Britské expediční síly [1939-1940]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 595 příspěvků vloženo, 2299 editováno a 481 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Britské expediční síly [1939-1940]

British Expeditionary Force

    Avatar

    VELKÁ BRITÁNIE
    GHQ BRItiSH EXPEDITIONARY FORCE
    Veliteľstvo britských expedičnych síl
    Datum vzniku
    02.09.1939
    Předchůdce
    -
    Datum zániku
    31.05.1940
    Následovník
    -
    Nadřízené velitelství
    03.09.1939-31.05.1940 War Office
    Dislokace
    02.09.1939-????
    Veľká Británia
    ????-23.05.1940
    Francúzsko
    23.05.1940-31.05.1940
    Dover
    Velitelé
    03.09.1939-19.07.1940 General Vereker, John Standish Surtees
    Prendergast, vikomt z Gort
    Podřízená velitelství
    03.09.1939-31.05.1940 ? I Corps
    03.09.1939-31.05.1940 II Corps
    08.04.1940?-31.05.1940? III Corps
    03.09.1939-31.05.1940? HQ Lines of Communication British Expeditionary Force
    18.12.1939-23.12.1939 5th Infantry Division / 5. pešia divízia
    20.01.1940-28.03.1940 50th (Northumbrian) Infantry Division / 50. (Severohumbrianská) pešia divízia
    24.01.1940-28.01.1940 51st (Highland) Infantry Division / 51. (Vysočinská) pešia divízia
    01.04.1940-11.04.1940 44th (Home Counties) Infantry Division /
    12.04.1940-28.05.1940 42nd (East Lancashire) Infantry Division /
    22.04.1940-26.05.1940 23rd (Northumbrian) Infantry Division /
    01.05.1940-09.05.1940 5th Infantry Division /
    11.05.1940-17.05.1940 52nd (Lowland) Infantry Division /
    14.05.1940-25.05.1940 1. obrnená divízia
    17.05.1940-26.05.1940 46th (West Riding) Infantry Division /
    17.05.1940-24.05.1940 50th (Northumbrian) Infantry Division /
    19.05.1940-25.05.1940 5th Infantry Division /
    24.05.1940-31.05.1940 48th (South Midland) Infantry Division /
    25.05.1940-26.05.1940 2nd Infantry Division /
    27.05.1940-31.05.1940 44th (Home Counties) Infantry Division /
    30.05.1940-31.05.1940 2nd Infantry Division British /
    Podřízená tělesa
    06.10.1939-10.10.1939 15th Infantry Brigade /
    19.10.1939-28.10.1939 17th Infantry Brigade /
    30.03.1940-18.05.1940 1st Armoured Reconnaissance Brigade /
    30.03.1940-31.03.1940 2nd Armoured Reconnaissance Brigade /
    30.04.1940-14.05.1940 1st Army Tank Brigade /
    10.05.1940?-10.05.1940? 12. protilietadlová brigáda (pod velením veliteľstva Advanced Air Striking Force RAF)
    18.05.1940-20.05. 1st Army Tank Brigade /
    18.05.1940-20.05.1940 36th Infantry Brigade /
    19.05.1940-23.05.1940 1st Armoured Reconnaissance Brigade /
    Podřízené oddíly
    15.09.1939?-30.05.1940? 12th Lancers /
    21.10.1939-31.05.1940? 1st Regiment RHA /
    21.10.1939-30.05.1940? 2 Regiment RHA /
    12.11.1939?-04.05.1940? 1st Welsh Guards
    15.11.1939?-03.06.1940? 6th The Argyll and Sutherland Highlanders /
    Literatura




    Zdroj: www.ordersofbattle.com
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#260673Verze : 0
    MOD
    Avatar
    BRITISH EXPEDITIONARY FORCE - Britské jednotky nasadené vo Francúzsku a Belgicku v roku 1940


    Vznik expedičných síl je datovaný 22.02.1939, keď Britská vláda rozhodla o vytvorení British Expeditionary Army (BEF), určené na nasadenie vo Francúzsku na prípadné odrazenie útoku nacistického Nemecka.
    Na úsvite Druhej svetovej vojny zaujali pozície pozdĺž Francúzskej a Belgickej hranice. Prvým veliteľom bol General John Vereker, Lord Gort, v zostave síl boli 4 regulárne pešie divízie a 50 ľahkých tankov.


