddíl II/2
    2nd Artillery Battalion
    25.07.1941 30.08.1944 Pěší prapor I/6
    1st Infantry Battalion
    25.07.1941 30.08.1944 Pěší rota 1/6
    1st Infantry Company
    25.07.1941 30.08.1944 Pěší rota 2/6
    2nd Infantry Company
    25.07.1941 30.08.1944 Pěší rota 3/6
    3rd Infantry Company
    12.08.1941 30.08.1944 Pěší pluk 6
    6th Infantry Regiment
    DD.MM.1941 DD.09.1944 Vojenská věznice Prešov
    Military Prison Prešov
    18.05.1944 30.08.1944 Armádní velitelství
    Army Headqarters
    18.05.1944 30.08.1944 Skupina vzdušných zbraní
    Air Arms Group
    01.06.1944 30.08.1944 Spojovací prapor 2
    2nd Signal Battalion
    DD.04.1945 01.10.1949 Posádkové velitelství Prešov
    Military Command Prešov
    DD.05.1945 01.10.1949 Doplňovací okresní velitelství Prešov
    District Replacement Command Prešov
    01.06.1945 01.09.1945 Dělostřelecký oddíl II/10
    2nd Artillery Battalion
    01.06.1945 01.10.1945 Pěší pluk 14
    14th Infantry Regiment
    01.06.1945 01.10.1945 Pěší prapor I/14
    1st Infantry Battalion
    28.07.1945 01.10.1945 Spojovací prapor 10
    10th Signal Battalion
    01.09.1945 15.09.1945 Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 10
    Replacement Battalion of 10th Artillery Regiment
    01.09.1945 01.10.1945 Náhradní prapor pěšího pluku 14
    Replacement Battalion of 14th Infantry Regiment
    01.10.1945 01.12.1945 Automobilní prapor 8
    8th Automobile Battalion
    01.10.1945 01.10.1947 Náhradní prapor pěšího pluku 20
    Replacement Battalion of 20th Infantry Regiment
    01.10.1945 01.09.1949 Náhradní prapor pěšího pluku 32
    Replacement Battalion of 32nd Infantry Regiment
    01.10.1945 01.10.1947 Pěší prapor III/20
    3rd Infantry Battalion
    01.10.1945 01.10.1949 Zbrojnice 17
    17th Armory
    DD.09.1946 26.10.1950 Pěší pluk 20
    20th Infantry Regiment
    01.10.1946 01.05.1950 Letištní správa Prešov
    Airfield Authority Prešov
    01.10.1946 DD.03.1946 Pěší pluk 20
    20th Infantry Regiment
    01.10.1946 01.10.1949 Pěší prapor I/20
    1st Infantry Battalion
    DD.03.1947 01.10.1948 Vojenská nemocnica 25
    25th Military Hospital
    01.10.1947 01.10.1949 Dělostřelecký oddíl III/11
    3rd Artillery Battalion
    01.01.1949 01.08.1949 Pohraniční prapor XI
    11th Border Guards Battalion
    01.10.1949 01.01.1954 Krajské vojenské velitelství Prešov
    Regional Military Command Prešov
    01.10.1949 DD.05.1951 Náhradní prapor pěšího pluku 20
    Replacement Battalion of 20th Infantry Regiment
    01.10.1949 26.10.1950 Pěší rota 1/20 /samostatná/
    1st Infantry Company /Indipendent/
    01.10.1949 26.10.1950 Pěší rota 3/20 /samostatná/
    3rd Infantry Company /Indipendent/
    01.10.1949 26.10.1950 Rota těžkých zbraní 5/20 /samostatná/
    5th Heavy Guns Company /Indipendent/
    15.12.1949 DD.12.1949 Rota protiletecké ochrany 7
    7th Anti-Aircraft Company
    01.05.1950 15.01.1951 Letištní správa 15
    15th Airfield Authority
    10.10.1950 01.12.1950 Výsadkový prapor 65
    65th Airborne Battalion
    01.12.1950 01.09.1960 65. výsadkový prapor
    65th Airborne Battalion
    01.01.1951 01.11.1955 10. chemická četa
    10th Chemical Platoon
    15.01.1951 15.03.1951 15. letištní správa
    15th Airfield Authority
    01.10.1951 09.05.1955 Výsadková brigáda
    Airborne Brigade
    01.12.1951 01.08.1953 2. letecký školní pluk
    2nd Air School Regiment
    DD.12.1951 DD.08.1953 22. letištní prapor
    22nd Air Base Battalion
    01.04.1952 DD.MM.1953 3. vidová hlásna rota
    3rd Observation Warning Company
    01.10.1952 01.04.1952 2. vidová hlásna rota
    2nd Observation Warning Company
    01.10.1952 01.09.1960 71. výsadkový prapor
    71st Airborne Battalion
    01.10.1952 01.10.1957 Průzkumná četa
    Reconnaissance Platoon
    01.10.1952 01.11.1954 Rota technického zabezpečení
    Technical Support Company
    01.01.1953 15.08.1954 35. radiotechnická četa letecké zabezpečovací služby III. třídy
    35th Electronic Air Support Devices Platoon 3rd Class
    01.01.1953 01.10.1960 Posádková nemocnice Prešov
    Garrison Hospital Prešov
    01.01.1953 01.11.1957 Spojovací rota
    Signal Company
    01.11.1953 01.09.1969 Balonová rota
    Baloon Company
