Chammurapi

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1691 editováno a 1878 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Chammurapi

  Avatar
  Chammurapi  - Babylonský král  Byl to 6. panovník I. Babylonské (amorejské) dynastie (která vládla 1894 - 1595 př.n.l.), vládl v letech 1792 - 1750 př.n.l. Jeho jméno se psalo amorejsky Chamu-rápí (Chamu uzdravuje). Během jeho dlouhé, 43 let trvající vlády se mu podařilo postupně rozšířit teritorium a upevnit moc Babylonského státu. Porážkou Rím-Sína, vládce Larsy, se postupně zmocnil jihu Mezopotámie, vyvrátil město Mari v čele s panovníkem Zimrí-Linem a po smrti asyrského panovníka Šamší-Adana I. (asi 1781 př.n.l.) ovládl i severní části Mezopotámie. Ve svých rukou soustředil centralizovanou moc nad celým tímto velkým územím, ale i dostatečně velké prostředky a zdroje, které mu umožnily podnikat rozsáhlé stavební a hospodářské projekty.


  Babylon se za jeho vlády stal i kulturním středem Mezopotámie. Došlo k výraznému posílení světské moci, oslabena byla naproti tomu moc chrámů i vliv kněží ve veřejném životě, a naopak došlo k posílení moci obchodniků. S tím souvisí i to, že již definitivně se jako hlavní platidlo začalo uplatňovat stříbro, a obilí, dosud v tomto oboru dominující, začalo ustupovat do pozadí. Mělo tvšak i stinné stránky, jelikož kvůli nedostatku oběživa se začalo rozšiřovat lichva, docházelo k rozsáhlé pauperizaci obyvatelstva a ohromnému rozvoji dlužního otroctví. Chammurapi se tomu snažil zabránit, a tak stanovil maximální úrokovou sazbu. Díky těmto společenským proměnám byl vydán tzv. Chammurapiho zákoník, jenž byl nalezen při archologickém průzkumu Sús. Po Chammurapiho smrti moc Babylonu postupně slábne, až se stává snadnou kořistí Chetitů.
  Zdroj:
  Prosecký, Jiří. Heller, Jan. Charvát, Petr. Nováková, Nea. Peečířová, Jana. Pecha, Lukáš. Sadek, Vladimír. Součková, Jana. Encyklopedie Starověkého Předního Východu, Praha: Libri 1999 ISBN 80-85983-58-3
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/66917#236647Verze : 0
  Avatar
  Zobrazenie najznámejšieho starobabylónskeho panovníka Chammurapiho, na vrchnej časti bazaltovej stély.


  Zdroj:
  www.phil.muni.cz/.../upravene/165.jpg

  Chammurapi sa modlí k bohu Šamašovi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/66917#241321Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jenom k tomu obrázku - Chammurapi je ten stojící, předstupuje před boha Šamaše, který mu předává zákony - jeden z nejstarších příkladů "božského" původu práva. Samotný zákoník je napsán na této stéle pod samotným vyobrazením, je to to, co na fotce vypadá jako síť drobných důlků či škrábanců po celém povrchu dolní části. Verze zákoníku z této stély je nejúplnější.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/66917#241339Verze : 0
  MOD