Mézl, Ondřej

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 348 příspěvků vloženo, 1869 editováno a 259 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Mézl, Ondřej

divisní generál / Division General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mézl Mézl
    Jméno:
    Given Name:
    Ondřej Ondřej
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ondřej Mézl
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    divisní generál Division General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    02.12.1887 Klopotovice /
    02.12.1887 Klopotovice /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    06.09.1968 Los Angeles
    06.09.1968 Los Angeles
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/57745#208628Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mézl Mézl
    Jméno:
    Given Name:
    Ondřej Ondřej
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ondřej Mézl
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    01.09.1898-01.09.1904 Zemská česká reálka, Prostějov
    19.09.1904-09.02.1906 Česká státní reálka, Lipník nad Bečvou
    15.02.1906-21.07.1906 Česká zemská vyšší reálka, Kroměříž
    01.10.1907-15.08.1910 Vysoká škola technická, Brno
    01.09.1898-01.09.1904


    19.09.1904-09.02.1906


    15.02.1906-21.07.1906


    01.10.1907-15.08.1910
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    01.11.1910-15.02.1911 Škola jednoročních dobrovolníků, Brno
    DD.04.1921-DD.08.1921 Informační kurs pro generály a plukovníky, Praha
    DD.10.1928-DD.10.1929 Kurs pro vyšší velitele, Praha
    01.11.1910-15.02.1911
    DD.04.1921-DD.08.1921
    DD.10.1928-DD.10.1929
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.10.1911 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.09.1914 poručík rakousko-uherské branné moci
    10.06.1916 poručík srbské armády
    25.12.1916 poručík ruské armády
    29.01.1918 poručík legií
    01.06.1918 podkapitán legií
    01.12.1919 major legií
    01.04.1920 podplukovník ruských legií
    01.09.1920 podplukovník pěchoty
    28.06.1923 plukovník pěchoty
    13.11.1930 brigádní generál
    05.03.1936 divisní generál
    01.02.1946 divisní generál ve výslužbě
    01.10.1911 ?
    01.09.1914 ?
    10.06.1916 ?
    25.12.1916 ?
    07.02.1918 ?
    01.06.1918 ?
    01.12.1919 Major of Legions
    01.04.1920 Major
    01.09.1920 ?
    28.06.1923 Colonel
    13.11.1930 Brigade General
    05.03.1936 Division General
    01.02.1946 Division General (Ret.)
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    07.07.1920-21.09.1920 Velitel : 6. československý střelecký pluk
    01.01.1924-31.12.1924 Velitel : Pěší pluk 1
    00.12.1929-13.11.1930 Velitel : 13. pěší brigáda
    13.11.1930-00.08.1931 Velitel : 13. pěší brigáda
    DD.08.1931-DD.12.1933 Velitel : 9. pěší brigáda
    DD.12.1933-15.10.1935 Velitel : 1. horská brigáda
    00.09.1936-25.09.1938 Velitel : VI. sbor
    24.09.1938-15.10.1938 Velitel : Velitelství XVI. hraničního pásma
    15.12.1938-14.03.1939 Velitel : VI. sbor
    DD.03.1939-DD.03.1939 Velitel : VI. sbor


