Sbor polních myslivců

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 749 příspěvků vloženo, 3154 editováno a 2383 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Sbor polních myslivců

Feldjägerkorps

  Avatar
  Feldjägerkorps
  Sbor polních myslivců  S tím, jak Německo začalo stále zjevněji prohrávat druhou světovou válku, začala upadat morálka jeho vojska. Byla přijata řada opatření na její upevnění. Jedním z nich bylo vytvoření sboru polních myslivců. Ten byl utvořen 25. prosince 1943 jednak z hlídek branné moci (Wehrmacht-Streifendienst), jednak z vojáků, kteří se vyznamenali v bojích na frontě. Sbor byl podřízen přímo OKW. Jeho příslušníci museli strávit minimálně tři roky na frontě a získat přinejmenším železný kříž 2. stupně. Důstojníci museli mít významné zkušeností s velením.  Sbor polních myslivců sestával ze třech oddílů polních myslivců (Feldjägerkommando):


  Feldjägerkommando I bylo vytvořeno v Královci a velel mu generál letectva Ernst Müller.


  Feldjägerkommando II bylo vytvořeno ve Vratislavi a velel mu generál tankového vojska Werner Kempf, generál pěchoty Karl von Oven a nakonec generál dělostřelectva Willy Moser.


  Feldjägerkommando III bylo vytvořeno ve Vídni a velel mu generál pěchoty Hans-Karl von Scheele, generál pěchoty Martin Grase a nakonec generál letectva Wilhelm Speidel.  Základní jednotkou byla hlídka (Streife), která byla složena z důstojníka a tří poddůstojníků. Zhruba patnáct těchto hlídek tvořilo rotu, tři roty pak prapor polních myslivců (Feldjägerabteilung). Pluk polních myslivců (Feldjägerregiment) sestával z pěti takových praporů.


  Velitel oddílu stál zhruba na úrovni velitele armády a měl trestnou pravomoc nad všemi příslušníky branné moci, včetně zbraní SS. Oddíly I a II byly nasazeny na východní frontě, oddíl III na západní frontě. Operovali zhruba patnáct kilometrů za frontovou linií a jejich funkcí bylo udržování pořádku a disciplíny. Polní myslivci zachytávali sběhy a vraceli je k jednotkám nebo z nich vytvářeli ad hoc jednotky. Vedle toho též prováděli řízení dopravy či zneškodňování nepřátelských výsadků.


  Autorita polních myslivců byla relativně veliká, což dokládá i skutečnost, že FJK III fungoval i po válce. Spojenci ho použili k udržování pořádku mezi německými zajatci. Jeho příslušníci nadále mohli drželi zbraně, které složili až 23. června 1946.  Zdroje:
  Gordon WILLIAMSON: German Military Police Units 1939–45, Osprey Publishing, Oxford, 1989
  http://www.bundesarchiv.de
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/67687#238682Verze : 0
  MOD