Podvodni exploze - jak to funguje ?

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 647 příspěvků vloženo, 2909 editováno a 2331 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Podvodni exploze - jak to funguje ?

  Avatar
  Pri sledovani jednoho dilu dokumentu o valecnem namornictvu jsem si uvedomil, ze vlastne netusim, jak je mozne, ze torpeda, hlubinne bomby i normalni bomby jsou schopne pod vodou explodovat, kdyz tam neni zadny kyslik, ktery by tuto prudkou oxidaci umoznoval ? Jak to tedy funguje ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#192984Verze : 0
  MOD
  Avatar
  A nenapadlo tě že stejný problém je i všude jinde? Třeba v náboji také není skoro žádný kyslík Smile a přece je množství vyvinutého plynu docela velké a vypudí tedy střelu z hlavně značnou rychlostí. Obdobně jsou na tom třeba letecké pumy (jsou taky hermeticky uzavřené) . Trik je v tom že si trhavina nese své okysličovadlo s sebou (je její součástí) a nepoužívá tedy vzdušný kyslík. Právě to umožňuje využívat "sílu" výbuchu, kdyby se využíval kyslík ze vzduchu musel by nastávat jeho prudký přívod, který by působil proti síle výbuchu a hlavně by se nedala nálož utěsnit (což je standardní postup třeba při trhání skal) a tím by se snižovala účinnost. Vyjímkou jsou některé moderní látky používané ve formě aerosolů, ty využívají vzdušný kyslík a pro svou činnost nutně musí být rozprášeny a smíšeny se vzduchem. Podobně je to s raketovými palivy, ta tuhá obvykle nepoužívají další okysličovadlo a proto jsou motory na TPH velmi jednoduché (většinou) naopak motory na tekuté palivo okysličovadlo v nějaké formě používají (palivo ho samo neobsahuje) . Chemicky to po mně nechtěj, dávno jsem zapoměl všechny vzorce Smile ale princip je tenhle a proto je docela jedno zda výbuch je na zemi, ve vodě nebo třeba ve vzduchoprázdnu. Ostatně většina granátů, pum a dalších pyrotechnických "hraček" je úmyslně co nejtěsněji uzavřena, důvod je ten že tím se zvyšuje účinek (laicky Smile obal se natlakuje a ve chvíli kdy se tlak uvolní tím že obal praskne je síla exploze vyšší protože se uvolní v jednom okamžiku a ne postupně - ono je to složitější ale takhle se to dá nejsnáz pochopit) je tedy obvykle jedno v jakém prostředí fungují, ve vodě se naopak rázová vlna šíří díky nestlačitelnosti vody lépe než ve vzduchu. (hlubiné nálože to využívají)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193086Verze : 0
  Avatar
  Potvrdzujem bitaxeho slová - pušný prach je mechanická zmes horľaviny a okysličovadla. Ďalšia v minulosti (ale aj v súčasnosti) hojne používaná látka - nitroglycerín (základná zložka dynamitu) obsahuje "horľavinu" i "okysličovadlo" spojené v jednej molekule, preto môže "horenie" prebiehať oveľa rýchlejšie - čo znamená, že energia sa omnoho lepšie využije v detonačnej vlne.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193089Verze : 0
  MOD
  Avatar
  coz o to, me to napadlo, jen jsem netusil, ze okyslicopvadlo je primo soucasti te vybusniny ... musim se na to nekdy podivat chemicky, pravdou je, ze jsem ty vzorce taky nekdy nekde mel, ale buh vi, kde skoncily Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193096Verze : 0
  MOD
  Avatar
  U většiny výbušnin je okysličovadlo součástí, jinak by to v podstatě nefungovalo, vyjímkou jsou některé už vzpomínané aerosoly (ale i třeba podpora výbuchu rozptýlením prážku vhodného složení). Pokud bys to dokázal vysvětlit chemicky určitě by to bylo zajímavé pro dost lidí, já bych to určitě zvládl sotva (leda po nachytření od někoho kdo to zná).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193102Verze : 0
  Avatar
  Mám možná pro pyrotechniky trapný dotaz, ale dneska jsme vedli debatu v práci o plastických trhavinách a mám jednu nevyjasněnou otázku.


