Heydrich a my

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 428 příspěvků vloženo, 1028 editováno a 405 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Heydrich a my

  Avatar
  Zdravim, byl bych rad kdyby mi nekdo mohl potvrdit turo citaci uvedenim zdroje. At jse se snazil sebevic nikde jsem nenasel jakekoli prohlaseni potvrzujici umysl o "germanizaci ceske kotliny a stehovani 2/3 naroda za polarni kruh".


  "Střílení do lidí bylo však jen pouhou krvavou kulisou pro to, co Heydrich považoval za svůj hlavní úkol, tedy konečnou germanizaci českého prostoru. Po vyhrané válce měla být česká kotlina osídlena výhradně Němci nebo poněmčenými Čechy. Ti ostatní (přibližně 2/3) budou tou dobou již někde v Rusku za polárním kruhem okopávat zmrzlou půdu pro Německo a nebo z nich zbude v horším případě jenom popel."


  Muj osobni nazor je ten, ze (dle toho co vim:-)) se jedna o naprostou dezinformaci, ktera se nezaklada na pravde.


  Diky za jakekoli odpovedi, vim ze se jedna o citlive tema, ale sirenim dezinformaci se k nicemu nedobereme.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222363Verze : 0
  Avatar
  O je to zase bude debata Sad


  Asi takhle - osobní názor. Jde o prohlášení, které mohlo znamenat cokoliv nebo něco jiného. Ale vzhledem k tomu že Heydrich byl jeden z architektů konečného řešení, tak tohle by bylo to nejmenší co by český národ mohlo potkat.


  Nevím jakou dezinformaci máš namysli asi by to chtělo upřesnit. Jestli si jako myslíš že by nás Němci nechali jako národ existovat i nadále tak to se nejspíše pleteš. Naštěstí se už nikdy nedovíme co by Čechy čekalo kdyby válku vyhrálo Německo - vše ostatní jsou spekulace.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222373Verze : 0
  Avatar
  tady je spis myslena skutecnost, ze PRESNE TAKTO to asi Heydrich nikde nerekl, ackoliv je to v knihach uvadeno jako doslovna citace, a Tomas to takto nikde nemuze najit - s tim ti bohuzel nepomohu, ani ja jsem tuto vetu v originale nikde nevidel.


  Obecne, je mozne, ze doslova to tak nikdy nezaznelo, jde spise o vyznam tech slov a cinu, ale to zjevne neni predmetem tohoto tematu - nemyslim si, ze by Tomas pochyboval o tom, jaka byl R.Heydrich osoba a jake ciny provadel a ridil. Kazdopadne by me samotneho zajimal vysledek tohoto zkoumani !
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222374Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  pravděpodobně máte na mysli takzvaný "tajný projev Reinharda Heydricha k představitelům německé správy v protektorátu" z 2. října 1941. Některé studie též mluví o jeho obdobných projevech, datovaných ke dnům: 17. října 1941 a 4. února 1942.


  Nemám sice k dispozici plné znění jeho projevu v němčině, ale předpokládám, že Vám postačí výňatek s přeloženou inkriminovanou větou: "Potom máme ostatní, co stojí na opačném pólu: jsou to lidé špatné rasy a špatně smýšlející. Ty musíme dostat ven. Na východě je hodně místa."


  Českém znění údajného Heydichova projevu:
  publica.cz
  http://sweb.cz/Kondratov/heydrich/heydrich.html
  http://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2006052901


  Samostatné studie argumentujícími výňatky z tohoto projevu:
  cs.wikipedia.org
  www.fronta.cz
  http://www.ksl.wz.cz/Nemecko_a_reseni.htm
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222389Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Děkuji za odpovědi, budu se je snažit nastudovat.


  Určitě nechci polemizovat o tom, co byl Heidrych za člověka. Jen bych rád vědětl zda nás Němci nepovažovali spíše za Němce než za "podřadné národy". Vím že pro nás měli spoustu přídomků (např. smějící se bestie), ale to mají všechny národy mezi sebou.


  Za dezinformaci považuji to, že je nám neustále vkládáno do hlav, že nás chtěli Němci vystěhovat na Sibiř, protože jsem byli podřadná rasa, případně nás postřílet. Mně se to totiž moc nezdá.


