Katyň - Stalinský masakr a triumf pravdy - Allen Paul

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 473 příspěvků vloženo, 1795 editováno a 2385 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Katyň - Stalinský masakr a triumf pravdy - Allen Paul

  Avatar
  Allen Paul: Katyň - Stalinský masakr a triumf pravdy
  Vydal Knižní klub v roce 2008.
  Původní vydání 1991 Charles Scribner's Sons, 1996 Naval Institute Press
  Překlad Petr Mikeš a Pavel Peč 2008
  ISBN 978-80242-1978-3


  Kniha popisuje celkovu genezi a průběh Polsko-Sovětského konfliktu od roku 1920 až po dnešek. Podrobně se zabývá okolnostmi válečného vystoupení Polska v roce 1939 jako důsledku chybného strategického hodnocení situace, vznik paktu Molotov-Ribbentrop, zákeřný útok SSSR na Polsko, obsazení východní poloviny polského území, masové deportace a vyvražďování polského obyvatelstva NKVD, vlastní akt vyvraždění 15 000 polských důstojníků a příslušníků inteligence, napjaté vztahy mezi polskou vládou v Anglii a Stalinem, pragmatický postup vlád USA a GB, likvidaci příslušníků Armie Krajowe v závěru války, dlouholeté popírání Katyně ze strany sovětských a ruských úřadů, přiznání viny za Gorbačova a nové popírání za Putina.
  Velmi poučná kniha pro ty, kdo by snad čekali od Rusů nějako změnu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/69490#244698Verze : 0
  Avatar
  předevčírem jsem dočetl.
  výborně tehdejší dobu ilustrují vzpomínky na každodenní život členů tří rodin internovaných do SSSR a jejichž otcové - Maksmylian Hoffmann, Zbygniew Czarnek a Stanisław Pawulsky - zahynuli jakožto důstojníci Pol.armády v Katyńském lese.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/69490#257050Verze : 0
  Avatar
  Dočetl jsem knihu Katyň - Stalinský masakr a triumf pravdy Allena Paula a musím před autorem smeknout. Čekal jsem pouhou faktografii a našel jsem velmi čtivý příběh svědků té doby. Autor velmi dobře popsal polskou mentalitu a ač sám Američan velmi přesně popsal polský pohled na tento masakr. Popisuje katyňskou tragédii v širším kontextu polských i evropských dějin. Po zhlédnutí Wajdova filmu Katyň jsem někdy nerozuměl všem symbolům a obrazům, které režisér do filmu vložil, táto kniha mi leckteré otazníky spolehlivě objasnila.


  Na závěr bych uvedl poslední větu z české předmluvy kterou napsal podplukovník PhDr. Eduard Stehlík: Allenova kniha je nejen osobním, velice lidským svědectvím o hrůzném zločinu, který nebyl nikdy potrestán, ale i o tom, že hnědá a rudá totalita toho mají ve své podstatě bližšího mnohem více, než jsou si dosud někteří z nás vůbec ochotní přiznat. Bohužel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/69490#263072Verze : 0
  MOD