    DD.09.1910-DD.11.1910 Zeměbranecký pěší pluk č. 14, jednoroční dobrovolník
    DD.11.1910-DD.02.1911 vojenské studium, Brno
    DD.02.1911-DD.09.1911 Zeměbranecký pěší pluk č. 14, velitel pěší čety
    DD.08.1914-DD.03.1915 Zeměbranecký pěší pluk č. 14, velitel pěší čety
    DD.03.1915-DD.04.1915 Zeměbranecký pěší pluk č. 14, velitel pěší roty
    07.04.1915 zajetí na východoevropském válčišti
    07.04.1915-12.06.1916 ruské zajatecké tábory
    12.06.1916-14.09.1916 4. srbský dobrovolnický pluk, velitel pěší čety
    14.09.1916-24.12.1916 4. srbský dobrovolnický pluk, velitel pěší roty
    24.12.1916-13.06.1917 Československý náhradní prapor, důstojnická skupina 13.06.1917-12.08.1917 Komise pro výstavbu československých vojenských jednotek, náborový důstojník
    12.08.1917-12.10.1917 6. československý střelecký pluk, velitel pěší čety
    12.10.1917-03.06.1918 6. československý střelecký pluk, velitel průzkumného oddílu
    03.06.1918-10.08.1918 6. československý střelecký pluk, velitel improvizovaného obrněného vlaku
    10.08.1918-20.08.1918 6. československý střelecký pluk, velitel průzkumného oddílu
    20.08.1918-01.10.1918 6. československý pěší pluk, velitel průzkumného oddílu
    01.10.1918-07.10.1918 6. československý pěší pluk, velitel praporu
    07.10.1918-17.01.1919 6. československý střelecký pluk, velitel praporu
    17.01.1919-07.07.1920 6. československý střelecký pluk, zástupce velitele pluku
    07.07.1920-24.09.1920 6. československý střelecký pluk, velitel pluku
    24.09.1920-DD.04.1921 Hraničářský prapor 6, velitel
    DD.04.1921-DD.08.1921 vojenské studium, Praha
    DD.08.1921-01.01.1924 Hraničářský prapor 6, velitel
    01.01.1924-01.01.1925 Pěší pluk 1, velitel
    01.01.1925-09.03.1925 Zahraniční oddělení presidiálního odboru ministerstva, referent
    09.03.1925-30.09.1928 Úřad vojenského přidělence Republiky československé v Bělehradě, vojenský přidělenec
    01.10.1928-15.10.1929 vojenské studium, Praha
    15.10.1929-01.12.1929 Pěší pluk 8, velitel
    01.12.1929-DD.05.1931 13. pěší brigáda, velitel
    DD.05.1931-02.04.1933 9. pěší brigáda, velitel
    02.04.1933-30.06.1936 1. horská brigáda, velitel
    30.06.1936-26.09.1938 VI. sbor, velitel
    26.09.1938-06.12.1938 XVI. hraniční pásmo, velitel
    06.12.1938-14.03.1939 VI. sbor, velitel
    DD.01.1940-DD.02.1940 odchod do exilu
    DD.03.1940-13.08.1940 Československá vojenská správa, pověřenec pro jihovýchodní Evropu
    13.08.1940-30.11.1943 Československá vojenská mise pro Blízký východ, náčelník mise
    26.04.1944-28.07.1944 Československá vojenská mise u 21. skupiny armád, náčelník mise
    28.07.1944-02.05.1945 Československá vojenská mise u spojeneckého hlavního velitelství, náčelník mise
    02.05.1945-01.01.1946 dovolená s čekaným
    07.07.1920-21.09.1920 Commander : 6th Czechoslovak Rifle Regiment
    01.01.1924-31.12.1924 Commander : 1st Infantry Regiment
    00.12.1929-13.11.1930 Commander : 13th Infantry Brigade
    13.11.1930-00.08.1931 Commander : 13th Infantry Brigade
    DD.08.1931-DD.12.1933 Commander : 9th Infantry Brigade
    DD.12.1933-15.10.1935 Commander : 1st Mountain Brigade
    00.09.1936-25.09.1938 Commander : 6th Corps
    24.09.1938-15.10.1938 Commander : Headquarters of the 16th Border Zone
    15.12.1938-14.03.1939 Commander : 6th Corps
    DD.03.1939-DD.03.1939 Commander : VI Corps