  Znovu říkám, že je to velice citlivé, byl bych nerad kdyby mě někdo označil za nacistu, protože nacista určitě nejsem, ale rád bych přišel na to zda "naše propaganda" nepřepisovala dějiny.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222430Verze : 0
  Avatar
  Ještě jednou díky za odpovědi! Odkazy jsem si přečetl až nyní. A vnášejí do mých otázek jasné světlo. To, že by nás Němci mohli považovat za Němce je nesmysl.


  Ještě jsednou díky zase jsem o něco chytřejšíSmile.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222431Verze : 0
  Avatar
  teda mě by docela zajímalo, jak jsi (jste?) na tenhle názor, že se jedná o "účelovou dezinformaci, která se ani trochu nezakládá na pravdě" vůbec přišel ?


  já teda sice můžu sloužit jenom tím, co mi bylo sděleno ve škole (ale zase si nemylsím, že by oni dva dějepisci na našem gymnáziu, kteří mě během studia obohacovali vědomostmi, byli nespolehliví a omezení - ba právě naopak...samozřejmě to je zase jen můj osobní dojem, "potvrzeno" to nemám) a díky tomu, plus dalším informacím z četby historické literatury (opět ale ne žádné, která by se vyloženě zabývala tématem, pouze se ho dotýkala) jsem si udělal zcela jasný obrázek o R. Heydrichovi a jeho úkolu, který měl jako říšský protektor u nás - jednak sem jel vypořádat se z odbojem, který nezvládal Neurath, ale druhým - a mnozí říkají, že důležitějším - byla příprava na poněmčení české kotliny a to tak, že totálním...a rozhodně si nedělám iluze, že by nacisté v případě vítězné války naložili se slovany jinak než právě vystěhováním na Sibiř - a to ještě v tom lepším případě...


  jinde než mimo kruhy řekněme "tíhnoucí k pravicovému extrémismu" jsem se ještě nesetkal z názory, které by se snažily revokovat historii nacistů a 2. sv. války...a ve mě osobně vyvolávají znechucení tvrzení podobných "revizionistů" jako - "dobře, my teda nepopíráme, že nějakej holocaust byl, ale ti židi zveličujou a vymejšlej příbuzný a ve skutečnosti jich nezahynulo ani milion...šest, to jim nevěříme"


