Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 385 příspěvků vloženo, 1438 editováno a 412 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

USA - Ka-bar

  Avatar
  KA-BAR knives - historie firmy


  V roce 1898 založilo 38 mužů v Titidoute ve státě Pensylvánie podnik na výrobu a prodej nožů. Tato firma dostala název Titidoute Cutlery Company a v roce 1900 zkrachovala.


  Zbylý inventář odkoupil Wallace.R.Brown, který založil novou firmu Union Razor Company. Výroba břitev se stále více přesouvala k výrobě kapesních a loveckých nožů. Proto také v roce 1909 byl majitelem změněn název továrny na Union Cutlery Company. V roce 1910 se celý podnik přestěhoval do města Oleanu ve státě New York, kde mu byla nakloněna městská rada a tak mohl dále prosperovat.


  Ve dvacátých letech pak vznikla značka Ka-Bar. Traduje se, že název vznikl na základě dopisu jednoho lovce kožešin, jenž byl na lovu napaden medvědem. Jeho zbraň selhala a tak medvěda skolil svým loveckým nožem značky Union. Vedení firmy si uvědomilo možnost originální reklamy a tak vznikl název Ka-Bar. Název byl vytvořen z písmen špatně čitelného dopisu, ve kterém lovec výrobcům děkoval, že s jejich nožem „killed a bear“ – zabil medvěda.


  V roce 1924 zemřel W.R.Brown a firmu převzal jeho bratr Emerson. Po jeho smrti v roce 1931 se vedení firmy ujal Wallacův syn Danforth. Díky své kvalitě a oblibě firma prosperovala a tak byl v roce 1952 opět změněn název firmy a to na Ka-Bar Cutlery Inc.


  V roce 1960 zemřel Daforth Brown a o rok později prodala rodina firmu několika místním podnikatelům. Těm se ale nedařilo a firma zkrachovala.


  V roce 1966 značku Ka-Bar koupila firma Cole National Corporation. V roce 1982 však zkrachovala i tato firma a Ka-Bar byl znovu na prodej. Stal se tak majetkem American Costumer Products.


  V roce 1996 firmu Ka-Bar koupil zavedený výrobce nožů firma Alcas Company. Tato firma zaměřila své úsilí na znovuuvedení jména Ka-Bar na přední pozici ve světě amerických nožů, kde již jednou byla.


  V roce 2003 se Ka-Bar přestěhovala do nové budovy na Homer Street v Oleanu.


  ******************


  Dobré jméno firmy Ka-Bar bylo spojeno s legendárním bojovým nožem historie, jenž byl vyroben pro americké námořnictvo USMC (United States Marine Corps) a který byl vyráběn během 2. světové války. Tento nůž vznikl v roce 1942 a stal se nejčastěji používaným osobním nožem příslušníků pozemních vojsk a námořnictva v USA. Navázal tak svým tvarem na starou a ověřenou tradici a spolu s dobrým materiálem čepele z vysokouhlíkové oceli a rukojetí z obráběné kůže se tak stal kvalitní zbraní pro boj zblízka.


  Reputace firmy byla tak veliká, že se všechny nože tohoto typu začaly používat pod názvem Ka-Bar
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/6942#339289Verze : 0
  Avatar
  Ka-bar
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/6942#16096Verze : 0
  Avatar
  Pouze doplním, že se jedná o nůž relativně velký a těžký s čepelí typu bowie s druhým ostřím, u originálu jsou na rukojeti kožené pásky proti smeknutí ruky a ploška na hlavici rukojeti se dá použít jak úderům, tak např. k zatloukání hřebíků.
  Ačkoli je dýka FS možná známější rozhodně jde o legendu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/6942#18056Verze : 0
  MOD