Pracovní uniforma vz. 92

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 443 příspěvků vloženo, 2122 editováno a 326 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pracovní uniforma vz. 92

  Avatar
  Doufám, že používám správné fórum?
  Při pročítání příspěvků v sekci uniformy jsem narazil na link, na který odkazuje jeden z přispěvatelů. Je to stránka nějakého Dána, zabývající se maskovacími vzory armád světa, mimo jiné i českými a československými. Autor se tam mimo jiné zamýšlí nad pracovní uniformou AČR vz.92. Píše, cituji : "This uniform is a bit of a mystery to me: why make a work uniform in a camouflage pattern? ....." nebo-li volně přeloženo " Tato uniforma je pro mě poněkud záhadou: Proč vyrábět pracovní uniformu s maskovacím vzorem?...."
  Docela mě to zaujalo, sám jsem ji jako voják nosil, ale nikdy mě nenapadlo nad tím přemýšlet, je pravda, že jsme ji nosili fakt jen při práci, při cvičeních jsem ji na sobě nikdy neměl (jednou teda jo, když jsme cvičili překročení vodního toku, ale to jen díky tomu, že jsme ukecali velitele roty, abychom si nemuseli máčet maskáče). Proč je teda vlastně s "maskovacím" vzorem? Víte nebo tušíte o tom někdo něco? Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#248659Verze : 0
  Avatar
  Velmi zajímavý dotaz, ono se ani nemůže ve skutečnosti jednat o uniformu, nemá označení státní příslušnosti, takže je to spíše pracovní kombo Smile prostě montérky a hotovo Smile v plánu patrně mohlo být, že v případě týlových jednotek by bylo hloupé věci opravovat v maskáčích a použít třeba modré montérky by taky nebylo košer, tak to patrně takto nakombinovali Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#423981Verze : 0
  Avatar

  Citace - Adean :

  Velmi zajímavý dotaz, ono se ani nemůže ve skutečnosti jednat o uniformu, nemá označení státní příslušnosti, takže je to spíše pracovní kombo Smile prostě montérky a hotovo Smile v plánu patrně mohlo být, že v případě týlových jednotek by bylo hloupé věci opravovat v maskáčích a použít třeba modré montérky by taky nebylo košer, tak to patrně takto nakombinovali Smile  Předchozí vojenské montérky nebyly modré, nýbrž zelené a podobného střihu. Spíš to vypadá, že některé firmě zbyla jinak nepoužitelná látka, tak ji osvědčeným způsobem nabídla armádě. No a... Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424040Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Adean :

  Velmi zajímavý dotaz, ono se ani nemůže ve skutečnosti jednat o uniformu, nemá označení státní příslušnosti, takže je to spíše pracovní kombo Smile prostě montérky a hotovo Smile v plánu patrně mohlo být, že v případě týlových jednotek by bylo hloupé věci opravovat v maskáčích a použít třeba modré montérky by taky nebylo košer, tak to patrně takto nakombinovali Smile  Ale znakom uniformy nie je označenie štátnej príslušnosti! To je absolútny blud. Uniforma je označenie jednotného odevu pre ľudí, ktorí patria k organizovanej skupine.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424042Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ale o uniformu se nejedná, protože na ní by musel být státní znak vlajka - jinak by se v případě, že by ji člověk měl na sobě, nemohlo jednat o kombatanta. To je důvod proč české SF jednotky mohou používat maskáče - Multicamy v zahraničních operací, s patřičnou vlajkou označujících národnost-příslušnost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424047Verze : 0
  Avatar

  Citace - Karel Oktábec :

  Citace - Adean :

  velmi zajímavý dotaz, ono se ani nemůže ve skutečnosti jednat o uniformu, nemá označení státní příslušnosti, takže je to spíše pracovní kombo Smile prostě montérky a hotovo Smile v plánu patrně mohlo být, že v případě týlových jednotek by bylo hloupé věci opravovat v maskáčích a použít třeba modré montérky by taky nebylo košer, tak to patrně takto nakombinovali Smile  Předchozí vojenské montérky nebyly modré, nýbrž zelené a podobného střihu. Spíš to vypadá, že některé firmě zbyla jinak nepoužitelná látka, tak ji osvědčeným způsobem nabídla armádě. No a... Smile  Modrá barva byla dána jako příklad, vím o tom, že montérky byly zelené, u motorizovaných-tankových jednotek černé "čerňáky" (velmi kvalitní a žádané).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424048Verze : 0
  Avatar