  Jak dochází k výbuchu semtexu (tedy výbuchem rozbušky či pouze chemickou reakcí rozbušky a hmoty, ...??), jde mi primárně o to, co obsahuje rozbuška a jak se pak šíří výbušná vlna dále?? Stejně tak by mě zajímalo, jak je tato rozbuška iniciována - impulsem ??


  Díky moc ..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193122Verze : 0
  Avatar
  semtex se odpaluje elektricky, ohnem se pokud se nepletu odpalit neda, takze rozbuska udela jiskru, zbytek vyresi plastik Smile


  pres kamarada chemika resime ty podvodni vybuchy, uz mam prvni nastrel, ale jeste na tom pracujeme ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193125Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Plastické trhaviny obecně se pouhou teplotou zapálit nedají (dokonce se s nimi dá topit, prostě shoří a škod nenatropí) pokud mne paměť neklame je odpalování pomocí roznětky (tedy výbuchem který iniciuje následně vybuchnutí vlastní trhaviny) roznětka může být samozřejmě odpálena jakkoli, tedy jak elektricky tak třeba zapálením (třeba zpožďovací slože, doutnáku, nebo i vlastní počinové nálože - pokud jste sebevrah Smile ) Ale podobně se odpaluje víc věcí, třeba i zmíněný dynamit (to je vlastně nitroglycerin ztužený přidáním nějakého materiálu a je rovněž odpalován menším výbuchem (byla to původně malá prachová náložka) který je zapálen třeba doutnákem. Hra je stále stejná Smile malý počinový výbuch způsobí výbuch vlastní nálože (v náboji je to stejné) počinová nálož může být odpálena i mechanicky (třeba úderem) na slož třeba typu kyselina pikrová, třaskavá rtuť a podobně. Klepnout do toho lze v podstatě čímkoli Smile od vymykaných strojků s časováním až po třeba kladivo v ruce dobrodruha Smile (Indiana Jones a spol). Po pravdě bych se od podobných věcí jako jsou zmíněné třaskavé slože doporučil držet dál, obvykle jsou to věci poměrně háklivé a na rozdíl od plastických trhavin které jsou stabilní se chovají dosti nepříjemně a je třeba s nimi zacházet jak s ženskou v přechodu Smile . Ze semtexu si můžete klidně modlovat figurky (je to taková dost tuhá plastelína různých barev (já viděl pokud se dobře pamatuju zelený, černý a oranžový) podle "výkonu" ten oranžový (slavný) je ve skutečnosti běžná průmyslová trhavina které je po světě v obdobných parametrech mraky, jestli zrovna tenhle použila Lybie netuším (osobně si myslím že ne) problém byl že se do něj nepřidával chemický marker umožňující vyhledávání (třeba na letištích) a hlavně že ho Lybie reexportovala, třeba IRA a zřejmě i dalším podobným organizacím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193135Verze : 0
  Avatar
  Díky díky, ale teď jsem z toho celkem jelen Smile


