16.03. 2008 - Nemecký pilot priznal vinu za smrť Saint-Exupéryho

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1690 editováno a 1874 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

16.03. 2008 - Nemecký pilot priznal vinu za smrť Saint-Exupéryho

  Avatar
  PARÍŽ - Bývalý nemecký bojový pilot, ktorý zostrelil slávneho autora Malého princa Antoina de Saint-Exupéryho sa vyjadril, že ak by vedel, že proti nemu stojí tento francúzsky spisovateľ, nikdy by nevystrelil.
  Dnes 88-ročný Ofgr. Horst Rippert zostrelil 31.6.1944 nedaleko Toulonu Saint-Exupéryho Lockheed P-38 Lighting. Vojnu ukončil u 13./JG 27 so skóre 20 ( podľa iných zdrojov až 28-29 ) zostrelov. Po vojne sa stal športovým žurnalistom.
  20. marca vyjde vo Francúzsku kniha s názvom Saint-Exupéry, the last secret.


  www.bleskovky.sk
  www.ww2f.com
  news.yahoo.com
  www.sme.sk
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247923Verze : 0
  Avatar
  Řekl bych že spíš než "vinu" by bylo vhodnější slovo "odpovědnost".


  Jinak díky za tip na knížku, Saint-Exupéry je i můj oblíbený autor a rád si přečtu rozluštění záhady jeho úmrtí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247924Verze : 0
  Avatar
  Diskuze o tomto je např. zde - forum.12oclockhigh.net
  a podle této, neexistuje žádný dokument, že by Rippert, nebo jeho jednotka JGr 200, 31.7.1944 nárokovala nějaký sestřel.


  Asi nejlepší by bylo, prozkoumat onen vrak a zjistit, zda jsou na něm nějaké zásahy, třeba něco bude ve zmiňované publikaci.


  Jinak zde německý článek - http://www.morgenpost.de/desk/1804368.html


  A zde zajímavý krátký německý film - http://www.youtube.com/watch?v=9WKK1RQoewM
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247925Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím že slova jako "vina" nebo "odpovědnost" jsou (i v případě že jde o právě toho pilota který ho sestřelil) poněkud nesmyslná. V době kdy k události došlo byla válka a pokud šlo o sestřel (což myslím není jisté) pak se prostě setkali dva nepřátelští letci a jeden z nich sestřelil druhého. Sotva lze mluvit o odpovědnosti u někoho kdo je odveden a koná jen to co je jeho povinností (slova o vině jsou už vůbec nesmysl).
  Zkuste se na to podívat poněkud méně emotivně, myslíte si že by podobná slova padala (respektive že by se to vůbec řešilo) kdyby nešlo právě o Antoina de Saint-Exupéryho, ale třeba o nějakého "Jean Dubois" ? Asi sotva, že, no a to že se někdo v letech, kdy si po 64 rocích asi sotva pamatuje co se kdy stalo "přizná" právě k sestřelu někoho o koho je zájem je sice hezké, ale ne moc důvěryhodné, pokud to není podloženo dobovými zápisy. Sestřel nemusel být nárokován, pokud na něj nebyl svědek (prostě by nebyl uznán a tedy nebyl důvod vznést nárok), ale v deníku jednotky by i tak byl zápis o střetu s nepřátelským letounem a jeho sestřelení (možná jako pravděpodobném), pokud tam toto není myslím že to dotyčné prohlášení dost zpochybňuje.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247935Verze : 0
  Avatar
  To All.
  Názov príspevku prevzatý z
  www.sme.sk
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247958Verze : 0
  Avatar
  to sallet, to upozornění nebylo na tebe ale na nesmyslnost užívání takových slov ve spojitosti s bojovým nasazením, že jde o obrat nějakého novináře jsem předpokládal Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247964Verze : 0
  Avatar
  no, podle meho se jedna zas o dalsi "medialni procitnuti" nebo o snahu dobrat se odpusteni na sklonku zivota ... v obecne rovine moralni to jiste problem neni, jak piste Bitaxe, byla tehdy valka a pokud by to nebyl AdS-E, byl by to jiny pilot a jiny syn, bratr, otec od rodiny, ktery by v tom letounu mozna zemrel. To, ze nekdo napise skvelou knihu, z nej nedela "hodnotnejsiho" cloveka, protoze jeho ztrata jeho blizke boli zcela stejne. V te soukrome rovine chapu, ze s tim dotycny muze mit problem, preci jen neni asi jednoduche zit s vedomim, ze muze mit na svedomi smrt takovehoto cloveka, ale uprimne si dovolim pochybovat jak o verohodnosti toho sestrelu (aniz bych se poustel do nejake dlouhe debaty, od toho jsou tu ta odkazovana fora), tak o tom, ze si zrovna ted onen 88 lety veteran vzpomnel, ze to vlastne on sestrelil AdS-E. To je asi jako kdyz se po sedesati letech objevi sekretarka Adolfa Hitlera, ktera s nim udajne byla v dobe jeho poslednich dnu v bunkru pod Reichskanzlei a do detailu si pamatuje vse, co se tehdy stalo, byt je ji nejakych osumdesat let a nepamatuje si, kde byla vcera pro mliko. V tom vsem spise vidim snahu o zviditelneni se, nic vic.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247976Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To jsem taky myslel tou "odpovědností" - ve stejném gardu v jakém byl třeba Rex T. Barber odpovědný za smrt Jamamota. Nebo kdokoliv jiný za kohokoli jiného. Prostě byla válka. Takže termín "odpovědnost" v tomhle kontextu chápu tak, že "to udělal", bez jakýchkoliv implikací jestli to bylo dobré, špatné nebo prostě "věc, co se ve válce stává", zatímco "vina" naznačuje že to byl nějaký trestuhodný čin, což v tomhle případě jednoznačně neplatí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#247978Verze : 0
  Avatar
  Vážení kolegové,
  co používáte bez rozmyslu slova: přiznání a odpovědnost, prosím uvědomte si, že tyto pojmy mají vztah k předchozímu špatnému činu. Většinou se přiznáváme k poklesu svých mravů, k přestupku, či k trestnímu činu. Většinou přejímáme odpovědnost za špatný výkon své práce, nebo dlouhodobě zamlčované nepravosti.


