24.03.2008 - Rusko chce zdvojnásobit výrobu konvenčních zbraní

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 476 příspěvků vloženo, 1665 editováno a 2531 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

24.03.2008 - Rusko chce zdvojnásobit výrobu konvenčních zbraní

  Avatar
  Rusko chce posílit svou armádu.
  "Do roku 2010 plánujeme zvýšit produkci o 30 procent a v roce 2015 předpokládáme růst o 120 procent," řekl Ivanov na schůzi vlády po setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.


  Více
  www.novinky.cz
  zpravy.idnes.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#248992Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Když se vezme, že to není tak dávno co za rok přejali 30 nových i repasovaných tanků a celou polovinu Mi-28N, tak jim to i přeju, aspoň bude na co koukat na přehlídkách Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249001Verze : 0
  Avatar

  Citace - marektucan :

  Když se vezme, že to není tak dávno co za rok přejali 30 nových i repasovaných tanků a celou polovinu Mi-28N, tak jim to i přeju, aspoň bude na co koukat na přehlídkách Smile  Sice to myslíš jistě s humorem, ale já z této zprávy nemám vůbec dobrý pocit. Ona totiž ruská armáda nikdy moc nesloužila pouze k ochraně svých vlastních hranic. Spíše k ochraně svých zájmů kdekoli...
  A jaké byly a jsou zájmy Ruska víme. Navíc pan Putin není zrovna mírumilovný politik...
  Jak říkám, z této zprávy cítím trošku mrazení v zádech Rolling Eyes
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249019Verze : 0
  Avatar
  No já bych z toho žádnou hrůzu zase nedělal ono v rusku došlo k celkem rychlé "reorganizaci" armády a byť armáda dostávala nové stroje pořád nedá se to srovnávat s velkými zeměmi NATO či dokonce USA či třeba Čínou a Indií. Prostě musí doplnit stavy, v takové velké zemi jako je Rusko je pár nových či modernizovaných strojů nic a ono na papíře mohou vypadat jak nejsou silní ale když se odečte technika odstavená a zastaralá tak zase myslím na tom Rusko není tak aby si mohlo vyskakovat jako jiné státy. Tím nechci nějak obhajovat zájmy Ruska, stejně tak nechci ale obhajovat zájmy USA a už vůbec třeba Číny.


  Navíc nejsem si jistý jestli je v tom nárůstu není zahrnut i plánované navýšení exportu a co se těch počtu techniky týče nejsou to myslím žádné monstrozní udaje.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249025Verze : 0
  Avatar
  Obávám se že nejde ani tak o konkrétní počet strojů, ale spíš o věty "Rusko chce vojenskému průmyslu přiřknout i větší procento zakázek na výrobu civilních produktů. Do roku 2015 by armáda měla vyrábět až 59 procent výrobků pro civilní sektor" ta totiž ukazuje (pokud nejde o běžný novinářský blábol) že vojenský průmysl přímo spojený s armádou nadále existuje a tedy ve skutečnosti o posilování právě tohoto komplexu. A pokud krom toho že bude dělat pro armádu má dělat i tak velké procentu pro civil jde o udržování obrovské průmyslové základny a ta je mnohem důležitější než vlastní okamžitý počet strojů. Pro ilustraci si stačí vzpomenout na to že začátkem WWII mělo USA celkem bezvýznamnou armádu, ale naopak obrovskou průmyslovou základnu kterou dokázalo rychle přeorientovat na válečnou výrobu, zde by zřejmě ubyla doba přestavby na válečnou výrobu. O tom že Rusko se obvykle snaží hájit "své zájmy" dost razantně, je známo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249030Verze : 0
  Avatar
  Možná to alespoň poslouží k tomu aby Evropa začala brát obranu (a energetickou soběstačnost) trochu vážněji? Koneckonců kdyby se Rusové rozhodli obsadit Pobaltské republiky, pochybuji, že by NATO stihlo zareagovat dost rychle a s dostatečnými silami na to aby je dokázalo konvenčně ubránit a jakmile by byly obsazené, nemyslím, že by existovala politická vůle k tomu dobývat je zpět, pokud by Rusko nešlo někam dál. Ale řekl bych že takováhle konfrontace s NATO nehrozí - spíš jestli něco tak se to bude týka separatistů v Gruzii nebo různých -stánů. Pro udržení EU "v klidu" bude používána hlavně strategie zavíraných kohoutků.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249033Verze : 0
  Avatar
  Právě ta ekonomická složka je to co vypadá nebezpečně, ta vojenská síla, byť jistě důležitá, je až druhořadá. To že do značné míry závisíme na energetických zdrojích z "poněkud nejistých" regionů je samozřejmě rovněž nebezpečné, byť ne tolik jak to novináři často píší. V reálu je to tak že rusové potřebují (alespoň zatím) dost nutně peníze a technologie které za plyn a ropu dostávají, proto také tak rychlé zásahy proti Ukrajině pokud začne harašit s kohouty Smile , dlouhodobě to zatím asi nehrozí, že by uzavřeli přívod.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249035Verze : 0
  Avatar
  Taky je otázka kolik z těch procent má být čistě civilní materiál (třeba části osobních automobilů nebo těžké pracovní stroje) a kolik bude materiál civilní byť odvozený z vojenských technologií (třeba civilní verze vrtulníků jako je Mi-171), a pak je tu určitě dodávka osobních zbraní, ochraného materiálu pro civilisty a je otázka do jaké sféry budou spadat třeba dodávky pro bezpečnostní složky ...