  Citace - Adean :

  Ale o uniformu se nejedná, protože na ní by musel být státní znak vlajka - jinak by se v případě, že by ji člověk měl na sobě, nemohlo jednat o kombatanta. To je důvod proč české SF jednotky mohou používat maskáče - Multicamy v zahraničních operací, s patřičnou vlajkou označujících národnost-příslušnost.  Naivita - to či niekto nosí na oblečení štátnu vlajku, alebo nie, nemá na štatút kombatant / nekombatant žiadny vplyv. Podľa medzinárodného humanitárneho práva je kombatant každý príslušník ozbrojených síl a zborov (a je jedno či ide o regulárnu armádu, partizánske hnutie, milície, domobranu atď.), prípadne aj civilné obyvateľstvo, ktoré bráni svoje domovy - pokiaľ nosí otvorene zbraň počas útoku a pri jeho príprave. U kombatantov - príslušníkov pravidelnej armády sa predpokladá, že nosia uniformu (ale nie je to povinnosť). To aké rozlišovacie znaky na uniforme si ten ktorý štát (organizácia) vyberie, závisí na danom štáte (môže to byť vlajka, ale tak isto to môže byť len nápis - napr. US AIR FORCE na maskáčoch!).


  P. S.: To že Američania v roku 2003 (alebo 2004) v rámci boja proti terorizmu nariadili pre svojich vojakov, aby trvalo nosili americkú vlajku na uniforme (zvyšovanie už tak veľkého patriotizmu) neznamená, že ide o nariadenie platné pre celý svet. Ich spojenci sa síce prispôsobili, ale ide len o vizualizáciu štátnej príslušnosti v rámci medzinárodných operácií.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424052Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Adean :

  Ale o uniformu se nejedná, protože na ní by musel být státní znak vlajka - jinak by se v případě, že by ji člověk měl na sobě, nemohlo jednat o kombatanta. To je důvod proč české SF jednotky mohou používat maskáče - Multicamy v zahraničních operací, s patřičnou vlajkou označujících národnost-příslušnost.  Ako napísal buko1, uniforma nemusí byť nutne štátnou. Za uniformu sa považujú aj uniformy dobrovoľných hasičov ktoré nie sú značené štátnym znakom, uniformy železničiarov, SBS a podobne. Uniformita znamená príslušnosť k určitej skupine s rovnakými záujmami, ideológiou. V zásade tento charakter plní aj mníšsky habit, uniforma zdravotných sestier...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424054Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Štátny znak al. vlajku nepoužívali a nepoužívajú taktiež väčšina jednotiek Britských resp. štátov Comonwealthu.


  U týchto jednotiek sa používa označenie al. znak pluku a nie krajiny.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424067Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážení,
  podle mých poznámek, byl stejnokroj vz. 92 zaveden v armádou ČSFR. Po rozpadu federace převzala stejnokroj AČR a kolem roku 1995 jej přeřadila mezi pracovní. Stejnokroj vz. 92 byl používán až do vyčerpání skladových zásob. V současnosti takzvané armádní přebytky (nejméně v dvou odstínech) nabízejí různá vetešnictví - Armyshopy.


  Stejnokroj vz. 92 se skládal:
  - čepice
  - blůza
  - kalhoty
  - kanady vz. 90 (asi až do roku 1995)


  Stejnokroj je vybaven potiskem o kterém "zlý jazykové" tvrdily, že je zvláště vhodný pro blátivý terén.


  Neznám výstrojní předpisy AČR, ale předpokládám, že výběhový stejnokroj, který byl určen jako náhrada montérek, nemusí být vybaven insigniemi armády.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424075Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Možno by bolo vhodné zlúčiť túto tému s touto - CZE - Pracovní oděv vz.92 (najmä info od JT). Obe témy hovoria o tom istom.  P.S.: Neviem ako v ČR, ale v SR sa hodnostné označenie nosí aj na pracovnom odeve (myslím, už som dlho vojaka v montérkach nevidel). A priestor na hodnostné označenie (čo je podľa mňa základný rozlišovací znak vojenskej uniformy) tento odev má.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424076Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Čapica bola jeden čas v ponuke aj vo výstrojných skladoch, kde som si takú kúpil za "body". Používali sme ju normálne ku montérkam, má strih ako predošlá montérková čapica so šiltom. Ale montérky asi padli do "větešnictví" Very Happy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424080Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážení,
  Vojenské zařízení 8521 vydalo v AVISu, v roce 2006, dokument s názvem: Výstroj českých vojáků - katalog a užitečné informace, z kterého jasně vyznívá, že AČR nezná "pracovní uniformu"!


