Luža, Vojtěch

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 390 příspěvků vloženo, 2134 editováno a 3250 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Luža, Vojtěch

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Luža Luža
    Jméno:
    Given Name:
    Vojtěch Vojtěch
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vojtěch Luža
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generál in memoriam Army General In Memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    23.03.1891 Uherský Brod /
    23.03.1891 Uhersky Brod /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    03.10.1944 Hřiště /
    03.10.1944 Hriste /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60748#218813Verze : 1
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Luža Luža
    Jméno:
    Given Name:
    Vojtěch Vojtěch
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vojtěch Luža
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1902-DD.06.1909 Státní reálka, Uherský Brod
    DD.10.1909-DD.07.1913 Vysoká škola technická, Brno
    DD.09.1902-DD.06.1909 State Real School, Uhersky Brod
    DD.10.1909-DD.07.1913 University of Technology, Brno
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.09.1914-DD.12.1914 Škola jednoročních dobrovolníků, Plzeň
    DD.09.1920-DD.10.1920 Kurs pro důstojníky generálního štábu, Praha
    DD.11.1922-DD.10.1923 Válečná škola, Praha
    DD.10.1925-DD.12.1925 Kurs pro generály a plukovníky, Versilles
    DD.09.1914-DD.12.1914 One-Year Volunteers School, Pilsen
    DD.09.1920-DD.10.1920 General Staff Officers Course, Prague
    DD.11.1922-DD.10.1923 War College, Prague
    DD.10.1925-DD.12.1925 Course for Generals and Colonels, Versailles
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    17.07.1915 praporčík rakousko-uherské branné moci
    20.07.1916 podporučík srbské armády
    16.01.1917 praporčík ruské armády
    01.07.1917 poručík ruské armády
    07.02.1918 poručík legií
    01.10.1918 kapitán legií
    16.11.1918 major legií
    01.04.1920 podplukovník legií
    07.06.1920 podplukovník pěchoty
    20.09.1923 podplukovník generálního štábu
    10.01.1925 plukovník generálního štábu
    16.07.1929 brigádní generál
    31.07.1934 divisní generál
    26.10.1946 armádní generál in memoriam
    17.07.1915 Ensign, Austro-Hungarian Armed Forces
    20.07.1916 Junior Lieutenant, Serbian Army
    16.01.1917 Ensign, Russian Army
    01.07.1917 Lieutenant, Russian Army
    07.02.1918 Lieutenant, Legions
    01.10.1918 Captain, Legions
    16.11.1918 Major, Legions
    01.04.1920 Lieutenant Colonel, Legions
    07.06.1920 Lieutenant Colonel of the Infantry
    20.09.1923 Lieutenant Colonel of the General Staff
    10.01.1925 Colonel of the General Staff
    16.07.1929 Brigade General
    31.07.1934 Division General
    26.10.1946 Army General in Memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    28.10.1920-18.10.1922 Velitel : Pěší pluk 5
    00.12.1923-10.02.1925 Velitel : 3. oddělení /operační/ hlavního štábu branné moci
    10.02.1925-16.07.1929 Velitel : 3. oddělení /operační/ hlavního štábu branné moci
    16.07.1929-00.09.1929 Velitel : 3. oddělení /operační/ hlavního štábu branné moci
    DD.01.1930-DD.08.1932 Velitel : 1. horská brigáda
    DD.08.1932-DD.10.1934 Velitel : Válečná škola
    DD.10.1934-DD.10.1935 Velitel : Vysoká škola válečná
    15.10.1935-25.11.1935 Velitel : V. sbor
    15.11.1935-DD.11.1937 Velitel : IV. sbor
    DD.07.1937-27.09.1938 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Brně
    27.09.1938-22.10.1938 Velitel : Velitelství II. armády
    22.10.1938-31.07.1939 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Brně

