B-77

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 468 příspěvků vloženo, 1948 editováno a 460 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

B-77

termonukleární bomba

  Avatar
  B-77  Takticko-Technická Data


  Rozměry
  - délka : 3.657,6 mm
  - průměr : 457 mm


  Hmotnost
  - 1.088,6 kg


  Mohutnost
  - 1 Mt (možnost modulace kt-Mt)


  Počet
  - vyrobeno : 0 ks (ZRUŠENO)


  Nosič
  - letadla : B-1A  Historie
  B-77 měla být strategická termonukleární bomba, která měla nahradit Mk-28 a Mk-43. Avšak její vývoj, který byl veden v laboratoři LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory), byl zrušen z důvodů vysokých nákladů, velké komplikovanosti a vysoké hmotnosti, v prosinci 1977 ve prospěch B-83.


  Popis
  Jedná se o termonukleární, pravděpodobně třístupňovou, zbraň 2. generace. Nálož se skládala z menší implozivní (stěpné) hlavice, která fungovala jako roznětka a byla složena z vysoce-explozivní výbušniny a štěpného materiálu (vysoce obohaceného uranu nebo plutonia). Tato roznětka při výbuchu iniciuje izotopy vodíku deuterium a tritium (jehož zdrojem je 95% lithium). Aby nedošlo k předčasnému spuštění reakce už v počátku, je mezi štěpnou náloží a izotopy vodíku uranový štít. Naopak neutronový odrážeč a jádro ve středu fúzní náplně (deuterium & tritium) pomáhají rozšířit reakci. Celek je obalen vrstvou uranu (U 238), který při termonukleárním výbuchu uvolní další dodatečné velké množství energie.
  Puma měla být nošena projektovaným bombardérem B-1A. Po vypuštění měla padat volným pádem, v určité výšce se otevřel padák, který ji zbrzdil a exploze nástala v předem naprogramované výšce.
  Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - http://www.nuclearweaponarchive.org/ ; http://www.wikipedia.org/ ; http://www.globalsecurity.org/ ; http://www.atomicarchive.af.mil/ ; http://www.designation-systems.net/ ;
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70889#249647Verze : 0
  MOD