Mansfeld, Miloslav

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 379 příspěvků vloženo, 2091 editováno a 3222 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Mansfeld, Miloslav

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mansfeld Mansfeld
    Jméno:
    Given Name:
    Miloslav Miloslav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Miloslav Jan Mansfeld
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor generalmajor
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    14.12.1912 Dalovice /
    14.12.1912 Dalovice /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    21.10.1990 Londýn
    21.10.1990 London
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    instruktor 51.OTU Cranfield,
    velitel A letky 68. peruť RAF
    instruktor 51.OTU Cranfield,
    commander A flight 68. squadron RAF
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    čs. stíhací eso, 10-0-2 vítězství (+ 2 střely V-1)
    fighter ace, Victory 10-0-2 (+ 2 x V-1)
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.praha14.cz/MC/letci/mansfeld.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/59092#335928Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mansfeld Mansfeld
    Jméno:
    Given Name:
    Miloslav Miloslav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Miloslav Jan Mansfeld
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    25.07.1941
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    14.11.1941
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    23.06.1942
    Záslužný letecký kříž
    Distinguished Flying Cross
    Distinguished Flying Cross
    -


    05.05.1943
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    05.05.1943
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    05.05.1943
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    05.05.1943
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    05.05.1943
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    06.04.1944
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    13.03.1945
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    04.05.1945
    Řád Za vynikající službu
    Distinguished Service Order
    Distinguished Service Order
    -


    01.07.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    23.03.1946
    Řád bratrství a jednoty 2. třídy (se stříbrným věncem)
    Order of Brotherhood and Unity 2nd Class (with Silver Wreath)
    Orden bratstva i jedinstva sa srebrnim vencem
    -


    01.01.1953
    Letecký kříž
    Air Force Cross
    Air Force Cross
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    štítky F - VB


    DD.MM.RRRR
    Vojenský řád "Za svobodu", stříbrná medaile
    Military Order "For Freedom", Silver Medal
    Stříbrná medaile československého vojenského řádu "Za svobodu"
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za obranu
    Defence Medal
    Defence Medal
    -


    DD.MM.RRRR
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -


    DD.MM.RRRR
    Evropská hvězda leteckých osádek
    Air Crew Europe Star
    Air Crew Europe Star
    with Atlantic Clasp


    DD.MM.RRRR
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    with Battle of Britain Clasp
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.praha14.cz/MC/letci/mansfeld.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/59092#213093Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Narodil se 14.12.1912 Dalovice (okr. Mladá Boleslav )
    Zemřel 21.10.1991 Londýn



    1914 jeho otec byl odvelen na ruskou frontu a v Haliči zemřel na choleru


    Po základní školní docházce se vyučil automechanikem na odborné pokračovací škole.


    1930 - 1932 absolvoval školu pro odborný dorost letectva při VLU v Prostějově -
    pilot dvoumístných letounů


    1.7.1932 odvelen k 72. letce Leteckého pluku 6 Milovice


    květen 1934 - červen 1934 kurz pro stíhací piloty v prostějově


    1.7.1934 odvelen k 91. noční stíhací letce Leteckého pluku 6, Praha - Kbely


    květen 1935 - červen 1935 kurz nočního létaní Praha


    1.4.1936 učitelem létání u plukovní letky


    duben 1938 zúčastnil se přelétání sovětských dvoumotorových bombardovacích letounů SB-2 (v Československu označovaných jako B-71) ze Sovětského svazu do Československa


    1.1.1939 pilotem u VTLÚ Letňany


    3.6.1939 Těšína přešel hranice do Polska


    20.6.1939 na lodi Sobieskipřiplul do Francie a odtud putoval na výcvikovou základnu Cizinecké legie v severoafrickém Sidi Bel Abbés


    2.10.1939 povýšen na rotného a odeslán k letectvu


    27.11.1939 školen na letecké základně v Châteauroux


    21.5.1940 školen na základně v Tafaraoui na strojích Marcel Bloch MB-200 a MB-210, do samotných bojů už nezasáhl