  Zato uvádí dvě verze pracovního oblečení: Pracovní oblek 92 a Oděv 2005 k údržbě techniky.


  Zdroj
  www.army.cz (brožura)
  www.acr.army.cz (výčet stejnokrojů AČR)

  Výstroj českých vojáků, strana 85.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424116Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Adean :

  Ale o uniformu se nejedná, protože na ní by musel být státní znak vlajka - jinak by se v případě, že by ji člověk měl na sobě, nemohlo jednat o kombatanta. To je důvod proč české SF jednotky mohou používat maskáče - Multicamy v zahraničních operací, s patřičnou vlajkou označujících národnost-příslušnost.  Součástí pracovní uniformy je čepice, na ní je znak ČR, blůza má hodnostní označení - toto naprosto jasně definuje, že je to uniforma.


  Ad. kanady vz. 90
  Min. do roku 2005 (konec VZS) je vojáci VZS používali, ostatně spousta VZP je používá dosud.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424117Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážení,
  asi by jsme měli rozlišovat mezi armádami tří států:


  Armáda ČSFR (CZK)
  - stejnokroj vz.92, či stejnokroj 92 (?)


  Armáda ČR (CZE)
  - do roku 1995 stejnokroj (!)
  - po roce 1995 pracovní oblek


  Jen nevím jak to bylo, či ještě je, na Slovensku.


  Prosím o váš názor na danou záležitost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424118Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nechci se tu hádat a slovíčkařit ale jak poznamenal Jiří jedná se o stejnokroj nikoliv uniformu.


  To Karaco: Jsem bývalým vojákem a vím že na čepicích je státní znak - odznak mořený, ano na blůze je místo pro hodnostní označení, ale dle mého názoru se nejedná o uniformu. Máš pravdu boty vzor 90 byly velmi dobré, bohužel se již nedají nakoupit ve výstrojním skladu a tudíž se i ve směrnicích udává (hloupost je velká), že třeba do služeb se směli nosit jenom boty ECWC a vz. 2000 (neříkám, že všude).


  To Buko1: souhlasím s tím co je psáno ve Vašem příspěvku, nevím jak u Vás, nechci se hádat ohledně humanitárního práva, později se podívám na internetu, ale domnívám se, že kombatant je povinen nosit vojenskou uniformu, nebo její součásti a být označen příslušností k zemi. Tím totiž jak uvádíte partyzány nemáte pravdu - v jejich případě se nejedná o nic jiného než o teroristy jiné doby... ale to již odbíháme od tématu pracovního oděvu-uniformy vz. 92.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424129Verze : 0
  Avatar
  Čili Stejnokroj 63 vlastně taky není uniforma?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424135Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Možná byste si měli uvědomit že "uniforma" je slovo původu cizího, česky je jeho překlad stejnokroj. Takže dělení na stejnokroj a uniformu je nesmysl. A uniformou je cokoli co jedince pomocí nějakého druhu označení (oblečení) řadí do nějaké skupiny (třeba i k obsluze v McDonalds), takže představa že se sundá nějaká nášivka a stane se z toho stejnokroj je mimo, je to pořád stejné, stejnokroj a uniforma jsou slova stejného významu. A třeba stejnokroj vz.60 žádné rozlišení příslušnosti neměl. i tak to byla uniforma/stejnokroj.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424137Verze : 0
  Avatar
  Ano, na to jsem právě poukazoval, uniforma je původem francouzské slovo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424139Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Adean :

  Tím totiž jak uvádíte partyzány nemáte pravdu - v jejich případě se nejedná o nic jiného než o teroristy jiné doby... ale to již odbíháme od tématu pracovního oděvu-uniformy vz.92  Ak ste bývalým vojakom, tak máte medzery vo vzdelaní - vojak ktorý nevie rozdiel medzi partizánom a teroristom je v prípade bojového nasadenia jednou nohou pred medzinárodným súdnym tribunálom pre páchateľov vojnových zločinov - pravidelné armády dnes totiž nevedú vojenské operácie proti teroristom (na to slúžia iné bezpečnostné zložky), ale vedú tzv. COIN operácie (Counter-insurgency) - v preklade operácie proti povstaniu. A povstalci (po starom partizáni), ktorí sami dodržiavajú zásady MHP nie sú v zmysle tohto práva teroristi (to je len mediálny humbuk).


