Bláha, František

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 399 příspěvků vloženo, 1813 editováno a 2921 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bláha, František

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bláha Bláha
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Bláha
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    divisní generál in memoriam Division General in Memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    26.02.1886 Poděbrady /
    26.02.1886 Podebrady /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    21.05.1945 Terezín /
    21.05.1945 Terezin /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/64271#375828Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bláha Bláha
    Jméno:
    Given Name:
    František František
    Jméno v originále:
    Original Name:
    František Bláha
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1896-DD.07.1900 Státní nižší gymnasium, Hradec Králové
    DD.09.1903-DD.06.1907 Obchodní akademie, Praha
    DD.09.1896-DD.07.1900 ?
    DD.09.1903-DD.06.1907 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.12.1907-DD.05.1908 Škola jednoročních dobrovolníků, Praha
    DD.09.1916-DD.05.1917 Důstojnický kurs, Kijev
    DD.12.1917-DD.04.1918 Důstojnický kurs, Iaşi
    DD.11.1926-DD.02.1927 Kurs pro velitele vojskových těles, Praha
    DD.10.1929-DD.09.1930 Kurs pro vyšší velitele, Praha
    DD.12.1907-DD.05.1908 ?
    DD.09.1916-DD.05.1917 ?
    DD.12.1917-DD.04.1918 ?
    DD.11.1926-DD.02.1927 ?
    DD.10.1929-DD.09.1930 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.11.1911 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.01.1913 praporčík rakousko-uherské branné moci
    01.11.1914 poručík rakousko-uherské branné moci
    08.05.1917 poručík ruské armády
    07.02.1918 poručík legií
    09.09.1918 kapitán legií
    27.10.1918 major legií
    01.06.1921 major pěchoty
    15.09.1922 podplukovník pěchoty
    04.05.1928 plukovník pěchoty
    31.07.1934 brigádní generál
    26.10.1946 divisní generál in memoriam
    01.11.1911 ?
    01.01.1913 ?
    01.11.1914 ?
    08.05.1917 ?
    07.02.1918 ?
    09.09.1918 ?
    27.10.1918 ?
    01.06.1921 ?
    15.09.1922 ?
    04.05.1928 ?
    31.07.1934 Brigade General
    26.10.1946 Division General in Memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.12.1923-DD.11.1926 Velitel : Pěší pluk 45
    DD.02.1927-DD.05.1928 Velitel : Pěší pluk 45
    DD.05.1928-DD.09.1929 Velitel : Pěší pluk 45
    DD.10.1932-DD.12.1933 Velitel : 21. pěší brigáda
    00.03.1935-31.12.1937 Velitel : 7. pěší brigáda
    27.09.1938-15.10.1938 Velitel : Velitelství 4. divise

