Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 326 příspěvků vloženo, 1023 editováno a 326 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Zemské vojenské velitelství v Praze [1925-1938]

Land Military Command in Prague

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Zemské vojenské velitelství v Praze Land Military Command in Prague
    Originální název:
    Original Name:
    Zemské vojenské velitelství v Praze
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.09.1925
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Zemské vojenské velitelství pro Čechy Land Military Command for Bohemia
    Datum zániku:
    Disbanded:
    25.09.1938
    Nástupce:
    Successor:
    Mobilisační těleso 102 102nd Mobilisation Formation
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.09.1925-25.09.1938 Hlavní štáb branné moci
    15.09.1925-25.09.1938 Headquarters of the Armed Forces
    Dislokace:
    Deployed:
    15.09.1925-25.09.1938 Praha, Budova zemského velitelství /

    Velitel:
    Commander:
    15.09.1925-31.01.1926 Syrový, Jan (generál IV. hodnostní třídy)
    31.01.1926-21.12.1926 Drobný, Jan (generál IV. hodnostní třídy)
    21.12.1926-16.12.1927 Drobný, Jan (generál III. hodnostní třídy)
    16.12.1927-DD.07.1928 Drobný, Jan (armádní generál)
    00.07.1928-26.06.1931 Bílý, Josef (divisní generál)
    26.06.1931-01.04.1935 Bílý, Josef (armádní generál)
    01.04.1935-09.10.1935 Kopal, Václav (divisní generál)
    09.10.1935-15.11.1935 Petřík, Václav (brigádní generál)
    15.11.1935-25.09.1938 Vojcechovský, Sergej (armádní generál)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    15.09.1925-DD.10.1926 Hrabčík, František (plukovník generálního štábu)
    00.10.1926-04.05.1928 Kálal, Bohuslav (podplukovník generálního štábu)
    04.05.1928-DD.09.1929 Kálal, Bohuslav (plukovník generálního štábu)
    00.09.1929-DD.09.1930 Marvan, František (plukovník generálního štábu)
    00.09.1930-DD.01.1931 Hanák, Rudolf (plukovník generálního štábu)
    00.01.1931-DD.08.1931 Kotík, Ladislav (podplukovník generálního štábu)
    00.08.1931-21.02.1933 Hanák, Rudolf (plukovník generálního štábu)
    21.02.1933-DD.09.1934 Hanák, Rudolf (brigádní generál)
    00.09.1934-15.10.1935 Janáček, Josef (brigádní generál)
    15.10.1935-DD.12.1936 Klein, Karel (podplukovník generálního štábu)
    00.12.1936-DD.12.1937 Miklík, Miroslav (brigádní generál)
    00.12.1937-25.09.1938 Kašpárek, Ludvík (plukovník generálního štábu)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    15.09.1925-15.10.1935 1. divise
    15.09.1925-15.10.1937 1. jezdecká brigáda
    15.09.1925-15.10.1935 2. divise
    15.09.1925-15.10.1935 3. divise
    15.09.1925-15.10.1935 4. divise
    15.09.1925-15.10.1935 5. divise
    15.09.1925-01.01.1934 Letecký pluk 1
    15.09.1925-01.01.1937 Telegrafní prapor 1, velitelství
    15.09.1925-24.09.1938 Velitelství zemského dělostřelectva v Praze
    15.09.1925-30.09.1936 Velitelství zemského ženijního vojska v Praze
    15.09.1925-15.09.1933 Vozatajský prapor 1
    15.09.1925-15.09.1933 Vozatajský prapor 2
    01.11.1928-01.01.1934 Letecký pluk 4
    15.09.1929-01.01.1934 Letecký pluk 6
    01.10.1931-01.01.1934 Letecký pluk 5
    15.09.1933-15.09.1935 Pluk útočné vozby
    15.09.1933-01.01.1937 Telegrafní prapor 5, velitelství
    01.01.1934-25.09.1938 Velitelství zemského letectva v Praze
    15.10.1935-25.09.1938 I. sbor
    15.10.1935-25.09.1938 II. sbor
    26.09.1936-15.10.1937 4. jezdecká brigáda
    15.10.1937-22.05.1938 1. rychlá divise
    15.10.1937-24.09.1938 4. rychlá divise
    13.09.1938-24.09.1938 Velitelství 1. rychlé divise

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    15.09.1925-01.01.1934 1st Air Regiment
    15.09.1925-15.10.1937 1st Cavalry Brigade
    15.09.1925-15.10.1935 1st Division
    15.09.1925-15.09.1933 1st Train Battalion
    15.09.1925-15.10.1935 2nd Division
    15.09.1925-15.09.1933 2nd Train Battalion
    15.09.1925-15.10.1935 3rd Division
    15.09.1925-15.10.1935 4th Division
    15.09.1925-15.10.1935 5th Division
    15.09.1925-01.01.1937 Headquarters of the 1st Signal Battalion
    15.09.1925-24.09.1938 Land Artillery Command in Prague
    15.09.1925-30.09.1936 Land Genie Command in Prague
    01.11.1928-01.01.1934 4th Air Regiment
    15.09.1929-01.01.1934 6th Air Regiment
    01.10.1931-01.01.1934 5th Air Regiment
    15.09.1933-15.09.1935 Armoured Regiment
    15.09.1933-01.01.1937 Headquarters of the 5th Signal Battalion
    01.01.1934-25.09.1938 Land Air Command in Prague
    15.10.1935-25.09.1938 1st Corps
    15.10.1935-25.09.1938 2nd Corps
    26.09.1936-15.10.1937 4th Cavalry Brigade
    15.10.1937-22.05.1938 1st Rapid Division
    15.10.1937-24.09.1938 4th Rapid Division
    13.09.1938-24.09.1938 Headquarters of the 1st Rapid Division

    Manually added items:
    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Zemské vojenské velitelství v Praze
    Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/59999#389740Verze : 1
    MOD