    Ručně vyplněné položky:
    DD.07.1914-DD.09.1914 jednoroční dobrovolník Pěšího pluku č. 35, Plzeň
    DD.09.1914-DD.12.1914 vojenské studium, Plzeň
    DD.12.1914-DD.08.1915 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 35, východoevropské válčiště
    30.08.1915-30.08.1915 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.08.1915-DD.07.1916 ruské zajatecké tábory
    DD.07.1916-DD.10.1916 velitel pěší čety 1. srbského dobrovolnického pluku, východoevropské válčiště
    DD.10.1916-DD.01.1917 velitel kulometné roty 1. srbského dobrovolnického pluku, východoevropské válčiště
    DD.01.1917-DD.09.1917 velitel kulometného oddílu 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
    DD.09.1917-DD.05.1918 velitel kulometné roty 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště a přesun
    DD.05.1918-DD.03.1919 velitel praporu 2. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.03.1919-DD.04.1920 zástupce velitele 2. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště a přesun
    DD.04.1920-DD.06.1920 repatriační dovolená
    DD.06.1920-DD.09.1920 velitel 2. československého střeleckého pluku, Litoměřice
    DD.09.1920-DD.10.1920 vojenské studium, Praha
    DD.10.1920-DD.11.1922 velitel Pěšího pluku 5, Praha
    DD.11.1922-DD.10.1923 vojenské studium, Praha
    DD.10.1923-DD.12.1923 důstojník Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.12.1923-DD.10.1925 přednosta 3. oddělení /operačního Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.10.1925-DD.12.1925 vojenské studium, Versilles
    DD.12.1925-DD.12.1929 přednosta 3. oddělení /operačního Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.12.1929-DD.10.1930 velitel Horské brigády 1, Ružomberok
    DD.10.1930-DD.08.1931 profesor Kursu pro vyšší velitele, Praha
    DD.08.1931-DD.02.1932 velitel Horské brigády 1, Ružomberok
    DD.02.1932-DD.07.1932 zástupce velitele Válečné školy, Praha
    DD.07.1932-DD.10.1934 velitel Válečné školy, Praha
    DD.10.1934-DD.10.1935 velitel Vysoké školy válečné, Praha
    DD.10.1935-DD.11.1935 velitel Sboru V, Trenčín
    DD.11.1935-DD.11.1937 velitel Sboru IV, Olomouc
    DD.11.1937-DD.09.1938 velitel Zemského vojenského velitelství v Brně, Brno
    DD.09.1938-DD.10.1938 velitel II. armády, branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.07.1939 velitel Zemského vojenského velitelství v Brně, Brno
    Automatically linked items:
    28.10.1920-18.10.1922 Commander : 5th Infantry Regiment
    00.12.1923-10.02.1925 Commander : 3rd Section /Operating/ of the Headquarters of the Armed Forces
    10.02.1925-16.07.1929 Commander : 3rd Section /Operating/ of the Headquarters of the Armed Forces
    16.07.1929-00.09.1929 Commander : 3rd Section /Operating/ of the Headquarters of the Armed Forces
    DD.01.1930-DD.08.1932 Commander : 1st Mountain Brigade
    DD.08.1932-DD.10.1934 Commander : War College
    DD.10.1934-DD.10.1935 Commander : War College
    15.10.1935-25.11.1935 Commander : 5th Corps
    15.11.1935-DD.11.1937 Commander : 4th Corps
    DD.07.1937-27.09.1938 Commander : Land Military Headquarters in Brno
    27.09.1938-22.10.1938 Commander : Headquarters of the 2nd Army
    22.10.1938-31.07.1939 Commander : Land Military Headquarters in Brno

    Manually added items:
    DD.07.1914-DD.09.1914 One-Year Volunteer, Infantry Regiment No. 35, Pilsen
    DD.09.1914-DD.12.1914 Military Education, Pilsen
    DD.12.1914-DD.08.1915 Commander, Infantry Platoon, Infantry Regiment No. 35, East European Theatre of War
    30.08.1915-30.08.1915 Prisoner of War, East European Theatre of War
    DD.08.1915-DD.07.1916 Prisoner of War, Russian POW Camps
    DD.07.1916-DD.10.1916 Commander, Infantry Platoon, 1st Serbian Volunteer Regiment, East European Theatre of War
    DD.10.1916-DD.01.1917 Commander, Machine Gun Company, 1st Serbian Volunteer Regiment, East European Theatre of War
    DD.01.1917-DD.09.1917 Commander, Machine Gun Detachment, 2nd Czechoslovakian Rifle Regiment, East European Theatre of War
    DD.09.1917-DD.05.1918 Commander, Machine Gun Company, 2nd Czechoslovakian Rifle Regiment, East European Theatre of War and transfer
    DD.05.1918-DD.03.1919 Commander, Battalion, 2nd Czechoslovakian Rifle Regiment, Siberian Theatre of War
    DD.03.1919-DD.04.1920 Deputy Commander, 2nd Czechoslovakian Rifle Regiment, Siberian Theatre of War and transfer
    DD.04.1920-DD.06.1920 Repatriation Holidays
    DD.06.1920-DD.09.1920 Commander, 2nd Czechoslovakian Rifle Regiment, Litomerice
    DD.09.1920-DD.10.1920 Military Education, Prague
    DD.10.1920-DD.11.1922 Commander, Infantry Regiment 5, Prague
    DD.11.1922-DD.10.1923 Military Education, Prague
    DD.10.1923-DD.12.1923 Officer, Main Staff of Armed Forces, Prague
    DD.12.1923-DD.10.1925 Chief, 3rd Unit (Operations), Main Staff of Armed Forces, Prague
    DD.10.1925-DD.12.1925 Military Education, Versilles
    DD.12.1925-DD.12.1929 Chief, 3rd Unit (Operations), Main Staff of Armed Forces, Prague
    DD.12.1929-DD.10.1930 Commander, Mountain Brigade 1, Ruzomberok
    DD.10.1930-DD.08.1931 Professor, Higher Commanders Course, Prague
    DD.08.1931-DD.02.1932 Commander, Mountain Brigade 1, Ruzomberok
    DD.02.1932-DD.07.1932 Deputy Commander, War College, Prague
    DD.07.1932-DD.10.1934 Commander, War College, Prague
    DD.10.1934-DD.10.1935 Commander, War College, Prague
    DD.10.1935-DD.11.1935 Commander, Corps V, Trencin
    DD.11.1935-DD.11.1937 Commander, Corps IV, Olomouc
    DD.11.1937-DD.09.1938 Commander, Land Military Command in Brno, Brno
    DD.09.1938-DD.10.1938 Commander, 2nd Army, State of Military Emergency
    DD.10.1938-DD.07.1939 Commander, Land Miliatry Command in Brno, Brno
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1917
    Řád Sv. Anny 3. třídy s meči a mašlí
    Order of St. Anne 3rd Class with Swords and Bow
    Орден Святой Анны 3 степень с мечами
    -