    V máji 1940 boli expedičné sily posilnené ďalšou regulárnou pešou divíziou a piatimi divíziami Territorial Army. Expedičné sily boli tvorené celkom 394165 mužmi, z toho 237319 bolo nasadených v prvej línii. V zostave boli aj dva prápory Infantry Tank Brigade (100 tankov) a dve obrnené jednotky (cavalry) ľahkej tankovej brigády (200 tankov).


    Zdroj:
    http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/2WWbef.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#177189Verze : 0
    MOD
    Avatar
    10.05.1940 boli expedičné sily zložené nasledovne:


    Hlavní funkcionári:
    Commander-in-Chief - General The Viscount Gort
    Náčelník štábu: Lieutenant-General Henry Royds Pownall
    Náčelník osobného oddelenia: Lieutenant-General Sir W. D. S. Brownrigg
    Quarter-Master-General: Lieutenant-General W. G. Lindsell


    Zväzky a jednotky priamo podriadené veliteľstvu:


    1st Light Armoured Reconnaissance Brigade, Royal Armoured Corps
    2nd Light Armoured Reconnaissance Brigade, Royal Armoured Corps
    1st Army Tank Brigade, Royal Armoured Corps
    4th/7th Royal Dragoon Guards, Royal Armoured Corps
    12th Royal Lancers, Royal Armoured Corps
    13th/18th Royal Hussars, Royal Armoured Corps
    1st Lothians and Border Yeomanry, Royal Armoured Corps
    1st Regiment Royal Horse Artillery, Royal Artillery
    2nd Regiment Royal Horse Artillery, Royal Artillery
    32nd Army Field Regiment, Royal Artillery
    98th Army Field Regiment, Royal Artillery
    115th Army Field Regiment, Royal Artillery
    139th Army Field Regiment, Royal Artillery
    1st Medium Regiment, Royal Artillery
    2nd Medium Regiment, Royal Artillery
    4th Medium Regiment, Royal Artillery
    58th Medium Regiment, Royal Artillery
    61st Medium Regiment, Royal Artillery
    63rd Medium Regiment, Royal Artillery
    65th Medium Regiment, Royal Artillery
    69th Medium Regiment, Royal Artillery
    1st Heavy Regiment, Royal Artillery
    51st Heavy Regiment, Royal Artillery
    52nd Heavy Regiment, Royal Artillery
    1st Super Heavy Regiment, Royal Artillery
    2nd Super Heavy Regiment, Royal Artillery
    3rd Super Heavy Regiment, Royal Artillery
    1st Anti-Aircraft Brigade
    2nd Anti-Aircraft Brigade
    4th Anti-Aircraft Brigade
    5th Searchlight Brigade
    100th Army Field Company, Royal Engineers
    101st Army Field Company, Royal Engineers
    216th Army Field Company, Royal Engineers
    228th Field Company, Royal Engineers
    242nd Field Company, Royal Engineers
    223rd Field Park, Royal Engineers
    19th Arm Field Survey, Royal Engineers
    58th Chemical Warfare Company, Royal Engineers
    61st Chemical Warfare Company, Royal Engineers
    62nd Chemical Warfare Company, Royal Engineers
    1st Battalion Welsh Guards (pešia jednotka)
    7th Battalion The Cheshire Regiment (guľometná jednotka)
    1st/8th Battalion The Middlesex Regiment (guľometná jednotka)
    4th Battalion The Gordon Highlanders (guľometná jednotka)
    6th Battalion The Argyll and Sutherland Highlanders (guľometná jednotka)
    6th Battalion The King's Own Royal Regiment (ženijná jednotka)
    7th Battalion The King's Own Royal Regiment (ženijná jednotka)
    8th Battalion The King's Own Royal Regiment (ženijná jednotka)
    9th Battalion The King's Own Royal Regiment (ženijná jednotka)
    7th Battalion The Royal Norfolk Regiment (ženijná jednotka)
    6th Battalion The Royal Scots Fusiliers (ženijná jednotka)
    1st/6th Battalion The South Staffordshire Regiment (ženijná jednotka)
    9th Battalion The West Yorkshire Regiment (posádková jednotka)


    V priamej podriadenosti velenia bolo ďalej 38 stavebných rôt (General Construction company), dve roty výstavby ciest (Road Construction company), rýpadlová rota (Excavator company), 4 roty razenia tunelov (Tunelling Company), rota opráv a parkovej služby (Workshop and Park company), poľná kartografická jednotka (Field Survey depot) a dve družstvá úpravy (navŕtania) vody (Water-Boring section)


    Zväzy v podriadenosti veliteľstva:
    I Corps
    II Corps
    III Corps


    Zdroj: www.ibiblio.org
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#192921Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Philip Warner ve své knize Bitva o Francii 1940 udává poněkud odlišnou sestavu britských divizí.