    Ručně vyplněné položky:
    DD.10.1907-DD.12.1907 jednoroční dobrovolník Zeměbraneckého pěšího pluku č. 8, Praha
    DD.12.1907-DD.05.1908 vojenské studium, Praha
    DD.05.1908-DD.09.1908 velitel pěší čety Zeměbraneckého pěšího pluku č. 8, Praha
    DD.08.1914-DD.11.1914 velitel čety náhradního praporu Zeměbraneckého pěšího pluku č. 12, Čáslav
    DD.11.1914-DD.11.1914 velitel pěší čety Zeměbraneckého pěšího pluku č. 12, východoevropské válčiště
    29.11.1914-29.11.1914 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.11.1914-DD.06.1916 ruské zajatecké tábory
    DD.06.1916-DD.09.1916 dobrovolník Československé náhradní roty, Kijev
    DD.09.1916-DD.05.1917 vojenské studium, Kijev
    DD.05.1917-DD.08.1917 důstojník Komise pro výstavbu československých vojenských jednotek, Borispol
    DD.08.1917-DD.12.1917 velitel pěší roty 6. československého střeleckého pluku, Borispol
    DD.12.1917-DD.04.1918 vojenské studium, Iaşi
    DD.04.1918-DD.05.1918 dopravní komisař Československého armádního sboru, Samara
    DD.05.1918-DD.09.1918 velitel pěší roty 6. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.09.1918-DD.06.1919 velitel posádky, Jekatěrinburg
    DD.06.1919-DD.08.1919 důstojník štábu Československého vojska na Rusi, sibiřské válčiště
    DD.08.1919-DD.02.1921 vojenský přidělenec při Hlavním velitelství ruských vojsk, sibiřské válčiště
    DD.02.1921-DD.07.1921 návrat do vlasti a repatriační dovolená
    DD.07.1921-DD.09.1922 důstojník 2. oddělení /zpravodajského/ Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.09.1922-DD.09.1923 velitel praporu Pěšího pluku 45, Chust
    DD.09.1923-DD.12.1923 zástupce velitele Pěšího pluku 45, Chust
    DD.12.1923-DD.11.1926 velitel Pěšího pluku 45, Chust
    DD.11.1926-DD.02.1927 vojenské studium, Praha
    DD.02.1927-DD.09.1928 velitel Pěšího pluku 45, Chust
    DD.09.1928-DD.05.1929 profesor Velitelské školy, Praha
    DD.05.1929-DD.10.1929 velitel Pěšího pluku 45, Chust
    DD.10.1929-DD.09.1930 vojenské studium, Praha
    DD.09.1930-DD.11.1932 zástupce velitele Pěchotního učiliště, Milovice
    DD.11.1932-DD.12.1933 velitel Pěší brigády 21, Košice
    DD.12.1933-DD.03.1935 velitel Velitelské školy, Praha
    DD.03.1935-DD.12.1937 velitel Pěší brigády 7, Josefov
    DD.12.1937-DD.09.1938 zástupce velitele Divise 4, Hradec Králové
    DD.09.1938-DD.10.1938 velitel Divise 4, branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.07.1939 zástupce velitele Divise 4, Hradec Králové
    Automatically linked items:
    DD.12.1923-DD.11.1926 Commander : 45th Infantry Regiment
    DD.02.1927-DD.05.1928 Commander : 45th Infantry Regiment
    DD.05.1928-DD.09.1929 Commander : 45th Infantry Regiment
    DD.10.1932-DD.12.1933 Commander : 21st Infantry Brigade
    00.03.1935-31.12.1937 Commander : 7th Infantry Brigade
    27.09.1938-15.10.1938 Commander : Headquarters of the 4th Division

    Manually added items:
    DD.10.1907-DD.12.1907 ?
    DD.12.1907-DD.05.1908 ?
    DD.05.1908-DD.09.1908 ?
    DD.08.1914-DD.11.1914 ?
    DD.11.1914-DD.11.1914 ?
    29.11.1914-29.11.1914 ?
    DD.11.1914-DD.06.1916 ?
    DD.06.1916-DD.09.1916 ?
    DD.09.1916-DD.05.1917 ?
    DD.05.1917-DD.08.1917 ?
    DD.08.1917-DD.12.1917 ?
    DD.12.1917-DD.04.1918 ?
    DD.04.1918-DD.05.1918 ?
    DD.05.1918-DD.09.1918 ?
    DD.09.1918-DD.06.1919 ?
    DD.06.1919-DD.08.1919 ?
    DD.08.1919-DD.02.1921 ?
    DD.02.1921-DD.07.1921 ?
    DD.07.1921-DD.09.1922 ?
    DD.09.1922-DD.09.1923 ?
    DD.09.1923-DD.12.1923 ?
    DD.12.1923-DD.11.1926 ?
    DD.11.1926-DD.02.1927 ?
    DD.02.1927-DD.09.1928 ?
    DD.09.1928-DD.05.1929 ?
    DD.05.1929-DD.10.1929 ?
    DD.10.1929-DD.09.1930 ?
    DD.09.1930-DD.11.1932 ?
    DD.11.1932-DD.12.1933 ?
    DD.12.1933-DD.03.1935 ?
    DD.03.1935-DD.12.1937 ?
    DD.12.1937-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    DD.10.1938-DD.07.1939 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Řád Sv. Stanislava 2. třída s meči
    Order of St Stanislaus 2nd Class with Swords
    Орден Святого Станислава 2-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1922
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1930
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída
    Order of Star of Romania 3rd Class
    Ordinul Steaua României Comandor
    -