    DD.09.1910-DD.11.1910 ?
    DD.11.1910-DD.02.1911 ?
    DD.02.1911-DD.09.1911 ?
    DD.08.1914-DD.03.1915 ?
    DD.03.1915-DD.04.1915 ?
    07.04.1915-07.04.1915 ?
    DD.04.1915-DD.06.1916 ?
    DD.06.1916-DD.08.1916 ?
    DD.08.1916-DD.12.1916 ?
    DD.12.1916-DD.06.1917 ?
    DD.06.1917-DD.10.1917 ?
    DD.10.1917-DD.06.1918 ?
    DD.06.1918-DD.10.1918 ?
    DD.10.1918-DD.04.1920 ?
    DD.04.1920-DD.09.1920 ?
    DD.09.1920-DD.04.1921 ?
    DD.04.1921-DD.08.1921 ?
    DD.08.1921-DD.01.1924 ?
    DD.01.1924-DD.01.1925 ?
    DD.01.1925-DD.03.1925 ?
    DD.03.1925-DD.09.1928 ?
    DD.10.1928-DD.10.1929 ?
    DD.10.1929-DD.12.1929 ?
    DD.12.1929-DD.05.1931 ?
    DD.05.1931-DD.12.1933 ?
    DD.12.1933-DD.06.1936 ?
    DD.06.1936-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.12.1938 ?
    DD.12.1938-DD.03.1939 ?
    DD.02.1940-DD.02.1940 ?
    DD.03.1940-DD.08.1940 ?
    DD.08.1940-DD.04.1944 ?
    DD.04.1944-DD.05.1945 ?
    DD.05.1945-DD.01.1946 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1916
    Řád Sv. Stanislava 3. třída s meči a mašlí
    Order of St Stanislaus 3rd Class with Swords and Bow
    Орден Святого Станислава 3-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sv. Anny 2. třídy s meči
    Order of St. Anne 2nd Class with Swords
    Орден Святой Анны 2 степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1919
    Vojenský kříž
    Military Cross
    Military Cross
    -


    DD.MM.1920
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1922
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1922
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1923
    Pamětní medaile na válku 1914-1918
    Commemorative Medal for War 1914-1918
    Spomenica rata 1914-1918
    -


    DD.MM.1926
    Pamětní Kříž na válku 1916-1919
    Commemorative Cross of the War 1916-1919
    Crucea Comemorative a Razboiului 1916-1919
    -


    DD.MM.1926
    Pamětní Kříž na válku 1916-1919
    Commemorative Cross of the War 1916-1919
    Crucea Comemorative a Razboiului 1916-1919
    -


    DD.MM.1926
    Řád bílého orla 3. třída
    Order of White Eagle 3rd Class
    Орден белог орла 3. cтепен
    -


    DD.MM.1926
    Řád polského znovuzrození 3. třída
    Order of Polonia Restituta 3rd Class
    Order Odrodzenia Polski III Klasa
    -


    DD.MM.1928
    Pamětní medaile na válku 1914-1918
    Commemorative Medal for War 1914-1918
    Spomenica rata 1914-1918
    -


    DD.MM.1928
    Řád Spasitele zlatý kříž - 4. třída
    Order of Redeemer Golden Cross -4th Class
    Τάγμα του Σωτήρος
    -


    DD.MM.1929
    Řád Sv. Sávy 3. třída
    Order of St. Sava 3rd Class
    Орден Светог Саве 3. ред
    -


    DD.MM.1941
    Kříž za chrabrost
    Cross of Valour
    Krzyż Walecznych
    -


    DD.MM.1942
    Řád Jugoslávské koruny 2. třída
    Order of Yugoslav Crown 2nd Class
    Orden Jugoslavenske krune 2 stepen
    -


    DD.MM.1942
    Řád Spasitele komandér - 3. třída
    Order of Redeemer Commander - 3rd Class
    Τάγμα του Σωτήρος
    -
    Zaniklé státy / Defunct States

    DD.MM.1943
    Řád Nilu 3. třída
    Order of Nile 3rd Class
    Nishan al-Nil
    -


    DD.MM.1943
    Řád polského znovuzrození 2. třída
    Order of Polonia Restituta 2nd Class
    Order Odrodzenia Polski II Klasa
    -


    DD.MM.1944
    Válečný kříž 1939-1945
    Cross of War
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1944
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    -


