RUM - šabľa vz.1861 pre finančnú stráž

Šabľa pre finačnú stráž
Säbel der österreichischen Finanzwache
Šavle pro finanční stráž


Šabľa pre finančnú sa tvarovo veľmi podobá na šabľu pre rakúskych žandárov od ktorej sa líši len niekoľkými detailami. V prvom rade zbraň obvykle nemá otvory pre zápästník a portepee sa nosilo jednoducho zaviazané okolo koša. Ďalším drobným, ale podstatným rozdielom je, že na hornom a dolnom kovaní pošvy sa nachádzajú dva rovnobežné pásiky kolmo na pošvu.
Súprava a kovanie pošvy je železné, alebo z bieleho kovu. Kôš pásový, esovite prehnutý, rozšírený do súmerného záštitného listu na konci ukončeného volutou. Rukoväť drevená, potiahnutá kožou, spevnená splietaným drôtom. Hlavica jednoduchá, profilovaná objímka. Kovová pošva poťiahnutá kožou, ukončená ostrohou.


rozmery zbrane:


Dĺžka zbrane: 873 mm
Dĺžka čepele: 737 mm
Šírka čepele: 24 mm
Prehnutie čepele: 12 mm
Váha: 510 g


Ide o rozmery konkrétnej zbrane, ktoré vzhladom na množstvo výrobcov treba považovať len za orientačné.


zdroj:
Jan Šach, Petr Moudrý: Chladné zbrane v habsburskej monarchii, Ars-Arm Praha, ISBN 80-902043-4-1
Môj archív


Na obrázku je zbraň z mojej zbierky, ktorú sa mi nedávno podarilo získať. Je v dosť zlom stave, niekto ju ponatieral rôznymi farbami, ktoré niesú pôvodné, žial iný obrázok, na ktorý by sa nevzťahovali autorské práva sa mi nepodarilo získať. Chystám sa ale na jej rekonštrukciu, tak prípadne neskôr prihodím lepšie fotky...
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-vz-1861-pre-financnu-straz-t58889#212632 Verze : 0
pridám jeden lepší obrázok


zdroj:
Jan Šach, Petr Moudrý: Chladné zbrane v habsburskej monarchii, Ars-Arm Praha, ISBN 80-902043-4-1
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-vz-1861-pre-financnu-straz-t58889#238542 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více