  Ale jak říkám rusko je velké tam se ta technika "stratí" prostě jedna věc je 14 Gripenů u nás druhá věc je 14 odpovídajících strojů v Rusku.


  S tím průmyslem to může být klidně také tak že chtějí aby byli schopni využít přebytečné kapacity jinými směry nemluvě o tom že to vše má vliv na ekonomiku, sociální sféru (zaměstnanost ...) a celou další řadu faktorů.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249056Verze : 0
  Avatar
  No nevím co je "čistě civilní materiál", v reálu je běžné že těžké stavební stroje běžně používá armáda, komponenty osobních automobilů jsou užívány v těch čistě vojenských (třeba vozy Gaz 69 a Gaz 21 (tedy Volha) měly stejné motory a myslím i další komponenty, s nimi stejné byly i vojenské mikrobuys a další. Podobně je to s mnoha dalšími věcmi. Právě to že průmysl jde snadno přesunozut na "válečnou výrobu" umožnilo američanům porazit němce. Ale v článcích se přímo mluví o "vojenském průmyslu" a z některých vět se zdá (doufejme že jde o hloupost novináře) že jde o průmysl "patřící" armádě (tedy jí ovládaný) a ten má zvětšovat výrobu. Takže tady je to nebezpečí. Hloupé vyprávěnky o velké zemi kde se "pár strojů "ztratí" jsou o ničem, tady nejde o to jestli rusové mají 300 neb 400 stíhaček, jde o schopnost je vyrábět ve velkém počtu v případě že se rozhodnou pro jejich výrobu. A víra v to že pokud mluvím o vojenském průmyslu že chci "využít přebytečné kapacity" k něčemu jinému je silně naivní. Prvně musím ty přebytečné kapacity vybudovat (proč? když pak nevím co s nimi) a pokud je nehodlám využívat je nesmysl je budovat, takže to spíš vypadá že kapacitu buduji proto že jich (třeba potenciálně) využít hodlám a prozatím je vytížím třeba výrobou něčeho "civilního". Jen tak maně mne napadá že v Čeljabinsku byl ve třicátých letech postaven závod na pásové traktory, který pak celou válku vyráběl tanky Smile To dokonce byl původně civilní podnik, tady se píše o vojenských, takže to opravdu vypadá že se opět roztáčí další kolo studené války (doufejme že ne, ale vypadá to).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249090Verze : 0
  Avatar
  Já bych to spíš viděl tak že teď mají nadbytečné výrobní možnosti (např. haly, výrobní zařízení, dělníky kteří nedělají na 100% atd.) a ty by chtěli využít i jinak - i když se mi nezdá pravděpodobné, že by např. fabrika na lehké palné zbraně začla vyrábět třeba kuchyňské potřeby ... ale ono já bych to Rusku tak moc nezazlíval - zbrojí USA, Čína a mnozí další a to že chtějí mít i nějaké výrobní rezervy je jen jejich věc. Avšak netvrdím, že jejich politika je dobrá - ale čí politika vlastně dobrá je?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249094Verze : 0
  Avatar