  Ale to je mimo túto tému.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424142Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - buko1 :

  Citace - Adean :

  Tím totiž jak uvádíte partyzány nemáte pravdu - v jejich případě se nejedná o nic jiného než o teroristy jiné doby... ale to již odbíháme od tématu pracovního oděvu-uniformy vz.92  Ak ste bývalým vojakom, tak máte medzery vo vzdelaní - vojak ktorý nevie rozdiel medzi partizánom a teroristom je v prípade bojového nasadenia jednou nohou pred medzinárodným súdnym tribunálom pre páchateľov vojnových zločinov - pravidelné armády dnes totiž nevedú vojenské operácie proti teroristom (na to slúžia iné bezpečnostné zložky), ale vedú tzv. COIN operácie (Counter-insurgency) - v preklade operácie proti povstaniu. A povstalci (po starom partizáni), ktorí sami dodržiavajú zásady MHP nie sú v zmysle tohto práva teroristi (to je len mediálny humbuk).


  Ale to je mimo túto tému.  V tomhle nemá smysl se dohadovat, ano v mezinárodním právu je psáno, že:


  Ozbrojené síly (OS) (čl. 43 I. DP)
  se skládají ze všech organizovaných ozbrojených sil, skupin a jednotek, které:
  - jsou pod vedením osoby odpovědné orgánu (vládě) dané bojující strany
  - mají vnitřní disciplinární systém (který mj. zachová ŽK a další příslušné mezinárodní normy)
  Zahrne-li strana složky veřejného pořádku či jiné do svých OS, uvědomí o tom druhou stranu


  Poznámka: OS tedy nezahrnují pouze pravidelnou armádu, dobrovolnické sbory, ale i např. partyzánské jednotky


  Nevím jak Vy, ale já jsem v Afganistanu i v Iráku byl a dohromady by se to dalo počítat na roky a ne jako logistická podpora, něco jiného je respektovat slovo kombatant u jednotek a složek, KTERÉ RESPEKTUJÍ A UZNÁVAJÍ MHP A ŽK. Což žádná z těchto stran nebere v potaz, proto je pro mě partyzán, který neobléká uniformu, nenosí viditelně zbraň a svými činy napadá nejenom vojenské obyvatelstvo a schovává se v davu typem teroristy. Možná až zažijete střelbu na vlastní vozidlo z davu civilistů, poté změníte názor. Ale jak jste sám uvedl jde o něco jiného. Máte v tomto určitě více zkušeností, což respektuji, nejsem tu abych se hádal abych se učil a diskutoval, za to všem zúčastněným dík.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424161Verze : 0
  Avatar
  Veď toto isté tvrdím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424163Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To jsem rád, že v tomto jsme zajedno.
  Jenom pro informaci v naší armádě nevedou vyhledávací operace jenom SF jednotky Smile


  Dobře takže zatím to ze zdrojů vypadá, že se jedná o typ pracovního obleku/uniformy/stejnokroje Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424169Verze : 0
  Avatar
  Pro buko1 a Adean:


  Přátelé,
  tak nám to nabobtnalo jiným směrem, než jsem očekával. Proto vás prosím o zvážení možnosti rozdělit tuto diskusi na dvě témata spojené s následným přesunem do kapitoly "Všeobecně".


  Pracovní oděv vs. uniforma vz. 92
  Kombatant, partyzán, žoldnéř a mezinárodní konvence
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424170Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Jiří:
  Moje chyba, špatnou formulací slov jsem to zapříčinil a zavedl diskuzi nesprávným směrem... Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424172Verze : 0
  Avatar
  Pro Adeana:
  Beru to jako souhlas, teď ještě co k tomu řekne kolega a moderátor buko1.


  P. S.
  Pár slov navíc píši v SZ (soukromé zprávě).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424180Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Osobne som už predtým upozornil že tomuto odevu je tu venovaná aj druhá téma (faktografická) - CZE - Pracovní oblek vz.92 a bolo by vhodné ich zlúčiť. Čo sa týka zvyšku diskusie venovanej kombatantom a spol, to sa môže kľudne vymazať - myslím že sme si všetko vyjasnili.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70541#424205Verze : 0
  MOD