    DD.MM.1946
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/64271#375829Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Brigádní generál František Bláha (26 Feb 1886 - 21 May 1945)
    1932 - 1935: Commander, 21st Infantry Brigade
    1935 - 1 Jan 1938: Commander, 7th Infantry Brigade
    1 Jan 1938 - 21 Sep 1938: Deputy Commander, 4th Division
    21 Sep 1938 - 15 Oct 1938: Commander, 4th Division
    1946: Promoted to Divizní generál, posthumously



    Sources:
    Pořadní listina generálů zbrani (Schematismus) 1925, 1930 (Vojenský ústřední archiv, Praha)
    Generalita Republiky Československé, stav listopadu 1920, srpnu 1938 (Vojenský ústřední archiv, Praha)
    Československá Generalita: Armádní Generálové 1918-1938 by Jiří Fidler, Petr Havel, Petr Hofman, Vladimír Pilát, Andrej Romaňák, Eduard Stehlík
    http://www.vojenstvi.cz/
    Andris J. Kursietis, personal archives
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/64271#229157Verze : 0
    Avatar
    divízny generál in memoriam Bláha František

    * 26.02.1886 Poděbrady,
    + 21.05.1945 Terezín.

    01.10.1907 - nastúpil službu jednoročného dobrovoľníka u domobraneckého pluku č. 8 v Prahe,
    23.11.1914 - ruská fronta v domobraneckom pluku č. 12,
    29.11.1914 - padol do ruského zajatia,
    30.06.1916 - 1. čs. strelecká brigáda,
    1916 - 1917 - dôstojnícka škola v Kieve,
    08.05.1917 - záložný prápor 6. čs. streleckého pluku Hanáckeho,
    12.08.1917 - kurz v Jassách,
    apríl 1918 - návrat k pluku ako veliteľ 10. roty, zúčastnila sa bojov pri Marianovke a Jekaterinburgu,
    18.09.1918 - 01.06.1919 - bol ako kapitán veliteľ mesta Jekaterinburg,
    14.08.1919 - 14.04.1920 - československý pridelenec pri 1. sibírskej armáde,
    01.06.1921 - vrátil sa do Československa,
    júl 1921 - spravodajský oddiel hlavného štábu,
    október 1922 - peší pluk 22 v Chuste na Podkarpatskej Rusy, následne absolvoval ekvitačnú školu,
    marec 1923 - veliteľ prvého práporu pluku,
    september 1923 - zástupca veliteľa pluku,
    december 1923 - veliteľ pešieho pluku 45,
    november 1932 - veliteľ 21. pešej brigády v Košiciach,
    1933 - veliteľ Veliteľskej školy v Prahe,
    jar 1935 - veliteľ 7. pešej brigády v Jozefove,
    01.01.1938 - zástupca veliteľa 4. pešej divízie,
    21.09. - 15.10.1938 - veliteľ 4. pešej divízie,
    za okupácie činný v Obrane národa,
    jún 1944 - veliteľ Obrany národa,
    17.11.1944 - zatknutý Gestapom,
    21.05.1945 - podľahol týfusovej epidémií v Malej pevnosti v Terezíne,
    1946 - povýšený in memoriam na divízneho generála,

    Vyznamenania:
    Československý rád sokola s mečmi, Rád sv. Stanislava II. stupňa s mečmi, Československý vojnový kríž 1918, Československá revolúčna medaila, Československá medaila výťazstva, Ordinul Steua Romäniei eu spade in gradul de Commandor, Československý vojnový kríž 1939 in memoriam.

    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/64271#256252Verze : 0