1. gardová armáda [1942-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 372 příspěvků vloženo, 1178 editováno a 377 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

1. gardová armáda [1942-1945]

1st Guards Army / 1-я гвардейская aрмия

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    1. gardová armáda 1st Guards Army
    Originální název:
    Original Name:
    1-я гвардейская aрмия
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    08.12.1942
    Předchůdce:
    Predecessor:
    4. záložní armáda 4th Reserve Army
    Datum zániku:
    Disbanded:
    09.07.1945
    Nástupce:
    Successor:
    Kyjevský vojenský okruh Kiev Military District
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    08.12.1942-20.10.1943 Jihozápadní front
    20.10.1943-25.10.1943 1. ukrajinský front
    25.10.1943-12.11.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
    12.11.1943-05.08.1944 1. ukrajinský front
    05.08.1944-DD.05.1945 4. ukrajinský front
    DD.05.1945-DD.06.1945 Lidový komisariát obrany
    DD.06.1945-09.07.1945 Kyjevský vojenský okruh
    08.12.1942-20.10.1943 South-Western Front
    20.10.1943-25.10.1943 1st Ukrainian Front
    25.10.1943-12.11.1943 Supreme Main Command of the Armed Forces
    12.11.1943-05.08.1944 1st Ukrainian Front
    05.08.1944-DD.05.1945 4th Ukrainian Front
    DD.05.1945-DD.06.1945 People´s Commissariat for Defence
    DD.06.1945-09.07.1945 Kiev Military District
    Dislokace:
    Deployed:
    08.12.1942-DD.05.1945 východoevropské válčiště
    DD.05.1945-DD.06.1945 přesun
    DD.06.1945-09.07.1945 Kyjev, ? /
    Velitel:
    Commander:
    08.12.1942-25.05.1943 Kuzněcov, Vasilij Ivanovič (generálporučík)
    25.05.1943-15.12.1943 Kuzněcov, Vasilij Ivanovič (generálplukovník)
    15.12.1943-09.07.1945 Grečko, Andrej Antonovič (generálplukovník)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    08.12.1942-21.01.1943 Šlemin, Ivan Timofejevič (generálmajor)
    21.01.1943-09.01.1944 Paňuchov, Vasilij Vasiljevič (generálmajor)
    09.01.1944-17.04.1944 Chetagurov, Georgij Ivanovič (generálmajor)
    17.04.1944-09.07.1945 Baťuňa, Alexandr Grigorjevič (generálporučík)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    DD.11.1942-DD.02.1943 4. gardový střelecký sbor
    DD.11.1942-DD.10.1943 6. gardový střelecký sbor
    DD.12.1942-DD.01.1943 17. tankový sbor
    DD.12.1942-DD.01.1943 18. tankový sbor
    31.12.1942-01.06.1943 57. gardová střelecká divize
    19.02.1943-16.04.1943 19. střelecký sbor
    DD.02.1943-DD.03.1943 1. gardový mechanizovaný sbor
    DD.02.1943-DD.03.1943 18. tankový sbor
    DD.03.1943-DD.05.1945 575. samostatná armádní spojovací letka
    16.04.1943-05.05.1943 29. gardový střelecký sbor
    DD.07.1943-DD.08.1943 4. gardový střelecký sbor
    DD.03.1944-DD.04.1944 18. gardový střelecký sbor
    01.04.1944-31.07.1944 47. střelecký sbor
    DD.06.1944-13.09.1944 18. gardový střelecký sbor
    DD.06.1944-DD.07.1944 4. gardový tankový sbor
    DD.01.1945-DD.04.1945 3. horský střelecký sbor
    01.05.1945-DD.MM.1945 127. lehký horský střelecký sbor
    DD.11.1942-DD.02.1943 4th Guards Rifle Corps
    DD.11.1942-DD.10.1943 6th Guards Rifle Corps
    DD.12.1942-DD.01.1943 17th Tank Corps
    DD.12.1942-DD.01.1943 18th Tank Corps
    31.12.1942-01.06.1943 57th Guards Rifle Division
    19.02.1943-16.04.1943 19th Rifle Corps
    DD.02.1943-DD.03.1943 18th Tank Corps
    DD.02.1943-DD.03.1943 1st Guards Mechanized Corps
    DD.03.1943-DD.05.1945 575th Detached Army Liaison Aviation Squadron
    16.04.1943-05.05.1943 29th Guards Rifle Corps
    DD.07.1943-DD.08.1943 4th Guards Rifle Corps
    DD.03.1944-DD.04.1944 18th Guards Rifle Corps
    01.04.1944-31.07.1944 47th Rifle Corps
    DD.06.1944-13.09.1944 18th Guards Rifle Corps
    DD.06.1944-DD.07.1944 4th Guards Tank Corps
    DD.01.1945-DD.04.1945 3rd Mountain Rifle Corps
    01.05.1945-DD.MM.1945 127th Light Mountain Rifle Corps
    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
    Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
    Grečko, Andrej Antonovič: Přes Karpaty. Praha, Naše vojsko 1975.
    Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/45577#516124Verze : 0
    MOD