Mil Mi-2 Hoplite (přehled verzí)

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 391 příspěvků vloženo, 1244 editováno a 425 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Mil Mi-2 Hoplite (přehled verzí)

História vzniku vrtuľníku Mi-2

V druhej polovici päťdesiatych rokov vznikla v Sovietskom zväze požiadavka na nový typ ľahkého viacúčelového vrtuľníka.Konštrukčná kancelária M. L. Mila začala pracovať na modernizácii známeho a masovo rozšíreného vrtuľníka Mi-1. Prestavba sa dotýkala najmä použitia novej pohonnej turbokompresorovej jednotky a uplatnenia nových poznatkov z oblasti aerodynamiky, konštrukcie a technológie výroby.

Nový vrtuľník označený ako V-2 vzlietol na prvý let 22.septembra 1961 a pilotoval ho G. V. Alfjorov. Prvé dva prototypy Mil Mi-2 slúžili v bývalom Sovietskom zväze na uskutočňovanie podnikových a štátnych skúšok. Po úspešných skúškach bola technická a výrobná dokumentácia na základe medzinárodnej dohody odovzdaná poľskému leteckému závodu WSK Swidnik.

Príprava na výrobu vrtuľníkov sa začala v roku 1964 pod typovým označením SM-3.Prvý skúšobný let vrtuľníka zostaveného z dielcov privezených zo Sovietskeho zväzu uskutočnili 26. augusta 1965 sovietsky piloti. Skúšobný let vrtuľníka Mi-2 (ser. č. 520001) zostaveného z dielcov vyrobených v Poľsku uskutečnila 4. novembra 1965 osádka zložená z poľských pilotov. Na začiatku sériovej výroby došlo k dohode medzi Poľskou ľudovou republikou a Sovietskym zväzom, v rámci ktorej sa poľská strana vzdala označenia SM-3 v prospech sovietskeho označenia Mi-2.

Samotná sériová výroba sa začala v roku 1965 a do ukončenia výroby v roku 1988 bolo vyrobených viac ako 5400 kusov.

Zdroj : Turza Peter, pplk. v,v. Sovietsko – poľský vrtulník Mi-2 – OBRANA č.6 2010 MO SR
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45322#372568Verze : 0
    Mil Mi-2 Hoplite

Přehledové fórum

Mil Mi-2 - Základní verze vrtulníku Mi-2
    Mil Mi-2B - Zdokonalená verze Mi-2 s novou avionikou
    Mil Mi-2R - Sanitní verze Mi-2
    Mil Mi-2T - Verze Mi-2 pro armádní transportní účely
    Mil Mi-2URN - Mi-2T vyzbrojená dvěma raketovými bloky UB-16. Tato modifikace slouží pouze ve vojenském letectvu Polska.
    Mil Mi-2URP - Mi-2T vyzbrojená čtyřmi protitankovými střelami 9M14 Maljutka/AT-3 Sagger nebo protiletadlovými řízenými střelami. Tato modifikace slouží pouze ve vojenském letectvu Polska.
    Mil Mi-2US - Mi-2T s kanonem NR-23 namontovaným na levé straně trupu. Tato modifikace slouží pouze ve vojenském letectvu Polska.
    PZL-Kania - Modernizovaná verze Mi-2 vybavená motory Allison. Tato modifikace slouží pouze v letectvu Polska.

Zdroje:
    www.military.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45322#176807Verze : 0
    Mil Mi-2RS Padalec - Chemický, určený pro detekci chemické a biologické kontaminace
    Mil Mi-2Ch Chekla - Chemický, určený pro pokládání dýmové clony, později vybaven také pro detekci
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45322#282565Verze : 0
    MOD