Jak odstranit bezpecne stary nater

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 595 příspěvků vloženo, 2922 editováno a 2412 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Jak odstranit bezpecne stary nater

prosim o radu

  Avatar
  mam jeste z mladi tri modely na kterych jsem delal kamuflaz stetcema a chapete ze to moc dobre nevypada.chtel bych je predelat a vrstva je uz velka na to abych je prestrikal.nevite prosim jak se zbavit bezpecne stare barvy abych neposkodil kit?vim ze to jde,jen si nepamatuju jak.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241090Verze : 0
  Avatar
  Zkus purisol od Agamy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241398Verze : 0
  Avatar
  Vážení kolegové,
  současné verze barvožroutů neznám, protože již nemodelařím. Novou chemii jsem vždy zkoušel na místech méně viditelných.


  Další možností je použití hydroxidu sodného (louh sodný), který barvu stoprocentně sežere a podklad nepoškodí. Občas sežere i lepidlo, takže se model krásně rozpadne. Pozor - louh je silná žíravina! Vše co potřísní, je nutné důkladně neutralizovat (ocet a tak pod.).


  Návod jak použít louh naleznete na adrese forum.valka.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241401Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Podobně jako JT mám s louhem velmi dobrou zkušenost, krom už zmíněné žíravosti je třeba dodržet ještě to že louh se musí nechat vychladnout (je prodáván v granulích které je nutno rozpustit ve vodě a přitom vzniká teplo Smile ). Takže ideálně je jeden den dle návodu rozmíchat, a druhý den do toho dát model, obvykle jsem v tom model nechal den až dva, pak jsem ho vyndal, pořádně opláchl a následně (pořád v rukavicích) kartáčkem na zuby zbavil zbytků nabobtnalé barvy kterou neodneslo opláchnutí. pak jsem ho dal do octové vody a po chvíli opláchl (aby nebyl cítit octem) to už bez rukavic. Vzhledem k ceně je to asi nejlepší verze, louh se dostane díky tomu že je model potopen všude, což u purisolu asi moc nehrozí Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241425Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  krom už zmíněné žíravosti je třeba dodržet ještě to že louh se musí nechat vychladnout...

  ...a nádoba nesmí být z hliníku!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241426Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No nádoba z hliníku být může Smile , ale je nutno docela chvátat než se rozpustí Smile .(na vojně jsme tak čistili ešusy, po tak 4 - 5 čištěních se uvolnily nýty co drží držátko a ešus tekl, ale čistý byl jak nový Smile )
  Plastová nádoba je ale taky s trochou rizika, kamarád tohle kdysi podnikal na balkoně, a rozpouštěl louh v plastovém kbelíku, ten se teplem zdeformoval, louh vytekl a odbarvil všechny balkony pod ním Smile . Já to obvykle dělal v litém "akváriu" tedy takové veliké hranaté sklenici a to fungovalo bez problémů. navíc jsem dobře viděl co to s modelem dělá a jestli už barva změkla, na syntetiku to funguje perfektně, humbroly a podobně syntetiky šly dolů docel rychle.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241534Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  Plastová nádoba je ale taky s trochou rizika, kamarád tohle kdysi podnikal na balkoně, a rozpouštěl louh v plastovém kbelíku, ten se teplem zdeformoval, louh vytekl...

  Já tohle podnikám v koupelně a kbelík (plastový Very Happy ) mám při rozpouštění louhu ponořený ve vaně se studenou vodou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241562Verze : 0
  MOD
  Avatar
  upravil jsem nadpis tematu, aby to bylo jasne na prvni pohled, o jakou radu se to tu zada Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/68749#241564Verze : 0
  MOD