  Chápu Semtex a složení, ale dost dobře nechápu čím se to odpaluje a vy jste mi tady dali dvě odpovědi. Moje otázka spíš směřovala na samotnou rozbušku ne na iniciaci rozbušky - já to chápu tak, že jsou dva kroky po sobě tedy jeden je iniciace roznětky a poté následuje krok č. 2 tedy od rozbušky k hmotě a výbuchu. V mé otázce mi tedy jde o krok č.2 - zda to funguje tak, že elektricky odpálím rozbušku, která způsobí předvýbuch a ten způsobí dále výbuch Semtexu (tedy jak to popisuje Česťa, jakýsi převod mezi elektrickým impulsem) nebo zda přímo tedy, že Semtex reaguje na nějakou "nepříjemnou" sloučeninu (jako to funguje v některých torpédech) či přímo rozbuška dále vygeneruje elektrický impuls, který samotný způsobí výbuch semtexu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193138Verze : 0
  Avatar
  Výbuch rozbušky dodá energiu, ktorá spôsobí následnú iniciáciu trhaviny. Túto energiu môžme dodať rozbuškou (najčastejšie), ale aj hocijakým iným spôsobom (úderom, tlakom), podmienkou je že musí prekonať potrebnú iniciačnú energiu výbušniny - napr. nitrogycerínu stačí dodať veľmi málo mechanickej energie a dôjde k výbuchu, ale napríklad TNT v hranoloch môžme zapáliť a kľudne horí (obyčajný plameň nemá dostatok energie na spôsobenie reakcie). Je jedno či je počiatočná energia dodaná mechanicky, elektricky, chemicky, ale jej množstvo musí byť také aby spustilo explozívnu reakciu... Energia rozbušky je väčšinou sústredená na jedno miesto v trhavine, takže je väčšia šanca že v danom mieste sa táto reakcia začne. Pri začatí reakcie na jednom mieste výbušniny sa explozívne horenie ďalej šíri a dodáva potrebnú energiu ďalším častiam výbušniny. Existuje na to aj nejaký pojem, súvisiaci s rýchlosťou. Bohužiaľ predpis, ktorý o tom pojednáva nemám k dispozícii...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193142Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Výbušniny - rozlišení základních pojmů


  Před léty jsem si četl v učebnici chémie a ta rozlišovala několik druhů a stupňů výbušnin:
  - podle určení
  - podle účinku
  - podle rychlosti hoření


  Ty další stupně si již nepamatuji, proto jsem si celou záležitost pokusil oživit internetem. Ještě štěstí, že nejsm minér, určitě bych si "utrhl ruce u samé zadele".


  Střeliviny
  Chemické látky, uvolňující větší množství energie a objem plynů. Střeliviny mají nižší rychlost hoření než trhaviny. Konstrukcí jsou předurčeny k výmetu předmětů z hlavně, nebo k hoření v raketových motorech.


  Trhaviny
  Chemické látky, uvolňující velké množství energie, tepla a objemu plynů, ve velmi krátkém časovém úseku. Za běžných podmínek jsou méně citlivé na vnější vlivy. K jejich roznětu se používají rozbušek s třaskavinou.


  Třaskaviny
  Chemické látky, velmi citlivé na vnější podněty při kterých dochází k vznícení a výbuchu. Například: náraz, elektrický impuls, zajiskření, teplo. Rychlost hoření třaskavé slože probíhá v mnohonásobně kratším časovém úseku než u ostatních výbušnin. Třaskavin se používá jako roznětných (počinových) složí v rozbuškách.


  Bleskovice
  Je zápalná šňůra plněná brizantní trhavinou o různých průměrech. Na rozdíl od zápalnice má barvu zelenou a jádro (výbušná směs) má barvu červenou. Počinuje se běžnou průmyslovou rozbuškou. Detonace se po ní šíří rychlostí asi 6000 až 8000 m/s a je schopná iniciovat všechny běžné trhaviny. Je mi známo, že dva až tři závity bleskovice omotané kolem stromu (telegrafního sloupu) jsou schopny přerazit a povalit vzrostlý strom.


  Zápalnice
  Díky nízké spolehlivosti je její používání na ústupu. Důvodem selhání nejčastěji bývá nevhodné skladování, příprava a připojení k rozbušce. Zápalnice má povrch v černé barvě. Rychlost hoření se pohybuje mezi 110 až 140 m/s. Naše normy stanovily rychlost hoření na 120 m/s. K iniciaci trhaviny musí být zápalnice opatřena rozbuškou. Zápalnice se vyrábějí ve velkém množství druhů, podle účelu použití. Například do vlhkého prostředí, pod vodu, rychle hořící, pomale hořící, bezpečnostní, ...


  Rozbuška či roznětka
  Zařízení zajišťující zapálení flegmatických výbušnin. Všechny jsou plněny třaskavou směsí vhodnou k rozníčení stabilních trahavin. Podle technického řešení lze je rozdělit na elektrické, chemické, mechanické, ...


