Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 341 příspěvků vloženo, 1322 editováno a 317 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Doležal, Mikuláš

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Doležal Doležal
    Jméno:
    Given Name:
    Mikuláš Mikuláš
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Mikuláš Doležal
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    divisní generál Division General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    06.12.1889 Vlásenice /
    06.12.1889 Vlasenice /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    01.10.1941 Praha /
    01.10.1941 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    popraven nacisty executed by Nacists
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60250#217231Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Doležal Doležal
    Jméno:
    Given Name:
    Mikuláš Mikuláš
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Mikuláš Doležal
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1905-DD.07.1910 Státní reálka, Telč
    DD.10.1910-DD.07.1913 České vysoké učení technické, Praha
    DD.09.1905-DD.07.1910 ?
    DD.10.1910-DD.07.1913 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.12.1913-DD.05.1914 Škola jednoročních dobrovolníků, Innsbruck
    DD.09.1920-DD.11.1921 Kurs pro důstojníky generálního štábu, Praha
    DD.11.1921-DD.09.1922 Válečná škola, Praha
    DD.10.1929-DD.12.1929 Informační kurs pro generály a plukovníky, Versailles
    DD.01.1931-DD.09.1931 Kurs pro vyšší velitele, Praha
    DD.12.1913-DD.05.1914 ?
    DD.09.1920-DD.11.1921 ?
    DD.11.1921-DD.09.1922 ?
    DD.10.1929-DD.12.1929 ?
    DD.01.1931-DD.09.1931 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.08.1914 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.10.1914 praporčík rakousko-uherské branné moci
    01.09.1915 poručík rakousko-uherské branné moci
    20.05.1916 podporučík srbské armády
    01.01.1917 podporučík ruské armády
    15.10.1917 poručík ruské armády
    07.02.1918 poručík legií
    20.09.1918 kapitán legií
    01.01.1920 kapitán pěchoty
    01.02.1920 major pěchoty
    20.09.1922 major generálního štábu
    28.06.1923 podplukovník generálního štábu
    04.05.1928 plukovník generálního štábu
    13.07.1933 brigádní generál
    22.01.1938 divisní generál
    01.07.1939 výslužba
    01.08.1914 ?
    01.10.1914 ?
    01.09.1915 ?
    20.05.1916 ?
    01.01.1917 ?
    15.10.1917 ?
    07.02.1918 ?
    20.09.1918 ?
    01.01.1920 ?
    01.02.1920 ?
    20.09.1922 ?
    28.06.1923 ?
    04.05.1928 ?
    13.07.1933 Brigade General
    22.01.1938 Division General
    01.07.1939 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    01.10.1926-01.01.1927 Náčelník štábu : Zemské vojenské velitelství v Košicích
    DD.01.1927-04.05.1928 Náčelník štábu : Zemské vojenské velitelství v Brně
    04.05.1928-DD.09.1929 Náčelník štábu : Zemské vojenské velitelství v Brně
    DD.01.1930-DD.09.1931 Velitel : Pěší pluk 10
    DD.12.1933-DD.09.1935 Velitel : 9. pěší brigáda
    DD.10.1935-DD.01.1938 Velitel : Vysoká škola válečná
    DD.01.1938-DD.09.1938 Velitel : Vysoká škola válečná
    05.10.1938-DD.11.1938 Velitel : Velitelství VI. sboru
    DD.12.1938-DD.05.1939 Velitel : Vysoká škola válečná