    1st Division - Alexander
    2nd Division - Lloyd, Davidson, Irwing
    3rd Division - Montgomery
    4th Division - Johnson
    5th Division - Franklyn
    12th Eastern Division - Petre
    23rd Notrhumbrian Division - Herbert
    42nd East Lancashire Division - Holmes
    44th Home Counties Division - Osborne
    46th North Midland and West Riding Division - Curtis
    48th South Midland Division - Thorne
    51st Higland Division - Fortune
    52nd Lowland Division - Drew
    1st Armoured Division - Evans


    12.6.1940 jsou vytvořeny " Druhé Britské expediční síly " z jednotek, které nebyly evakuovány od Dunkerque, velitelem byl jmenován Alan Brooke. / 1st Arm.Div., 51st Div., 52nd Div., ... /.


    Do 18.6. bylo s přístavu Cherbourg, Brest, St Malo a dalších evakuováno cca 144 000 Britů, 18 000 Francouzů, 24 000 Poláku a 5 000 Čechoslováku.



    Warner.P.: Bitva o Francii 1940, BETA, Plzeň 2005, ISBN 80-7306-210-0
    Čejka.E.: Bitva o Francii, Mustang, Plzeň, 1994, ISBN 80-85831-36-8
    Šnajder.M.: Pád Paříže, Votobia, Olomouc, 2000, ISBN 80-7198-443-4
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#274900Verze : 0
    Avatar
    Rozdiely sú pravdepodobne dané asi tým že autori zabudli na to, že časť divízií nebola podriadená priamo veliteľstvu síl, ale jednotlivým zborom a ďalším podriadeným súčastiam...Napr. 1. a 2. pešia divízia (nie 1. divízia a 2. divízia) boli súčasťou I. zboru, 3.,4. a 5. pešia divízia súčasťou II. zboru. 12. pešia divízia (východná) bola súčasťou HQ Lines of Communication British Expeditionary Force (zatiaľ pracovný preklad Veliteľstvo dopravy...)



    Tie ostatné divízie v tabuľke sú....



    Nie je v tých publikáciách dátum, kedy došlo k presunu BEF do Francúzska?
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#274921Verze : 0
    MOD
    Avatar
    V knize není Bohužel datum, kdy došlo k přesunu do Francie, něco se dá ale vyčíst z textu, třeba 52nd Division se tam dostala až v červnu 1940. Pokusím se ještě z textu něco dostat.


    Pokud se táká názvu pěších divizí, tak kniha pojem Infantry Division nepoužívá. Proč, to nevím. Vím že zde se to takto užívá, ale chtěl jsem tu citaci udělat přesně dle výše zmníněné knihy. Vzhledem k tomu, že přehled jednotek v této knize je velmi podrobný a v jiných údajích přesně koreluje s tím, co máš uvedeno výše, tak mu přisuzuji velkou míru validity. To je také důvod, proč jsem tvůj příspěvek doplnil, prostě jenom údaje z jiného zdroje. Smile
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#274992Verze : 0
    Avatar
    Je to možné, že nepoužívala. Konkrétne 1st Division existovala od roku 1809 až do roku 1978, keď sa transformovala na obrnenú. Ešte počas WW1 bola bez Infantry (aspoň podľa toho čo som zistil). Kedy dostala prívlastok pešia sa mi zistiť zatiaľ nepodarilo, ale zdroje ktoré som mal tvrdili že počas nasadenia vo francúzsku už to boli pešie divízie. Podobne som sa aj u ostatných divízií stretol s rôznym zápisom - niekde bolo definované že jednotka je pešia, niekde nie, ale išlo o tú istú jednotku. Verím že časom, po preštudovaní viacerých zdrojov zistíme viac.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45432#275014Verze : 0
    MOD