  Čin zde popisovaného válečníka do kategorií: nemravností, přestupků, a zločinů, nepatří!


  I přes interpretaci třetích osob (nás a novinářů) z textu jasně vyznívá, že Ofgr. Horst Rippert projevil lítost nad tím, že se stal nástrojem války při sestřelení nepřátelského letounu, o kterém po létech zjistil, že jej pilotoval spisovatel jehož práce si vážil.


  Stručně řečeno,
  z mého hlediska se nejedná o přiznání k trestnému činu, ale pouze o vyjádření soustrasti francouzskému národu a lidstvu nad smrtí spisovatele.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#248026Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Možná mám vnímání pojmu "odpovědnost" jako neutrálního zkreslené firemní dokumentací, kde je v plánech vždy jasně stanoveno kdo má za jaký úkol odpovědnost bez jakéhokoliv negativního přízvuku.


  Samozřejmě titulek "...přiznal vinu" je naprosto mimo, připomíná mi to větu z TV zpravodajství před pár lety, že jacísi vymaštěnci zbili v hospodě mladíka "protože se přiznal k židovskému původu", ale koneckonců co čekat od novinářů...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#248031Verze : 0
  Avatar
  No právě to "neutrální" ale říká že mám za něco odpovědnost, tedy ručím za splnění (tak to aspoň bylo ve všech projektech kterých jsem se účastnil), tady ale šlo o vojáka který dostal rozkaz a tedy letěl do přidělené oblasti s přiděleným úkolem, to jestli zaútočí na nepřítele nebyla jeho volba a tedy ani jeho "odpovědnost". Odpovědnost by nesl pouze kdyby se dopustil něčeho co by bylo například v rozporu s konvencemi o vedení války (třeba kdyby střílel na někoho na padáku) ne tedy když podle rozkazu konal co bylo nařízeno (analogicky když někomu v rámci projektu nařídím vypnoput nějaké zařízení, není za případnou chybu odpovědný ten kdo stiskl tlačítko ale ten kdo to nařídil, tedy třeba já).
  Navíc se mi zdá že je docela zvláštní souhra okolností že si dotyčný veterán vzpoměl právě teď kdy vychází kniha která přináší "konečné rozluštění" smrti známého spisovatele. Nějak mi to zapáchá tím že podobné souhry nejsou moc pravděpodobné. To že obecně moc nevěřím pamětníkům že si po víc jak 60 letech pamatujou "jestli dostali kulkou mezi lopatky, nebo lopatkou mezi ..." Smile je jasné, má zkušenost s "pamětníky" je dost tristní, realitu vzpomínek bych odhadoval na takových 15%. Ostatně pokud na něco vzpomínám je to obvykle jinak než to líčí jiný "pamětník" stejné věci Sad Proto mi právě tohle "přiznání" (nebo chlubení?) dost divným zdá se Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#248103Verze : 0
  Avatar
  Jan Bobek na ihned.cz uveřejnil článek s informacemi, jak to s tímto "sestřelem" pravděpodobné bylo:
  zahranicni.ihned.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#249492Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vhledem k tomu že Honzu Bobka znám a vím jak je v hledání pečlivý osobně bych mu věřil podstatně víc než rádobyvzpomínce navíc zřejmě značně odlišné než vzpomínka na stejnou událost z dob dřívějších. I to že se "přihlášení" objevilo těsně před vydáním knihy mne vede spíše k úvaze o marketingovém tahu (asi vydavatele) a o značné pochybnosti o pravosti nároku na tento "sestřel".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70435#249510Verze : 0