    01.11.1953 01.11.1955 Chemická četa
    Chemical Platoon
    01.11.1953 01.10.1957 Výsadková protiletadlová baterie
    Airborne Anti-Aircraft Battery
    01.11.1953 01.11.1957 Ženijní rota
    Engineer Company
    01.01.1954 01.04.1960 Krajská vojenská správa Prešov
    Regional Military Command Prešov
    01.01.1954 01.10.1958 Mestská vojenská správa Prešov
    City Military Command Prešov
    01.01.1954 31.12.1992 Okresná vojenská správa Prešov
    District Military Command Prešov
    01.01.1954 01.11.1956 Vojenská stavební správa Prešov
    Military Construction Office Prešov
    15.08.1954 15.11.1955 7. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
    7th Air Support Devices Company
    01.09.1954 01.10.1958 Posádková správa Prešov
    Military Administration Prešov
    19.10.1954 01.11.1955 15. letištní prapor
    15th Air Base Battalion
    01.11.1954 01.10.1957 Automobilní rota
    Automobile Company
    01.11.1954 01.10.1957 Automobilní škola
    Automobile School
    01.11.1954 27.10.1955 Letka vlečných terčů
    Towed Targets Squadron
    07.12.1954 DD.MM.1955 3. dopravní letka
    3rd Transport Squadron
    07.12.1954 DD.MM.1955 4. kluzáková letka
    4th Glider Squadron
    09.05.1955 01.09.1960 22. výsadková brigáda
    22nd Airborne Brigade
    01.11.1955 01.10.1957 Brigádní výsadková škola
    Airborne Brigade School
    01.11.1955 01.11.1957 Četa chemické ochrany
    Chemical Defence Platoon
    15.11.1955 19.08.1959 Týlová záloha letadel
    Aircraft Rear Storage
    27.11.1955 31.10.1957 173. dělostřelecký výsadkový oddíl
    173rd Artillery Airborne Division
    01.11.1956 01.10.1958 Krajská vojenská ubytovací a stavební správa Prešov
    Regional Military Accommodation and Construction Office Prešov
    01.10.1958 01.10.1960 12. rota pozemního zabezpečení navigace
    12th Ground Support Navigation Company
    01.10.1958 01.10.1959 22. výsadková průzkumná rota
    22nd Airborne Reconnaissance Company
    01.10.1958 01.09.1960 72. výsadkový prapor
    72nd Airborne Battalion
    01.08.1959 01.09.1966 5. letištní prapor
    5th Air Base Battalion
    19.08.1959 01.09.1966 1. letecký školní pluk
    1st Air School Regiment
    DD.03.1960 01.09.1960 Zahraniční výcviková letka (elementární)
    Foreign Training Squadron (Elementary)
    30.07.1960 01.09.1964 10. rota chemické ochrany
    10th Chemical Defence Company
    30.07.1960 31.10.1991 10. spojovací prapor
    10th Signal Battalion
    30.07.1960 01.09.1961 18. automobilní rota
    18th Automobile Company
    30.08.1960 01.10.1960 10. protiletadlový dělostřelecký oddíl
    10th Anti-Aircraft Artillery Division
    01.10.1960 01.09.1961 10. protiletadlový dělostřelecký pluk
    10th Anti-Aircraft Artillery Regiment
    01.10.1960 01.09.1963 19. prapor pozemního zabezpečení navigace
    19th Ground Support Navigation Battalion
    01.10.1960 01.09.1963 Divizní hudba Prešov
    Divisional Military Band Prešov
    01.10.1960 31.12.1992 Posádková správa Prešov
    Military Command Prešov
    01.10.1960 01.09.1961 Vojenská nemocnice Prešov
    Military Hospital Prešov
    30.07.1961 01.09.1961 10. průzkumná rota
    10th Reconnaissance Company
    01.09.1961 01.09.1964 18. průzkumná dělostřelecká baterie
    18th Reconnaissance Artillery Battery
    01.09.1961 01.09.1966 18. průzkumná rota
    18th Reconnaissance Company
    01.09.1961 01.09.1975 60. automobilový prapor
    60th Automobile Battalion
    01.10.1961 15.10.1968 10. protiletadlový oddíl
    10th Anti-Aircraft Division
    06.07.1962 01.09.1964 18. dělostřelecké dílny
    18th Artillery Workshop
    06.07.1962 01.09.1964 18. technické opravny
    18th Technical Workshop
    01.09.1963 01.09.1966 19. prapor radiotechnického zabezpečení
    19th Electronic Support Battalion
    01.09.1964 01.04.1992 71. automobilní prapor
    71st Automobile Battalion
    01.09.1966 31.12.1992 14. průzkumný prapor
    14th Reconnaissance Battalion
    01.09.1966 01.12.1990 14. tanková divize
    14th Tank Division
    01.09.1966 31.10.1980 14. technické opravny
    14th Technical Workshop
    15.10.1968 01.09.1978 10. opravny
    10th Repair
    01.09.1969 30.11.1981 10. rota chemické ochrany
    10th Chemical Defence Company
