Slovanské osídlëní českého Slezska - Pavel Kouřil

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1681 editováno a 1874 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Slovanské osídlëní českého Slezska - Pavel Kouřil

  Avatar
  Slovanské osídlëní českého Slezska - Pavel Kouřil


  Na 220 stranách autor knihy popisuje - jak už ostatně název knihy napovídá osídlení české části Slezska Slovany. První větši čtvrtina knihy se soustřeďuje na vysvětlení problematiky dále jsou zde popsány hradiska (Víno, Hradec nad Moravicí, Opava - Kylešovice, Ostrava - Koblov (též Landek), a další problematické lokality), dále sídliště a pohřebiště. Zbytek knihy, tedy asi menší třičtvrtiny zabírá Výšinné hradisko v Chotěbuzi - Podoboře - lokalita zkoumána dlouhodobě a z hlediska Slezska asi největší výzkumná akce (neberou-li se v potaz případné záchranné akce velkého rozsahu). Chotěbuzské hradisko je zde tak rozebíráno z více důvodů - jednak jak již bylo zmíněno probíhá tu stálý sezónní výzkum (tudíž nejrůznějších podkladů je více než v jiných případech), jednak je pan Kouřil jeho hlavním vedoucím. Knihu doplňuje řada odborně kreslené a fotografické dokumentace (materiál - keramika, železo, aj. jako i situace, mapy atd.).
  Celkově vzato knihu k přečtení doporučuji (pakliže-li budete mít to štěstí a narazíte na ni) avšak pozor jednak kniha pochází již z roku 1994 tudíž mohlo v některých případech dojít k přehodnocení některých fakt, jednak výzkum zvláště na Chotěbuzi značně postoupil dál.


  Kouřil, Pavel: Slovanské osídlení českého Slezska, Archeologický ústav AV ČR Brno a Muzeum Těšínska v Českém Těšíně, Brno - Český Těšín, 1994, ISBN 80-901679-3-4.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70304#247679Verze : 0