Žďár nad Sázavou ve fotografiích-květen 1945 - Frendl Vilém

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1681 editováno a 1874 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Žďár nad Sázavou ve fotografiích-květen 1945 - Frendl Vilém

  Avatar
  Žďár nad Sázavou ve fotografiích – květen 1945
  Frendl Vilém
  Náklad: 1 000 ks
  Vydání 1 (rok 2005)
  Stran (nečíslováno) 52 - křída
  Formát: zhruba A4 naležato
  Tisk: UNIPRESS Žďár nad Sázavou
  ISBN 80-239-4902-0


  Soubor fotografií Viléma Frendla zachycuje pohnuté události, k nimž ve Žďáře nad Sázavou došlo na sklonku druhé světové války a v průběhu osvobozovacích bojů. Přibližuje toto dění v nejrozličnějších podobách, zároveň však nejde jen o reportážní odraz skutečnosti. Frendlův pohled převážně proniká pod povrch věcí, naznačuje hloubku a často osudovost daného okamžiku. Jednotlivé předěly toho dramatu, kdy šlo nejen o životy žďárských občanů, ale též o záchranu města a v obecnějším pojetí o návrat svobody, se vzájemně prolínají a vytvářejí pozoruhodný celek. Válka, ve své podstatě vždy hrůzná a zničující, však mírou utrpení nezřídka stírá hranice mezi vítězi a poraženými. Právě plastičnost tohoto zobrazení, stejně jako profesionální dokonalost, vytvářejí psychologický přesah do našeho vědomí. Přítomný soubor fotografií tak vydává cenné svědectví o čase, který se sice už dávno propadl na dno historie, který se však pro následné generace stal výstražným mementem.


  Z pohledu čtenáře mám několik připomínek
  1 - Přesto že jde čistě o fotografickou knihu bylo by dobré uvést alespoň něco o osvobození města! Bohužel se zde nedovíme NIC! Text jaksi chybí!
  2 - Popisky jsou silně nedostatečné nebo chybí úplně! Jsem toho názoru že se ke každému obrázku dá něco konkrétního napsat. Vozidla a techinka jako taková není určena vůbec.


  Přesto pokud zapátráte (na vlastní pěst?) a info o osvobození seženete / doplníte jinde je toto dílo jako obrazové doplnění naprosto vinikající. Jde o zajímavou regionální publikaci


  Zdroj : www.kr-vysocina.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/69326#243989Verze : 0