    01.10.1970 01.03.1973 Výcvikové středisko specialistů letectva
    Air Force Specialist Training Centre
    01.09.1973 31.12.1992 Vojenská střední odborná škola letecká
    Military Secondary Technical School of Air Force
    01.09.1973 28.08.1991 Vojenské letecké učiliště
    Military Air Force School
    01.09.1978 31.12.1992 10. letecká vojsková opravna
    10th Air Military Repair
    31.10.1980 31.12.1992 14. prapor oprav techniky
    14th Hardware Service Battalion
    31.10.1980 01.01.1981 14. velitelská baterie
    14th Command Battery
    01.01.1981 31.12.1992 14. baterie velení a dělostřeleckého průzkumu
    14th Command and Artillery Reconnaissance Battery
    31.11.1981 31.10.1991 10. prapor chemické ochrany
    10th Chemical Defence Battalion
    01.12.1990 31.10.1991 14. motostřelecká divize
    14th Motor Rifle Division
    28.08.1991 31.12.1992 Vojenská střední škola letecká
    Military Secondary School of Air Force
    31.10.1991 01.03.1992 14. baterie radiolokačního průzkumu a velení
    14th Command and Radar Surveillance Battery
    31.10.1991 31.12.1992 14. rota chemické ochrany
    14th Chemical Defence Company
    31.10.1991 31.12.1992 14. spojovací prapor
    14th Signal Battalion
    30.11.1991 31.12.1992 62. uzel rádiového a radiotechnického průzkumu
    62nd Radio Electronic Intelligence Node
    01.03.1992 31.12.1992 14. baterie protivzdušné obrany
    14th Air Defence Battery
    31.10.1992 31.12.1992 33. automobilní prapor
    33rd Automobile Battalion
    31.10.1992 31.12.1992 4. letecká základna
    4th Air Base
    31.10.1992 31.12.1992 4. vrtulníkový pluk
    4th Helicopter Regiment
    01.01.1993 01.10.1995 14. prapor oprav techniky
    14th Hardware Service Battalion
    01.01.1993 01.10.1995 14. průzkumný prapor
    14th Reconnaissance Battalion
    01.01.1993 01.10.1995 14. rota chemické ochrany
    14th Chemical Protection Company
    01.01.1993 01.10.1995 14. spojovací prapor
    14th Signal Battalion
    01.01.1993 01.10.1995 4. letecká základna
    4th Air Base
    01.01.1993 01.10.1995 4. vrtulníkový pluk
    4th Helicopter Regiment
    01.01.1993 DD.MM.RRRR Posádkové velitelství Prešov
    Garrison Headquarters Prešov
    01.11.1994 01.04.2000 2. armádní sbor
    2nd Army Corps
    01.10.1995 01.10.2000 2. prapor technického zabezpečení
    2nd Technical Support Battalion
    01.10.1995 01.12.2000 2. průzkumný prapor
    2nd Reconnaissance Battalion
    01.10.1995 01.04.2000 2. spojovací prapor
    2nd Signal Battalion
    01.10.1995 01.10.2001 34. letecká základna
    34th Air Base
    01.10.1995 01.10.2001 34. vrtulníkové křídlo
    34th Helicopter Wing
    01.10.2000 01.10.2015 Prapor logistické podpory
    Logistics Support Battalion
    01.10.2001 01.10.2004 3. letecká základna
    3rd Air Base
    01.10.2001 01.10.2004 3. vrtulníkové křídlo
    3rd Helicopter Wing
    01.07.2003 30.06.2014 Průzkumná rota
    Reconnaissance Company
    01.10.2004 01.07.2009 Letecká základna Prešov
    Air Base Prešov
    01.10.2004 01.07.2009 Vrtulníkové letecké křídlo
    Helicopter Wing
    01.07.2005 30.06.2009 Protiletadlová baterie
    Anti-Aircraft Battery
    01.07.2005 01.09.2014 Útvar vojenské policie Prešov
    Military Police Department in Presov
    01.10.2006 DD.MM.RRRR 2. mechanizovaná brigáda
    2nd Mechanized Brigade
    01.07.2009 DD.MM.RRRR Vrtulníkové křídlo
    Helicopter Wing
    01.01.2010 01.06.2013 SIGINT centrum Prešov
    Military SIGINT Centre
    01.07.2014 DD.MM.RRRR Prapor ISTAR
    ISTAR Battalion
    01.09.2014 DD.MM.RRRR Odbor policejního výkonu Prešov
    Department of Police Exercise Presov
    01.10.2015 DD.MM.RRRR Prapor CSS Prešov
    CSS Battalion Prešov
    DD.MM.RRRR DD.MM.1914 Pluk polních kanónů č. 18
    18th Field Cannon Regiment
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Datum od Datum do Název
    Name
    DD.MM.1948 01.01.2006 ?
    DD.MM.1948 01.01.2006 ?
    DD.MM.1948 01.07.1989 Automobilní opravárenský závod Prešov
    01.07.1989 01.01.2006 Vojenský opravárenský podnik 028 Prešov, š.p.
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    www.wikipedia.org
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#396565Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Prešov


