B-90 Betty

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 477 příspěvků vloženo, 2005 editováno a 1027 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

B-90 Betty

termonukleární bomba / hlubinná puma

  Avatar
  B-90 "Betty"  Takticko-Technická Data


  Rozměry
  - délka : 2.997 mm
  - průměr : 337,8 mm


  Hmotnost
  - 353,8 kg


  Mohutnost
  - 200 kt


  Počet hlavic
  - objednáno : 0 ks (ZRUŠENO)


  Nosič
  - letadla :  Historie
  Vývojem a výrobou této zbraně byly pověřeny laboratoře LANL (Los Alamos National Laboratory). Termonukleární hlubinná puma / letecká bomba určená proti pozemním cílům B-90 byla vyvíjena jako náhrada za Mk-57. Avšak tak jako s koncem jiných projektů, byl i tento program zrušen na počátku 90. let 20. století prezidentem Georgem H. W. Bushem v roce 1991.


  Popis
  Jedná se o termonukleární zbraň 2. generace. Nálož se skládala z menší implozivní (stěpné) hlavice, která fungovala jako roznětka a byla složena z vysoce-explozivní výbušniny a štěpného materiálu (vysoce obohaceného uranu nebo plutonia). Tato roznětka při výbuchu iniciuje izotopy vodíku deuterium a tritium (jehož zdrojem je 95% lithium). Aby nedošlo k předčasnému spuštění reakce už v počátku, je mezi štěpnou náloží a izotopy vodíku uranový štít. Naopak neutronový odrážeč a jádro ve středu fúzní náplně (deuterium & tritium) pomáhají rozšířit reakci. Zbraň byla konstruována pro zpožděný výbuch při dopadu, pro zpožděný vzdušný výbuch a pro zpožděný výbuch iniciovaný pravděpodobně tlakem vody.
  Nosičem se měla stát letadla U.S. Air Force a U.S. Navy.
  Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - http://nuclearweaponarchive.org/ ; http://www.wikipedia.org/ ; http://www.globalsecurity.org/ ; http://www.atomicarchive.com/ ;
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70890#249649Verze : 0
  MOD