    DD.MM.1918
    Řád Sv. Vladimíra 4. třída s meči a mašlí
    Order of St. Vladimir 4th Class with Swords and Bow
    Орден Святого Владимира 4-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1921
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.1921
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1923
    Válečný záslužný kříž
    War Merit Cross
    Croce al Merito di Guerra
    -


    DD.MM.1924
    Pamětní medaile na válku 1914-1918
    Commemorative Medal for War 1914-1918
    Spomenica rata 1914-1918
    -


    DD.MM.1925
    Řád polského znovuzrození 3. třída
    Order of Polonia Restituta 3rd Class
    Order Odrodzenia Polski III Klasa
    -


    DD.MM.1926
    Pamětní Kříž na válku 1916-1919
    Commemorative Cross of the War 1916-1919
    Crucea Comemorative a Razboiului 1916-1919
    -


    DD.MM.1926
    Řád Sv. Sávy 3. třída
    Order of St. Sava 3rd Class
    Орден Светог Саве 3. ред
    -


    DD.MM.1928
    Řád bílého orla 4. třída
    Order of White Eagle 4th Class
    Орден белог орла 4. cтепен
    -


    DD.MM.1932
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1932
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída
    Order of Star of Romania 3rd Class
    Ordinul Steaua României Comandor
    -


    DD.MM.1936
    Řád Jugoslávské koruny 2. třída
    Order of Yugoslav Crown 2nd Class
    Orden Jugoslavenske krune 2 stepen
    -


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam


    DD.MM.RRRR
    Medaile za chrabrost Miloše Obiliče zlatá
    Bravery Medal Milosh Obilic Golden
    Mедаља за храброст Милош Обилић Златна
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60748#375398Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Armádní generál in memoriam Vojtech Boris Luža


    * 26.03.1891, Uherský Brod
    + 02.10.1944, Hřiště
    - Československý generál, účastník 1. a 2. odboje
    - narodený 26.3.1891 v Uherskom Brode.
    - v rámci mobilizácie nastúpil 3.8.1914 k 33.pešiemu pluku v Plzni, o tri mesiace neskôr odoslaný na front.
    - 30.8.1915 zajatý v Haliči.
    - 11.4.1916 sa v zajatí prihlásil do srbskej dobrovoľníckej divízie.
    - 20.7.1916 ako podporučík srbskej armády nastúpil do záložného práporu v Odese. S 1.plukom srbskej divízie sa zúčastnil bojov proti rakúsko-uhorskej armáde.
    - 11.1.1917 vstúpil do československých légií, zaradený do 2. československého streleckého pluku. Vo funkcii veliteľa guľometného oddielu sa zúčastnil bitky pri Zborove. Boje proti bolševikom na Sibíri prešiel vo funkcii veliteľa 2.československého streleckého pluku.
    - do vlasti sa vrátil 22.4.1920.
    - v ČSR veliteľ 5.pešieho pluku.
    - 30.9.1923 ukončil štúdium na VŠV v Prahe. Pôsobil ako prednosta III. oddelenia MNO.
    - 16.6.1932 menovaný veliteľom VŠV.
    - 1935-1937 velil postupne V. zboru v Trenčíne a IV. zboru v Olomouci.
    - Po mníchovskom diktáte sa plne zapojil do iellegálnej práce a 29.9.1941 prešiel do ilegality. Udržiaval spojenie s najrôznejšími odbojovými skupinami.
    - v roku 1944 bol Londýnom poverený, aby stál v čele odboja na území protektorátu. Podieľal sa na založení Rady troch.
    - pri úteku pred gestapom bol 2.10.1944 v Hříšti na Přibyslavsku zastrelený českým četníkom.
    - povýšený na armádneho generála in memoriam.