    V období 1.republiky sídlo politického a soudního okresu.


    Sčítání lidu v roce 1930: 21 775 obyvatel (z toho 16 525 osob národnosti československé, 937 osob národnosti maďarské, 947 osob národnosti německé, 557 osob národnosti ruské a 1 702 osob národnosti židovské).


    Posádka byla ustanovena na jaře 1919.


    Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
    velitelství Dvacáté druhé pěší brigády (říjen 1933 – prosinec 1937),
    Pěší pluk 2 (říjen 1920 – leden 1921),
    náhradní prapor Pěšího pluku 14 (říjen 1920 – září 1925 a září 1933 – prosinec 1936),
    Pěší pluk 14 (září 1925 – září 1933),
    Pěší pluk 16 (od září 1933),
    náhradní prapor Pěšího pluku 32 (od září 1933),
    Horský pěší pluk 4 (září 1933 – říjen 1933),
    Horský prapor 12 (leden 1921 – září 1933),
    Hraničářský prapor 10 (únor 1920 – březen 1920),
    náhradní oddíl Dělostřeleckého pluku 11 (od listopadu 1933),
    náhradní baterie Hrubého dělostřeleckého pluku 112 (červenec 1920 – září 1920),
    Dělostřelecký pluk 202 (červenec 1920 – září 1935),
    Dělostřelecký oddíl 261 (září 1933 – prosinec 1937),
    Horský dělostřelecký oddíl 262 (říjen 1920 – leden 1921),
    Remontní baterie 11 (od října 1936),
    Jezdecký pluk 5 (listopad 1933 – leden 1936),
    Dragounský pluk 5 (leden 1936 – září 1936),
    Dragounský pluk 10 (od září 1936),
    Vozatajská eskadrona 12 (od září 1933),
    Telegrafní prapor 4 (od srpna 1926),
    Vozatajská rota 12 (říjen 1927 – září 1933),
    Divisní zbrojní dílny 11 (září 1920 – leden 1922),
    Telegrafní sklad Zemského vojenského velitelství v Košicích (srpen 1926 – leden 1937),
    Posádková nemocnice Prešov (od března 1922),
    Doplňovací okresní velitelství Prešov (od března 1920).