    DD.MM.1944
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1944
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1945
    Pamětní odznak Čs. dobrovolce z let 1918-1919
    Commemorative Cross of Czechoslovak Volunteers from 1918-1919
    Pamětní odznak Čs. dobrovolce z let 1918-1919
    -


    DD.MM.1945
    Řád lázně rytíř komandér (vojenský) 2. třída
    Order of Bath Knight Commander (Mil.) 2nd Class
    Order of Bath Knight Commander (Mil.) 2nd Class
    -


    DD.MM.1945
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    -


    DD.MM.1945
    Medaile Za obranu
    Defence Medal
    Defence Medal
    -


    DD.MM.1945
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -


    DD.MM.1945
    Africká hvězda
    Africa Star
    Africa Star
    -


    DD.MM.1945
    Záslužná legie legionář (4.třída)
    Legion of Merit Officer - Legionnaire(4th Class)
    Legion of Merit (4th Class)
    -


    DD.MM.1947
    Pamětní odznak druhého národního odboje
    The Commemorative medal of the Second National Revolt
    Pamětní odznak druhého národního odboje
    -


    DD.MM.1948
    - Pamětní odznak 6. střeleckého pluku hanáckého
    The Commemorative Medal of the 6th Shooting Regiment "Hanacky"
    Pamětní odznak 6. střeleckého pluku hanáckého.
    -


    DD.MM.1948
    Bachmačská pamětní medaile
    Commemorative medal of Battle of Bachmach
    Bachmačská pamětní medaile
    -

    Poznámka:
    Note:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Klobouk, Zdeněk - Indrák, Petr: Divizní generál Ondřej Mézl v kontextu doby. Tovačov, Tovačovský zámek o. p. s. 2010.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/57745#375419Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Narozen 2.12.1887 Klopotovice ( okr. Přerov )
    Zemřel 6.9.1968 USA - Kalifornie


    1910 nastoupil jako jednoroční dobrovolník presenční službu, absolvoval školu pro důstojníky v záloze


    1911 odešel do civilu a pracoval jako úředník v Brně


    1914 po mobilisaci odvelen na ruskou frontu v řadách 14. zeměbraneckého polního pluku


    7.4.1915 přešel na ruskou stranu, zajat v hodnosti praporčíka


    V srpnu 1915 podal přihlášku do čs. družiny


    1.7.1917 presentován u čs. vojska v Rusku, v hodnosti podporučíka zařazen k 6. střeleckému pluku jako velitel zvědné roty, účastní se bitvy u Zborova


    1918 v bitvě u Bachmače


    1919 velitelem obrněného vlaku


    1920 přešel v hodnosti majora z čs. legií do stavu čs. armády


    1920 podplukovník


    1925 - 1927 Vojenský atašé v Jugoslávii


    1929 - 1931 Velitel 13. brigády


    1931 - 1933 Velitel 9. brigády


    1.1.1936 divizní generál


    1936 - 1938 Velitel VI sboru


    1938 Velitel pohraničního pásma XVI Košice


    V roce 1939 po okupaci se zapojil do činnosti odbojové skupiny Obrana národa, hrozilo mu však zatčení a proto unikl do Francie


    13.8.1940 Vedoucí československé vojenské mise na Středním východě, používal krycí jméno Andrej Gak


    1945 zástupce čs. armády u nejvyššího velitele spojeneckých sil na Západě


    Na podzim 1945 penzionován


    1948 po únoru emigroval do Anglie a poté se odstěhoval do USA, v ČR degradován na vojína a zbaven všech vyznamenání


    do 1968 žil v Kalifornii a aktivně se zapojoval do činnosti v krajanských spolcích


    6.9.1968 v USA umírá


    1991 posmrtně rehabilitován


    28.10.2009 udělen Řád Bílého lva im memoriam



    Jeho manželka byla za 2. sv. války vězněna.



    Zdroj: http: www.generals.dk
    http://www.vuapraha.army.cz/
    http://obeclegionarska.cz/aktualne/?aid=104
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/57745#325181Verze : 0