    zdroj : Jiří Fidler - Generálové legionáři, Brno 1999
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60748#90610Verze : 1
    Avatar
    Seznam jeho vyznamenání :


    Čs. válečný kříž 1918, Čs. řád Sokol s meči, Čs. revoluční medaile, Čs. medaile Vítězství, L´Ordre National de la Legion d´Honneur – Officier, L´Ordre National de la Legion d´Honneur – Chevalier, Croix de Guerre avec palme, Orděn svjatoj Anny III. stěpeni s mečami i bantom, Orděn svjatogo Vladimira IV. stěpeni s mečami i bantom, Orden Beli orao IV. reda, Orden Svetog Save III. reda, Orden Jugoslovenske krune II. reda, Uspomenica za rat i oslobodjenje 1914 – 1918, srbská Zlatá medaile za statečnost, Polonia Restituta III. stupně, Ordinul Steaua Romaniei eu spade in gradul Comandor cu paglica de Virtute Militara – IV. stupeň, Crucea Commemorativa a rarboiului 1916 – 1918, italský La croce al Merito di Guerra, Čs. válečný kříž 1939, Řád Milana Rastislava Štefánika II. třídy, Záslužný kříž ministra obrany ČR II. stupně


    Zdroj : www.vets.estranky.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60748#306955Verze : 0
    Avatar
    Dovolím si upřesnit správné a snad lépe pochopitelné názvy dekoraci pana generála::
    FRANCIE:
    Řád Čestné legie - důstojník
    Válečný kříž 1914-18 s pochvalou na stuze(palma)


    Rusko:
    Řád Sv. Anny III. st. s meči
    Řád Sv. Vladimíra IV. st. s meči?

    Srbsko:
    Řád Bílého orla IV. stupně (nevíme zda s meči,které byly založeny v roce 1915)
    Řád Sv. Sávy III. Stupně (komander)
    Pamětní medaile na válku a jednotu 1914-18(nesprávně Válečný kříž 1914-18)
    Zlatá Obeličova medaile Za chrabrost(typ 1914-18)


    Jugoslávie:
    Řád Jugoslávské koruny II.třídy(komander s hvězdou)


    Polsko:
    Řád Obrození Polska III.třídy-komander(Polonia Restituta 1918)


    Rumunsko:
    Komander řádu Rumunské hvězdy s meči, typ do roku 1932
    Důstojník řádu Rumunské koruny
    Válečný kříž 1916-18


    Italie:
    Válečný a záslužný kříž 1915-18


    Dále bych chtěl upozornit,že pan generál měl právo na své Revoluční medaili nosit štítek SERBIA. Válečný kříž 1918 má na své stuze také doplňky v podobě lipových ratolestí.



    Snažil jsem se tyto názvy upřesnit pro potřebu čtenářů neznalých odborných terminů běžně používaných., Bohužel ani opisovači z kmenových listů nepovažovali za nutné objasnit co který význam znamená a ke kterému státu či řádu jej přiřadit. Myslím,že zde máme slušnou sekci faleristickou a tak ji využijme.


    Upřesnění ČSR:
    l. Válečný kříž 1918 3x lipová ratolest
    2. Řád Sokola s meči
    3. Čs. revoluční medaile,měl právo nosit štítky bojiště v Srbsku, Rusku .
    4. Čs. medaile Vítězství.


    Po roce 1945-48 obdržel dále in memoriam:
    - Válečný kříž 1939 a dále řád Milana Rastislava Štefánika (komander s hvězdou)


    Je zcela jisté,že obdržel im memoriam i další dekorace Národních gard a zcela určitě některé plukovní medaile. Přesné názvy však již nezjistíme neb některé dekorace se do kmenového listu nezapisovali,ale pokud se nemýlím,je pozůstalost po panu generálovi uložena ve VHÚ a zde jsou i jednotlivé dekrety.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/60748#306962Verze : 0