  takže by mě docela zajímalo, jak se tak člověk dostane k názoru, že Němci to vlastně s Čechy mysleli dobře a jiná tvrzení jsou jen zlé pomluvy vanoucí od východu...a prosím, neberte to nikdo jako osobní útok s cílem vyvolat hádku, opravdu bych to rád věděl...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222512Verze : 0
  Avatar
  to chris obávám se že tvá víra je poněkud na vratkých základech. Heydrichovou hlavní činností v protektorátu (nespravoval celé naše území) byl úkol uklidnit situaci a nastolit maximální klid, důvodem byla snaha zabezpečit dodávky ze závodů na území protektorátu. V zemi se aktivoval odpor (byť zatím slabý) a po napadení SSSR se přidali dokonce i komunisté původně stojící mimo. Heydrich svůj úkol zvládl poměrně solidně a odboj opravdu potlačil, co bylo ale horší pro naši vládu v Londýně, dokázal i zvýšit produkci v závodech na území protektorátu. Pokud sis nevšiml tak za Heydricha došlo k potlačení odboje především mezi inteligencí a vojáky, dělníci a ostatní "obyčejní lidé" dostali tímhle v zásadě varování a dělníci v továrnách naopak dostali k "biči" i "cukr" za překročení plánu byly stanoveny odměny a produktivita vzrostla (ten příděl tabáku a potravin se němcům prostě vyplatil). Pro naši vládu to byla dost prekérní situace, na domov měla jen minimální vliv a britové vyjadřovali nespokojenost že se u nás vyrábí bez problémů. Pokud o tom netušíš tak v době atentátu byl Heydrich už z Prahy odvolán a po návštěvě v Berlíně měl převzít místo v Paříži (zřejmě se stejným posláním, tedy zvýšit produkci a donutit francouze pracovat) atentát ho zlikvidoval v době kdy už v Praze skončil, teorie o tom že měl "řešit českou otázku" je v podstatě nesmysl, stejně jako to když se mu říká kat českého národa, v reálu začaly velké vlny poprav až za Franka. Bohužel jsi buď špatně poslouchal, nebo tví profesoři prostě jen odpřednášeli starý pohled poplatný komunistické (levicové Smile ) historiografii, moderní zdroje už to řešení vidí jinde a zřejmě i někým jiným. To samozřejmě neznamená že by celá věc skončila pro čechy dobře, už za von Neuratha se dělal antropologický prúzkum populace a samozřejmě to nebylo proto že by němci chtěli zkoumat krajové rozdíly v délce lebky. Snahou bylo oddělit jedince s "německou" rasovou příslušností (použitelné k poněmčení) od ostatních, mimoto Hitler jako rakušan neměl čechy zrovna v lásce, takže to co by nás čekalo zřejmě nebylo nic dobrého. Jestli by to bylo někde u ledového oceánu je samozřejmě otázka, ale jako národ bychom asi skončili docela rychle.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222516Verze : 0
  Avatar
  No nevím ale s těmi vlnami poprava by se dalo nesouhlasit - co tak 1. stanné právo i to bylo dost krvavé i když na druhé stanné právo se opravdu nechytalo (vidíš za Franka ta opravdu velká vlna byla taky jen jedna).
  Ale o tom by se dalo vést sáhodlouhé nic neřešící debaty - ono je v zásadě jedno kdo měl krvavější ruce - zatočili by s námi opravdu stejně úplně všichni ať už by se jmenovali jakkoliv, protože nešlo o osobu protektora, ale o ty co to řídili v Berlíně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222522Verze : 0
  Avatar
  to dav nechci zpochbňovat "zásluhy" RH, ale na pozdější akce to prostě nemělo. Za vN se dá obecně říci že se postupovalo dle zákona, za RH už docházelo k soudům dle "práva" silnějšího (různé rychlé soudy a podobně) ale hlavní účel nebyl vyvraždit národ, naopak účelem bylo nahnat strach a zlomit odboj (hlavně tím že lidé se budou bát pomáhat). Ale já reagoval na crisův nepodložený příspěvek o tom co měl RH v protektorátu za úkol.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222558Verze : 0
  Avatar
  jj tož to máš pravdu RH byl takový jejich hasič. Atentát na něj byl vlastně spáchaný na poslední chvíli, protože se chystalo jeho přesídlení snad do Francie. Kde měl splnit podobný úkol jako u nás, tedy likvidaci odboje. Navíc pokud se nepletu tak řešení otázky českého národa bylo odloženo až na dobu po válce (samozřejmě vítězné).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222562Verze : 0
  Avatar
  Atentát byl opravdu na poslední chvíli, podle některých zdrojů měl dokonce odletět téhož dne do Berlína (otázka je jestli to bylo až tak přesně) kde měl převzít poděkování za dobrou práci v Praze a pověření do Francie. O tom že odchází bylo už rozhodnuto (jestli to bylo známo v Londýně netuším), v každém případě jeho činnost v protektorátu končila. Řešení otázky českých obyvatelmělo být opravdu odsunuto na dobu "po vítězství" a ať už by bylo jakékoli (plány se často měnily a zmíněný projev je jen jedním z několika plánů jak řešení provést) určitě bychom zde dnes nemluvili česky, o tom zda by zde původní obyvatelé zůstali se dá taky celkem s úspěchem pochybovat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#222563Verze : 0
  Avatar
  Já bych tuto problematiku někdy rád pochopil, něco jiného je asi toto nastudovat a něco pochopit. Naše dějiny se s germány dosti úzce prolínají a konec konců Svatá říše římská národa německého hovoří sama za sebe.Heydrich byl vše možné,ale také výtečný organizátor,člověk,který pro to, aby mohl nosit leteckou sponu a EK neváhal jít na frontu. Ne to jej nevyzvedám, to jen ukazuji jak hrozně byl nebezpečný.Ale jen jednostranný pohled by asi nebyl správný. Jeho projev před soudruhy,který zde je je neskutečně promyšlený a jasný!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/61739#298295Verze : 0