    Ručně vyplněné položky:
    DD.10.1913-DD.12.1913 jednoroční dobrovolník Pluku císařských myslivců č. 1, Innsbruck
    DD.12.1913-DD.05.1914 vojenské studium, Innsbruck
    DD.05.1914-DD.10.1914 velitel pěší čety Pluku císařských myslivců č. 1, Innsbruck a východoevropské válčiště
    DD.10.1914-DD.12.1914 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 21, východoevropské válčiště
    26.12.1914-26.12.1914 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.12.1914-DD.05.1916 ruské zajatecké tábory
    DD.05.1916-DD.01.1917 velitel pěší čety 1. srbského dobrovolnického pluku, východoevropské válčiště
    DD.01.1917-DD.07.1917 důstojník Československého náhradního praporu, Borispol, Bělgorod a Kijev
    DD.07.1917-DD.09.1917 velitel pěší čety 8. československého střeleckého pluku, Borispol a Baryševka
    DD.09.1917-DD.06.1918 velitel telefonního oddílu 8. československého střeleckého pluku, Baryševka a přesun
    DD.06.1918-DD.10.1918 velitel technické roty 8. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.10.1918-DD.01.1919 nemocniční ošetřování
    DD.01.1919-DD.04.1919 přednosta spojovací služby velitelství 3. československé střelecké divise, sibiřské válčiště
    DD.04.1919-DD.07.1919 velitel evakuační roty, Vladivostok a přesun
    DD.07.1919-DD.02.1920 repatriační a zdravotní dovolená
    DD.02.1920-DD.09.1920 velitel Hraničářského praporu 4, Vimperk
    DD.09.1920-DD.09.1922 vojenské studium, Praha
    DD.09.1922-DD.09.1923 přednosta oddělení štábu Zemského vojenského velitelství pro Moravu a Slezsko, Brno
    DD.09.1923-DD.03.1924 podnáčelník štábu Zemského vojenského velitelství pro Moravu a Slezsko, Brno
    DD.03.1924-DD.10.1924 zahraniční odborná stáž, Beograd
    DD.10.1924-DD.09.1925 podnáčelník štábu Zemského vojenského velitelství pro Moravu a Slezsko, Brno
    DD.09.1925-DD.10.1926 podnáčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Brně, Brno
    DD.10.1926-DD.01.1927 náčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Košicích, Košice
    DD.01.1927-DD.10.1929 náčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Brně, Brno
    DD.10.1929-DD.12.1929 vojenské studium, Versailles
    DD.12.1929-DD.01.1930 náčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Brně, Brno
    DD.01.1930-DD.01.1931 velitel Pěšího pluku 10, Brno
    DD.01.1931-DD.09.1931 vojenské studium, Praha
    DD.09.1931-DD.12.1933 první zástupce náčelníka Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.12.1933-DD.09.1935 velitel Pěší brigády 9, České Budějovice
    DD.09.1935-DD.09.1938 velitel Vysoké školy válečné, Praha
    DD.09.1938-DD.10.1938 velitel Československé vojenské mise pro Jugoslávii, branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.12.1938 velitel Sboru VI, branná pohotovost státu
    DD.12.1938-DD.05.1939 velitel Vysoké školy válečné, Praha
    Automatically linked items:
    01.10.1926-01.01.1927 Chief of Staff : Land Military Command in Košice
    DD.01.1927-04.05.1928 Chief of Staff : Land Military Headquarters in Brno
    04.05.1928-DD.09.1929 Chief of Staff : Land Military Headquarters in Brno
    DD.01.1930-DD.09.1931 Commander : 10th Infantry Regiment
    DD.12.1933-DD.09.1935 Commander : 9th Infantry Brigade
    DD.10.1935-DD.01.1938 Commander : War College
    DD.01.1938-DD.09.1938 Commander : War College
    05.10.1938-DD.11.1938 Commander : Headquarters of the 6th Corps
    DD.12.1938-DD.05.1939 Commander : War College

    Manually added items:
    DD.10.1913-DD.12.1913 ?
    DD.12.1913-DD.05.1914 ?
    DD.05.1914-DD.10.1914 ?
    DD.10.1914-DD.12.1914 ?
    26.12.1914-26.12.1914 ?
    DD.12.1914-DD.05.1916 ?
    DD.05.1916-DD.01.1917 ?
    DD.01.1917-DD.07.1917 ?
    DD.07.1917-DD.09.1917 ?
    DD.09.1917-DD.06.1918 ?
    DD.06.1918-DD.10.1918 ?
    DD.10.1918-DD.01.1919 ?
    DD.01.1919-DD.04.1919 ?
    DD.04.1919-DD.07.1919 ?
    DD.07.1919-DD.02.1920 ?
    DD.02.1920-DD.09.1920 ?
    DD.09.1920-DD.09.1922 ?
    DD.09.1922-DD.09.1923 ?
    DD.09.1923-DD.03.1924 ?
    DD.03.1924-DD.10.1924 ?
    DD.10.1924-DD.09.1925 ?
    DD.09.1925-DD.10.1926 ?
    DD.10.1926-DD.01.1927 ?
    DD.01.1927-DD.10.1929 ?
    DD.10.1929-DD.12.1929 ?
    DD.12.1929-DD.01.1930 ?
    DD.01.1930-DD.01.1931 ?
    DD.01.1931-DD.09.1931 ?
    DD.09.1931-DD.12.1933 ?
    DD.12.1933-DD.09.1935 ?
    DD.09.1935-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    DD.10.1938-DD.12.1938 ?
    DD.12.1938-DD.05.1939 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1920
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1921
    Pamětní Kříž na válku 1916-1919
    Commemorative Cross of the War 1916-1919
    Crucea Comemorative a Razboiului 1916-1919
    -


    DD.MM.1921
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1922
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1923
    Pamětní medaile na válku 1914-1918
    Commemorative Medal for War 1914-1918
    Spomenica rata 1914-1918
    -
    -

    DD.MM.1926
    - -
    -
    -
    Řád bílého orla, 5. třída, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců


    DD.MM.1929
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -
    -

    DD.MM.1930
    - -
    -
    -
    Řád bílého orla, 4. třída, Jugoslávie
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1933
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída
    Order of Star of Romania 3rd Class
    Ordinul Steaua României Comandor
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60250#375758Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Divizní generál Mikuláš Doležal (6 Dec 1889 - 1 Oct 1941)
    30 Sep 1931 - 31 Dec 1933: Deputy Chief of the General Staff
    31 Dec 1933 - 29 Sep 1935: Commanding Officer, 9th Infantry Brigade
    30 Sep 1935 - ? 1938: Commandant, Military Academy
    ? 1938 - Sep 1938: Commander of Engineers
    Sep 1938 - 5 Oct 1938: Chief of the Military Mission to Yugoslavia
    5 Oct 1938 - ?: General Officer Commanding, VI. Army Corps



    Sources:
    Pořadní listina generálů zbrani (Schematismus) 1925, 1930 (Vojenský ústřední archiv, Praha)
    Generalita Republiky Československé, stav listopadu 1920, srpnu 1938 (Vojenský ústřední archiv, Praha)
    Československá Generalita: Armádní Generálové 1918-1938 by Jiří Fidler, Petr Havel, Petr Hofman, Vladimír Pilát, Andrej Romaňák, Eduard Stehlík
    http://www.vojenstvi.cz/
    Andris J. Kursietis, personal archives
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60250#229162Verze : 0
    Avatar
    Narozen 6. 12. 1889 Vlásenice ( okr. Pelhřimov )
    Zemřel 1.10.1941 Praha


    Manželka Olga Doležalová



    Obecna škola Božejov
    Měšťanská škola Jilemnice
    Gymnázium Telč


    1909-1913 Česká vysoká škola technická v Praze


    1.10.1913 jednoroční dobrovolník u c.k. pluku tyrolských císařských myslivců č. 1 v Innsbrucku


    1.8.1914 velitelem čety na ruské frontě


    26.12.1914 (30.12.1914*) zajat u Baligradu v Karpatech v hodnosti praporčíka


    do 19.5.1916 v ruských zajateckých táborech, naposledy Murom ve Vladimirské oblasti


    1.12.1915 ( 15.12.1915*) podává přihlášku k České družině


    20.5.1916 kvůli dlouhé době vyřizování jeho žádosti k čs. vojsku nastupuje k 1.Srbské dobrovolnické divizi v Oděse


    do 31.12.1916 ve funkci velitele čety v bojích na dobružské frontě


    1.1.1917 na vlastní žádost převelen k Čs. legiím, zařezen v hodnosti podporučíka k záložnímu útvaru 1. polního pluku v Borispolu


    červen 1917 4.záložní prapor


    léto 1917 u 8. střeleckého pluku, se kterým prodělává boje na Ukrajině, Uralu a Sibiři


    2.10.1918 raněn u Tagilu, léčil se v Čeljabinské nemocnici


    červen 1919 návrat do Československa na lodi z Vladivostoku, kolem Japonska, přes Francii v hodnosti kapitána štábu 3.střelecké divize


    1.8.1919 - 31.1.1920 na MNO pobočník generálního inspektora čs. branné moci Josefa Svatopluka Machara


    1.2.1920 velitel hraničářského praporu č.4 ve Vimperku


    1920 - 1922 posluchač Vojenské Válečné Školy v Praze, odborná stáž Paříž


    1.7.1921 velitelství 5. divize v Českých Budějovicích

    1.9.1923 podnáčelníkem štábu ZVV Brno

    1.10. - 31.12.1926 náčelníkem štábu u ZVV Košice


    1.1.1927 - 30.1.1930 náčelník štábu ZVV Brno


    31.1.1931 - 29.9.1931 působil jako velitel pěšího pluku č. 10 v Brně

    30.9.1931 na MNO, I. zástupcem náčelníka generálního štábu


    1.7.1933 povýšen na brigádního generála


    31.12.1933 - 29.9.1935 velitel 9. pěší brigády v Českých Budějovicích


    1.1.1938 divizní generál

    30.9.1935 - léto 1939 velitel Vysoké školy válečné v Praze


    září 1938 za mobilizace Velitel čs. vojenské mise v Jugoslávii


    5.10.1938 velitel IV. sboru v Jižních čechách


    léto 1939 - 4.8.1941 v Ústředním vedení odbojové organisace Obrana Národa, zástupce velite vojenské oblasti Velká Praha


    4.8.1941 zatčen Gestapem, vězněn na Pankrátské věznici a vyslechy v Petschkově paláci


    1.10.1941 odsouzen a poté zastřelen v jízdárně bývalých dělostřeleckých kasáren v Praze - Ruzyni


    28.9.1945 im memoriam udělen Československý válečný kříž 1939 za odbojové zásluhy




    * datumy se v různých zdrojích liší




    Zdroj: http://www.vuapraha.army.cz/, http://csr-armada.kvalitne.cz/M.Dolezal.html , www.army.cz , http://www.mesto.vimperk.cz/Noviny/2005/vn1205.pdf
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60250#313658Verze : 0