Houska

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 495 příspěvků vloženo, 2028 editováno a 495 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Houska

Hrad a zámek

  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Houska Houska
  Další názvy:
  Other Names:
  -
  Typ:
  Style:
  hrad a zámek castle and chateau
  Stav:
  Condition:
  zachovalý well maintained
  Přístupnost:
  Accessibility:
  přístupno v návštěvních hodinách open during visiting hours
  Obec:
  Municipality:
  Houska Houska
  GPS souřadnice:
  GPS Coordinates:
  50°29'27.1181594"N 14°37'27.336914"E
  První písemná zmínka:
  First Written Reference :
  DD.MM.RRRR
  Památky a muzea v okolí:
  Places of Interest and Museums in the Vicinity:
  - -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  https://forum.valka.cz/
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/67983#416863Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Houska


  Nachází se asi 15 km SV od Mělníka (okres Česká Lípa, kraj Liberecký). Počátky hradu – jeho založení je datováno do poslední dekády vlády Přemysla Otakara II. tj. někdy po roce 1270. Spolu s ním byl v téže době založen i hrad Bezděz. Byly tedy vybudovány ve stejné době a to i stejnou stavební hutí. Za vlády Václava II. se stal pravděpodobně majetkem pánů z Dubé jenž byla jednou s větví rodu Ronovců. Během své existence prodělal hrad mnoho přestaveb a tak se postupem času stal z gotického hradu renesanční zámek. Rovněž došlo k několika změnám majitelů. Po pánech z Dubé následovali Smiřičtí, Valdštejnové, Kounicové, Andrássyové. Nakonec roku 1924 koupil hrad sám prezident Škodových závodů a také senátor Josef Šimonek. V současnosti se o hrad starají jeho pravnuci a od roku 1999 je hrad přístupný pro veřejnost. K nejpůvodnějším a tedy i nejvzácnějším prostorám hradu patří kaple i dochovanými středověkými malbami z přelomu 13. a 14. stol.
  Proč se vlastně Hrad jmenoval Houska? Rozhodně to nemá nic společného s pekařskými výrobky, ale jednoduše je tomu tak, že zde nechal na konci 9. stol. zbudovat Slavibor – vévoda Pšovanů pro svého syna Houseka sídlo.


  Literatura:
  Nováková, Marcela a kol. Hrady a zámky : v Čechách na Moravě, ve Slezsku. Praha, 2005. ISBN 80-7033-874-1.

  Autorka fotografie: Zuzana Malachová
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/67983#239241Verze : 2
  Avatar
  Houska je moja srdcová záležitosť napriek tomu že som tam ešte nikdy nebol. Ďalšia z teórií pojednávajúcich možnom pôvode názvu hradu bola zvererjnená na.
  http://cody.mysteria.cz/magie/houska/zahady.htm


  "Slovanská etymologie se nabízí vzhledem k celkem jasnému obsahu názvu. Podle pověsti jde o jméno syna jednoho z pšovských knížat. Nicméně s přihlédnutím k mimořádným okolnostem, vážícím se k hradu samotnému, je možné uvažovat i o etymologii keltské. Keltové zde nepochybně žili a území ovlivnili v podobě místních názvů. Pravděpodobný výklad jména hradu bude z gael. GEA(S)TAM, vysl. Gos-ca, případně z dnešního welš. GIA(S)T, vyslov. Gos-c. V obou případech jde o stejný význam, který znamená brána. Vzhledem ke skutečnostem, které se objevují v lokálních pověstech Housky, jde o velmi zajímavou paralelu, neboť pověsti o jakési "bráně do pekla" zde skutečně existují."


  Táto teória na zaujala a pretože som istý čas žil v Írsku a gaelská írština mi učarovala, pokúsil som sa predchádzjúcu teóriu konfrontovať s poslednými preživšími keltskými jazykmi.


  Irish Gaelic - Geata alebo Geta, z anglosaského Geat
  Scots Gaelic - Heigait
  Welsh - Gia(?)t, alebo Ga(?)t
  Cornish - ?
  Breton - ?


  Záver si urobte sami. Ja len dodám, že medzi kontinentálnou gaelštinou a ostrovnými dialektami sú niekedy značné rozdieli.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/67983#242452Verze : 0