Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 340 příspěvků vloženo, 983 editováno a 283 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vrtulníkové letecké křídlo [2004-2009]

Helicopter Wing

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Vrtulníkové letecké křídlo Helicopter Wing
    Originální název:
    Original Name:
    Vrtuľníkové letecké krídlo
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.10.2004
    Předchůdce:
    Predecessor:
    3. vrtuľníkové krídlo 3rd Helicopter Wing
    Datum zániku:
    Disbanded:
    01.07.2009
    Nástupce:
    Successor:
    Vrtuľníkové krídlo Helicopter Wing
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.10.2004-01.07.2009 Letecká základňa Prešov
    01.10.2004-01.07.2009 Air Base Prešov
    Dislokace:
    Deployed:
    01.10.2004-01.07.2009 Prešov, letiště

    Velitel:
    Commander:
    01.10.2004-DD.MM.2005 , ( )
    31.08.2005-05.09.2005 Korba, Miroslav (Podplukovník)
    05.09.2005-01.07.2009 Kleštinec, Róbert ( )
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:

    01.10.2004-30.06.2009 veliteľstvo a štáb
    01.10.2004-30.06.2009 1. letka vrtuľníkov
    01.10.2004-30.06.2009 2. letka vrtuľníkov


    01.10.2004-30.06.2009 Headquarters and Staff
    01.10.2004-30.06.2009 1st Helicopter Squadron
    01.10.2004-30.06.2009 2nd Helicopter Squadron
    Čestný název:
    Honorary Name:
    01.10.2004-30.06.2009
    01.10.2004-30.06.2009
    Vyznamenání:
    Decorations:
    DD.MM.RRRR
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Ján Lichner, Jaroslav Nižňanský, Imrich Purdek, Milan Šmida, Pavol Vitko - V službách vlasti, demokracie a mieru, Magnet Press, ISBN 978-80-89169-14-6, www.vvzs.mil.sk, archív autora, archív autora
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/49216#306578Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Vrtuľníkové letecké krídlo


    Krycie číslo: VÚ XXXX


    Počet osob
    ?
    Výzbroj a vybavení
    01.10.2004-30.06.2009 Mi-24D
    01.10.2004-30.06.2009 Mi-24V
    01.10.2004-30.06.2009 Mi-17
    01.10.2004-30.06.2009 Mi-2



    Vrtulníky, ktoré prešli službou, u 34.vrk


    Mi-24D
    0100
    0101
    0149
    10.5.2005 zničený pri katastrofe
    0150
    0215
    0222
    0223
    4009



    Mi-24V
    1.10.2008 havária
    0704
    0707
    0708
    vyradený na náhradné diely ?
    0786
    vyradený na náhradné diely ?
    0787
    0813
    0814
    0832
    0833
    0927




    Mi-24DU
    6040



    Mi-17



    Mi-2



    Poznámka :



    Zdroj: Ján Lichner, Jaroslav Nižňanský, Imrich Purdek, Milan Šmida, Pavol Vitko - V službách vlasti, demokracie a mieru, Magnet Press, ISBN 978-80-89169-14-6, www.vvzs.mil.sk, archív autora
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/49216#191099Verze : 0
    MOD
    Avatar
    HISTÓRIA


    LETECKÁ ZÁKLADŇA GENERÁLPLUKOVNÍKA JÁNA AMBRUŠA [PREŠOV]



    Na letisku Prešov dňa 23.11.1992 rozhodnutím rady obrany ČSFR vznikli 4. letecká základňa a 4. vrtuľníkový pluk.
    Úlohou 4. leteckej základne bolo vytvoriť podmienky pre letovú činnosť 4. vrtuľníkového pluku tak, aby letové akcie boli realizované od začiatku roka 1993. Prvým veliteľom 4. leteckej základne bol plk. Ing. Marián Dzurila a prvý, zároveň aj jediným veliteľom 4. vrtuľníkového pluku bol pplk. Ing. Gabriel Antoš.


    K 30.11.1993 bol 4. vrtuľníkový pluk transformovaný do 4. leteckej základne. Od toho času letecká základňa prešla viacerými reorganizačnými zmenami, počas ktorých bola premenovaná na 34. leteckú základňu, neskôr na 3. leteckú základňu. Jedným z najvýznamnejších dní v histórii leteckej základne bol 31. október 2003, keď Prezident SR udelil leteckej základni čestný názov "Letecká základňa generálplukovníka Jána Ambruša".


    Generálplukovník Ján Ambruš, bol veliteľom 312. československej perute Royal Air Force vo Veľkej Británii. Patrí k velikánom slovenských vojenských dejín ako slávny letec a akrobat, ktorý bol vyznamenaný Radom Britského impéria – The Order of the British Empire.
    Od 1. januára 2003 do 4. septembra 2005 veliteľom leteckej základne bol plk. Ing. Miroslav Kelemen, PhD.
    Dňom 5. septembra 2005 bol ustanovený do funkcie veliteľa Leteckej základne generálplukovníka Jána Ambruša plk. Ing. Miroslav Korba.


    Zdroj:
    www.mil.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/49216#206776Verze : 0
    MOD