  Internet
  http://pxd.czechian.net/
  www.21stoleti.cz
  www.soptik-pyro.cz
  www.soptik-pyro.cz
  www.survivor.cz
  http://www.vojsko.net/encyklopedie.php
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193144Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Přesto že informace dodané kolegou Tintěrou jsou perfektně utříděné (jako u něj vždy) dovolil bych si poněkud zapochybovat o tvrzení " Je mi známo, že dva až tři závity bleskovice omotané kolem stromu (telegrafního sloupu) jsou schopny přerazit a povalit vzrostlý strom. " Bleskovicí se samozřejmě strom zkácet dá, problém je že když to zjednoduším tak hůř se kácí strom než přeráží kolej, obvykle je třeba o dost více závitů než zmíněné dva až tři (má to souvislost s tvrdostí materiálu a jeho stlačitelností, tvrdé materiály - třeba ta kolejnice - se lámou snáze než materiály měkčí kde dochází k většímu tlumení rázu výbuchu) po pravdě jsme vždy tohle poráželi cca 20 závity, možná by stačilo o něco méně ale tři asi ne. Ono je to s trháním čehokoli docela zajímavé, jeden z nejhorších materiálů (kamených) na trhání je třeba vápenec, výbuch v něm ztrácí rychle na síle, na rozdíl třeba od žuly, kde se naopak dobře šíří, a podobně se to děje ve spoustě materiálů, velmi zjednodušeně se dá říci že čím je hmota hmomogenější tím lépe se trhavinou ničí (snáze praskne) naopak ale, je při malém množství (podkritickém Smile ) méně poškozována. I zde to má souvislost dále s tvrdostí a křehkostí materiálu (prostě je to věda a není to tak jednoduché jak se mezi lidem vypráví Smile ).
  U plastiku (ale i dalších výbušnin) lze výbuch směrovat vhodným tvarem nálože (je to podobné jako u kumulativních náloží) který vytvoří směrovaný výbuch a tím větší ráz v určitém směru.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#193316Verze : 0
  Avatar
  Přestože je tato diskuse již značně "fousatá" doplním ...
  Pokud mě paměť neklame ...
  pro kácení dřeva bleskovicí platilo, že jeden závit vytrhne zhruba 1 cm dřeva, takže se počítal průměr děleno dvěma = počet závitů
  Plus se dával jeden navíc "pro sihr" Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#281852Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - von Fenstein :

  Díky díky, ale teď jsem z toho celkem jelen Smile


  V mé otázce mi tedy jde o krok č.2 - zda to funguje tak, že elektricky odpálím rozbušku, která způsobí předvýbuch a ten způsobí dále výbuch Semtexu  Ano Semtex je trhavina, obdobne ako vsetky vybusniny ktore sa pouzivaju na vybuchy.
  Trhaviny sa iniciuju tlakovou vlnou, to znamena mensim vybuchom. (Ak ju podpalite tak zhori, ale ak po nej udriete kladivom tak moze vybuchnut.)


  V otazke ohladne Semtexu to znamena ze do Semtexu sa zatlaci rozbuska ktora svojim vybuchom odpali naloz Semtexu.
  Samotna rozbuška moze byt iniciovana elektricky, plamenom alebo tlakom.


  Uz samotna rozbuska byva viac stupnova, na zaciatku je malicka pocinova napln traskaviny citliva na niektory druh podnetu (iskra, teplota, tlak) ta zapali dalsiu naloz, ktora zosilni vybuch na potrebnu uroven.


  Napriklad u leteckych bomb je zapalovac bomby niekolko stupnovy s ucinkom prirovnatelnym k rucnemu granatu, ale to je este malo na bezpecnu iniciaciu bomby preto su obvykle v bombe este umiestnene Pentritove detonatory (valceky podobne dynamitu,o hmotnosti 125g) ktore svojim vybuchom odpalia naloz Tritolu v bombe.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/50066#499290Verze : 0