  Jen drobná pikoška, průmyslu neuniklo že jsou nové zdroje peněz tak se přizpůsobil - cena nové T-90A vzrostla v roce 2007 o 38% oproti roku 2006 Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249098Verze : 0
  Avatar
  To co píšeš byla pravda někdy v roce 1990, tehdy s odzbrojením spousta fabrik které pracovaly na zbrojení (a měly kvalitní lidi i stroje) byla bez zakázek a restrukturalizovala výrobu (a z části se privatizovala) tohle je ale spíš opačný proces.
  Pokud jde o "souběžnou" výrobu je běžné že strojní podniky vyrábějející zbraně (palné) dělají i civilní výrobu, obvykle něco náročnějšího než kuchyňské náčiní Smile (to dělají spíš fabriky na helmy Smile ) ale třeba některé stroje typu "kutilské náčiní" a podobné kde lze využít lidi a stroje které jsou k dispozici. Tady jde spíš o to že pro obranu nepotřebuješ až tak moc kapacit, na vývoz taky ne (tím spíš když je spousta zbraní ve skladech a trh je celkem saturován z předchozích let. Pokud tedy buduješ kapacity a snažíš se je zvětšovat je to podobné jako když německo ve 30´letech začalo stavět silniční síť a rozvíjet průmysl. I tam byla ta "sociální" stránka až na posledním místě. Přiznám se že si říkám "díky bohu za Ukrajinu".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249099Verze : 0
  Avatar
  No, upřímě řečeno myslím že je načase aby se Rusko zase pozvedlo protože současný víceméně unipolární svět kdy chybí rovnováha sil není zrovna tím nejlepším tahem.Samozřejmě souhlasím s tím že Rusové si na hlavu dělat nenechají a pokud své zájmy prosazují, dělají to nekompromisně ovšem pokud se o sebe tak moc bojíme, měli bychom se v prvé řadě zamyslet nad tím jestli tomu čirou náhodou (spíš tradičním rektálním alpinismem) taky nepřispíváme.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249325Verze : 0
  Avatar
  Myslím že sraní si na vlastní hlavu je ještě oblíbenější a že vzhledem k místu kde náš stát leží (a předchozímu rozložení sovětské sféry vlivu kterou rusové pořád vidí jako "svou) je celkem jedno jestli někomu lezeme do zadku (což často děláme) nebo ne. Snaha dané území ovládnout by asi byla stejná, bez ohledu na to jestli do zadku někomu lezeme či ne. Navíc si nejsem moc jist ani tou unipolaritou dnešního světa. spíš mi naopak místo bipolárního přijde multipolární. Evropa netahne příliš stejně a už vůbec ne vždy s USA, USA sleduje své vlastní zájmy (celkem logicky) Čína a Indie si vytváří vlastní "sféry" vlivu, arabské státy se podobně jako EU snaží o společný postup (naštěstí se jim to moc nedaří) jihoamerické státy se chovají taky docela samostatně takže já bych tu unipolaritu neviděl tak jednoznačně. Navíc "pozvednutím Ruska" vůbec nemusí dojít k rovnováze (spíš naopak), Rusko bude (opět zcela logicky) sledovat vlastní zájmy a je silně pochybné jestli to přispěje k nějaké rovnováze.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70653#249335Verze : 0