Mosier, John: Mýtus o Blitzkriegu (The Blitzkrieg myth)

Diskuse

Mýtus o Blitzkriegu (The Blitzkrieg myth)
Proč byla blesková válka neúspěšná?
autor John Mosier 2003, překlad Viktor Faktor, v r.2004 vydal PRÁH (www.prah.cz)
277 stran, vložená příloha mezi str. 128-129 - 10 schemat. map, 11 čb. fotografií (hlazený papír). ISBN 80-7252-092-X


Autor v 11 kapitolách rozebírá přežívající mýty o např.:
- Wehrmach jako nejmobilnější armáda
- polská kavalerie šavlemi proti tankům
- německé tanky jako téměř nedostižná zbraň
- nekvalitní tanky SSSR (před T-34)
- nemohoucí francouzská armáda se špatnou a slabou tankovou výzbrojí
- selhání strategického letectva


a mnohé další.
Postřehl jsem nepřesnosti - třeba v označení našich tanků, použitých Německem, u kanonů použití termínu "rychlopalný" namísto přesnějšího "s vyšší rychlostí střely" a jsem přesvědčen, že odborníci z našeho serveru najdou určitě i další chyby.
Přesto si myslím, že je to velice zajímavá publikace, nabízející surový pohled na strategické a taktické chyby polských, spojeneckých i ruských velitelů, v jejichž důsledku mohl Hitler s poměrně slabou armádou tak dlouho vítězit. Pikantní je, že to není pohled zpět - "po bitvě...", ale ukazuje na již tehdy známé skutečnosti
Kromě textu kniha obsahuje velice obsáhlý poznámkový aparát.
Rozhodně doporučuji k přečtení. Cenu neznám, knihu jsem si půjčil v Městské knihovně.
URL : https://www.valka.cz/Mosier-John-Mytus-o-Blitzkriegu-The-Blitzkrieg-myth-t49148#190895 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více