    Pro potřeby vojska byly k dispozici Kasárny Jana Jiskry z Brandýsa, Masarykovy kasárny, Staré kasárny a Župní kasárny.


    Zdroj:
    ÚVA Trnava, fond Posádková velitelství.
    J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
    Recenze knihy
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#176467Verze : 0
    Avatar
    Buko nedávej tam ty vlaječky. Už se po několikáté opakuji a opravdu mě nebaví pořád dokola psát moderátorům aby něco nedělali.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334253Verze : 0
    Avatar
    V meste boli umiestnené jednotky Rakúsko-Uhorska, Československa, Slovenskej republiky, opäť Československa a následne ďalšej Slovenskej republiky. Medzitým pravdepodobne jednotky 3. ríše a ZSSR - myslím že tu sú vlajky namieste, pokiaľ nie je vložená tabuľka, ktorá jednoznačne definuje historické obdobia (niekde som ju videl medzi tvojimi návrhami). Naviac ide o pr=ispevok, ktorý sa aj tak časom vymaže.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334269Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Buko neboj já se v tom určitě vyznám i bez vlaječek - obzvláště když je to nalinkované.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334271Verze : 0
    Avatar

    Citace - buko1 :

    ozbrojené sily SR


    01.01.1993-30.09.1995 4. vrtuľníkový pluk

    Neviem ci je to takto spravne lebo vo vojenskej knizke mam:
    1.12.1993 - 29.11.1993, 4. vrt. pluk.
    30.11.1993-30.12.2000, 34. LZ
    V skutocnosti sme k 4. VrP nastupovali 22.12.1992.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334591Verze : 0
    Avatar
    to je ok lebo buko píše 1.1.1993 súčasť ASR... pred 1.1. to bola armáda ČSFR...
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334594Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Ide ale o datum 30.9.1995
    preto som tam dal ten vypis z vojenskej knizky
    1.12.1993 - 29.11.1993, 4. vrt. pluk.
    30.11.1993-30.12.2000, 34. LZ
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334615Verze : 0
    Avatar
    Lubo to je asi v pořádku - do tohoto data byl hlavní správce letiště pluk poté základna. To neznamená, že by pluk zanikl ten existoval dál. Došlo k vytvoření jakéhosi vyššího organizačního celku na prešovském letišti.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334618Verze : 0
    Avatar
    Spravcom letiska bola LZ aj predtym, ale pluk bol samostatny, je mozne ze po 30.11.1993 to bol papierovo stale pluk, ale podriadeny 4.LZ.
    Ak je to tak, tak mam vo voj. knizke koninu.
    Mne to pripadalo ako mocensky boj, dovtedy boli Dzurilla a Antos na jednej urovni, ale od tohto datumu bol panom bohom na letisku Dzurilla a nemal som z toho dobry pocit, dokonca si pamatam ako som si povedal ze to bude perne vydrzat do dochodku.
    Okrem toho na letisku boli este dva samostatne utvary: Spravodajsky utvar, ten je tam doteraz a vojskove letecke opravovne, neskor zaclenene do LZ.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334621Verze : 0
    Avatar
    V stránek LZ sa píše: K 30.11.1993 bol 4. vrtuľníkový pluk transformovaný do 4. leteckej základne. Vzhľadom k tomu, že 4. základňa existovala paralelne s 4. vrp dak došlo :
    a) buď k zrušeniu pluku
    b) k jeho prepodriadeniu pod základňu (ako pluk)
    c) k jeho prepodriadeniu pod základňu a reorganizáciu z pluku na nižšiu jednotku


    Pravdepodobne prepodriadením pluku pod základňu stratil útvar svoju právnu subjektivitu (to by vysvetľovalo zápis v dokumentoch - prišiel o číslo útvaru), ale pokračoval ako jednotka vo svojej činnosti naďalej.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334624Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Něco lze nalézt zde www.vrtulniky.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334626Verze : 0
    Avatar
    Ale aj tu su niektore informacie zavadzajuce.
    4.LZ mala len jedneho pilota, lebo nim bol len velitel, zbytok stab, RTZ a LTZ, no u pluku boli vecsinou piloti co vrtulniky lietali aj v Cechach, dvaja velitelia letiek a aj ini vylietani chlapi.
    Ja som absolvoval preskolenie na MI-24D tak ako je tam spominane, lebo som bol v komisii ktora delila federalne letectvo, ale viac ako polovica ludi absolvovala preskolenie este na jesen 1992 priamo u utvarov v Prerove a Plzni.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45150#334678Verze : 0