    12.7.1940 na lodi Neuralia doplul do anglického Liveroolu


    25.7.1940 přijat do RAF v hodnosti Sergeant, vrací se k stíhacímu letectvu


    21.9.1940 k 6. OTU v Sutton Bridge, školen na Hurricanech Mk.I


    5.10.1940 odvelen k 111.stíhací peruti ve Skotsku


    13.11.1940 společně s P/O Peterem J. Simpsonem a Sgt Otmarem Kučerou sestřelil Heinkel He 111


    zima 1940/1941 povýšen do hodnosti Pilot Officer a dobrovolně se přihlásil k nočním stíhačům


    do 18.7.1941 školen na 54. OTU v Church Fentonu ve výcviku pro noční stíhání


    18.7.1941 přidělen do High Ercallu k 68. noční stíhací peruti


    2.8.1941 první operační let u 68. perutě


    12.11.1941 sestřelil dva bombardovací He 111 od III./KG 40 a třetí poškodil


    20.1.1942 v rámci 68. perutě ustanovena čs. letka


    22.10.1942 - 15.5.1943 zástupcem velitele B-letky u 68. peruti


    15.5.1943 instruktor v Cranfieldu u 51. OTU


    9.6.1943 - 10.10.1943 absolvoval kurs instruktorů létání u No 3 Flying Instructors School v Castle Combe


    10.10.1943 - 1.5.1945 velitelem A-letky


    do 9.5.1945 nalétal celkem 489 operačních hodin, z toho 386 v noci. Sestřelil 10 nepřátelských letounů (z toho dva ve spolupráci) a dvě bezpilotní střely V-1; další dva letouny poškodil. Válku ukončil v britské hodnosti Squadron Leadera a československé poručík


    16.8.1945 po návratu do vlasti přidělen k MNO Hlavnímu štábu velitelství letectva


    1.10.1945 - 15.4.1946 vykonával funkci předsedy letecké přejímací komise


    1.2.1946 jmenován velitelem 1. letky 24. leteckého pluku Biskajského v Plzni, povýšen na kapitána


    10.5.1946 - 13.7.1946 přeškolen u 13. OTU v Middleton St. George na Mosquito FB.Mk.VI


    28.10.1946 štábní kapitán


    17.11.1947 - 11.4.1948 v kurzu velitelů letek u brněnské 3. letecké divize


    12.4.1948 odeslán na zvláštní dovolenou ze služebních důvodů


    1.6.1948 odeslán na dovolenou s čekaným, tedy postaven mimo službu


    červen 1948 odchází do exilu, do Velké Británie, prohlášen za zběha


    17.7.1948 degradován ze štábního kapitána na vojína


    červenec 1948 opětovně přijat do RAF, nastoupil službu u 13. fotoprůzkumné peruti, kde zastával funkci staršího velitele letky,


    30.9.1958 odešel do výslužby


    do 1970 manažer v distribučním oddělení listu Daily Express


    1970 odchod do starobní penze


    10.9.1991 generálmajor v.v.


    21.10.1991 zemřel v Londýnské nemocnici




    Vyznamenání :
    britské -
    DSO - řád Za zásluhy,
    DFC - Záslužný letecký kříž ,
    AFC - Air Force Cross – Letecký kříž,
    The 1939-1945 Star with Battle of Britain Clasp,
    Air Crew Europe Star with Atlantic Clasp,
    Defence Medal,
    War Medal,
    Queen´s Commendation for Valuable Service in the Air,


    československé-
    5x Československý válečný kříž 1939,
    5x Československá medaile Za chrabrost,
    Československá medaile Za zásluhy I. st.,
    Pamětní medaile čs. armády v zahraničí se štítky F a VB,
    Československý vojenský řád Za svobodu II. třídy,


    jugoslávie -
    Orden bratstva i jedinstva II. třídy




    Zdroj: http://www.praha14.cz/MC/letci/mansfeld.html , http://www.army.cz/acr/raf/cast/019.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/59092#322600Verze : 0